Osobnost Plus
4. duben 2023

Poslechněte si podcast: Rusko vede proti Evropě válku. Je načase to přijmout a změnit myšlení, míní politický geograf Jelen

„Supi kolem Vladimira Putina už krouží delší dobu. Ale nejde o to, že bychom měli očekávat jeho pád v přesně vymezeném čase. Spíš očekávám, že jde o proces, který může být urychlen nějakou nenadálou událostí – ať už jeho smrtí, nebo odstraněním,“ říká politický geograf Libor Jelen z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

27:04

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Michael Rozsypal hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Včera 26:25

Nakladatelka: Kvalitní literatura posiluje demokracii. Skrze perspektivy jiných jsme vnímavější

Vlastní knižní nakladatelství, získala Magnesii Literu s knihou Intimita a také nominace na nejkrásnější české knihy. Barbora Baronová je spisovatelka a literární dokumentaristka. „Ročně vydáme asi dvě knihy, dohromady jich bude přes dvacet a letos slavíme již jedenáct let od vzniku,“ vysvětluje Baronová, která zprvu zakládat vlastní nakladatelství nechtěla.

Před dvěma dny 26:06

Dav rozpouští odpovědnost i osobnost. Začnete se chovat jako někdo jiný, říká klinický psycholog

„Cesta od iracionality k racionalitě vede většinou přes emoce, což je základní prostředek, se kterým musíme pracovat. Je to i o autoritě, protože jestliže člověk vnímá, že mu informace předává někdo, kdo s ním soucítí, bude mít větší tendence k nějakému přerodu, než když na něj bude útočit, tvrdit, že přemýšlí iracionálně a že je hloupý,“ popisuje klinický psycholog Radek Ptáček možný odklon člověka od dezinformací.

Před třemi dny 26:18

Společnost je ve stresu, protože jí to televize neustále říkají, myslí si publicista Fischer

Stále ještě generální ředitel České televize Petr Dvořák vsadil podle filozofa a publicisty Petra Fischera na populistickou televizi, ale v dobrém slova smyslu. „To znamená být stále všude s divákem, aby měl pocit, že zaznamenává jeho život. To znamenalo neustálé rozšiřování jejich působení, ale také to byla dobrá strategie směrem k politikům. Protože ,když rozšiřujete‘ a máte víc diváků, které uspokojujete, plníte veřejnoprávní roli, máte nárok i na (koncesionářské) peníze.“

Před čtyřmi dny 26:39

Demokracie přece funguje na principu, kdy lidé mají právo zvolit si i blbce, říká politolog Cabada

Květnový průzkum společnosti STEM zaznamenal pokles preferencí vládní koalice. Svou roli v tom podle politologa Ladislava Cabady nese i vládní konsolidační balíček. „Vláda ale nečekala, že bude někdo radostně akceptovat jejich šetřící kroky – to nečeká žádná vláda. To, co je pro Čechy typické, že na jedné straně individuálně vnímáme, že je potřeba šetřit a něco s tím dělat, na druhé straně si říkáme, že by bylo hezké, kdyby to dopadlo na všechny kromě nás,“ říká.

Před pěti dny 26:39

Hudebník Prokop: Je nebezpečné, pokud je jediným cílem politika boj o moc. Teď to tu převažuje

„Před současnou politickou garniturou nevidím nějaký skutečný cíl, respektive to, kam směřuje. My v těch 90. letech měli cíl jasný: budování státu. Pokoušeli jsme se vybudovat strukturu, která by odpovídala tomu, co bylo na západ od nás,“ vzpomíná rocková legenda a hudebník Michal Prokop na své působení ve vysoké stranické politice. Je to už 25 let, co se vrátil k hudbě a ke své skupině Framus Five.

Před týdnem 25:55

Jiří Burýšek, novinář na You Tube

Co se děje s tělem, když přestanete pít alkohol? Kde jsou ztracené jaderné zbraně nebo jak nenaletět internetovým podvodníkům? Jirka vysvětluje věci. A dělá to tak dobře, že stejnojmenný youtube kanál sleduje více než čtvrt milionu lidí. Moderuje Michael Rozsypal.

Před týdnem 25:55

Novinář na YouTube Burýšek: Jen idiot naletí podvodníkům? Toho, kdo tohle tvrdí, klidně podvedu sám

„Nejzákeřnější internetoví šmejdi a falešní bankéři jsou ti, kteří se z on-line prostoru odtrhnou a začnou se přelévat do reality. Jedním z nich je už legendární falešný bankéř,“ říká Jiří Burýšek, který se označuje za novináře na YouTube. Založil kanál nazvaný „Jirka vysvětluje věci“, který má necelých 300 tisíc pravidelných odběratelů, nejúspěšnější video vidělo milion lidí. Krom toho, že vysvětluje, snaží se pomáhat s bojem proti dezinformacím.

Před týdnem 26:39

Amerika už není jednou společností. Je totiž rozklížená kulturně, říká amerikanista Anýž

Nebýt Spojených států, kdoví, jak by válka na Ukrajině teď vypadala. „Pro Američany je to zvláštní téma: pro běžného občana, který nežije zahraniční politikou a který svou zemi vnímá jako samostatný kontinent chráněný dvěma oceány, je to boj ve vzdáleném zámoří. Je to pro ně boj proti Rusku, které už jednou porazili a tuto kapitolu měli odškrtnutou jako hotovou,“ vysvětluje publicita a amerikanista Daniel Anýž. V USA dlouho žil, profesně ji sleduje léta.

Před týdnem 26:00

Politolog Jelínek: Neměli bychom nejvyššího ústavního politika zmačkat a hodit do koše

Současná 50tisícová renta pro exprezidenty je nedůstojná, domnívá se politolog Lukáš Jelínek, který pracoval i jako konzultant politiků v sociální demokracii. „Je pravda, že současná doba tomu úplně nesvědčí – když všichni volají po šetření, úsporách a po tom, aby se úspory, konsolidační balíčky a reformy dotkly všech. Na druhou stranu to je velká ostuda České republiky, protože se už prakticky dvě desítky let renta nezměnila,“ říká v pořadu Osobnost Plus.

Před týdnem 26:33

Reportér Novák: Říká se, že protiofenzivu Zelenskyj dopředu neoznámí, spíš počká na první výsledky

„Když procházíte městečkem Orichiv v Záporožské oblasti, vidíte zničené, rozstřílené domy a občas vedle chodníku vykoukne roura, utěsněna pěnou a celé je to nějak zakryto – to je znamení, že ve sklepě pod domem žijí lidé. V budovách nad zemí v podstatě nežije už nikdo. Protože tam byla ruská dělostřelecká palba měsíce nesmírně intenzivní – a je stále,“ popisuje reportér serveru Aktuálně.cz Martin Novák. Jen před pár dny přijel z Ukrajiny a Orichiv viděl na vlastní oči.