- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Libor Dvořák: Neklid v Moldavsku
Velmi neklidná zůstává i nadále situace v Moldavsku. Vojensky sice země v tuto chvíli z ruské strany přímo ohrožena není, protože Rusům se zatím nepodařilo obsadit celé černomořské pobřeží Ukrajiny, tedy až po moldavskou hranici. Právě tento týden se ale řadě evropských médií dostal do rukou dokument, nazvaný jednoznačně Strategické cíle Ruské federace v Moldavské republice.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Alexandr Mitrofanov: Udávat, udávat, udávat, jak učil Rusy Stalin
Všechna fakta uvedená v této úvaze jsou převzata z otevřených zdrojů. Může je nalézt kdokoliv. Stačí zadat klíčová slova ve vyhledávači. Jde o celoruskou epidemii práskačství.
Petr Janyška: Francie je na pokraji výbuchu, téměř padla vláda
V pondělí málem padla francouzská vláda, opozici scházelo v parlamentu jen devět hlasů, aby ji položila. Co se stalo a co teď bude následovat? Francií posledních měsíců probublává velká nespokojenost, země připomíná sud s prachem. A hodně k tomu přispěla politická necitlivost a arogance prezidenta Emmanuela Macrona.
Petr Holub: Tři důvody, proč jsme v boji s krizí prohráli
O tom, že Česká republika krizové období nezvládla úplně dobře, se tak nějak všeobecně ví. Podle aktuálních výpočtů Eurostatu poklesla úroveň zdejšího domácího produktu loni na 91 procent z evropského průměru. Stejný pokles nejméně o dva procentní body proti roku 2019 zaznamenalo pouze pět dalších evropských zemí.
David Klimeš: Jurečkova penzijní cesta tam a zase zpátky
Kdy půjde do důchodu, to dnes neví ani sám ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten nyní čerstvě oslavil 42. narozeniny, a kdyby se nic neměnilo, tak by ho už čekalo „jen“ 23 let práce a v 65 letech by mohl jít do penze. Jenže tak to asi nebude.
Poslechněte si všechny páteční komentáře s Ondřejem Konrádem
Jurečkova penzijní cesta tam a zase zpátky. Multipolární svět? Putin se bude divit… Tři důvody, proč jsme v boji s krizí prohráli. Kterak francouzská vláda málem padla. Udávat, udávat, udávat, jak učil Rusy Stalin.
Lída Rakušanová: Multipolární svět? Putin se bude divit
O krásném novém multipolárním světě, kde nebude jedna světová mocnost diktovat všem ostatním, co mají dělat, mluvil Vladimir Putin poprvé veřejně před 16 lety na bezpečnostní konferenci v Mnichově. A obecenstvo přitom ovanul duch studené války.
Matěj Schneider: Američtí republikáni mluví o „progresivních“ bankách, aby zakryli vlastní spoluvinu
Ve Spojených státech zase padají banky. V první řadě pak Silicon Valley Bank, která obsluhovala start-upy v technologickém centru USA. Příčin pádu banky je mnoho od nezodpovědně prolobbované deregulace přes konec éry nízkých úrokových sazeb až po zjevný mismanagement ze strany samotné banky. Mnoho otázek vyvolává také rozhodnutí federální vlády garantovat klientům banky vklady i nad v těchto případech dosud platný limit čtvrt milionu dolarů.
Karel Barták: Státy EU se politicky dohodly, že dodají Ukrajině milion dělostřeleckých granátů
Ministři zahraničí a obrany členských zemí Evropské unie se v pondělí dohodli, že vyčlení dvě miliardy eur na urychlený nákup a dodávky milionu kusů dělostřelecké munice, převážně ráže 155 milimetrů, Ukrajině, která je nutně potřebuje k obraně proti ruské agresi a případné protiofenzívě. Peníze budou uvolněny z evropského takzvaného mírového nástroje: první miliarda poslouží k úhradě okamžitých dodávek munice z národních skladů.
Robert Schuster: Česko a Německo zahájily éru prezidentské diplomacie
Během svého prvního kolečka návštěv k nejbližším sousedům zavítal český prezident Petr Pavel do Berlína. Z pohledu německých hostitelů to byla pravděpodobně příjemná změna. Po dvaceti letech totiž přijel do německé metropole opět prezident, který neměl sklon své hostitele poučovat.
Kateřina Perknerová: Besedování jako politická metoda
Když prezident Petr Pavel zveřejnil plán na prvních sto dnů ve funkci, každý si mohl uvědomit obrovský rozdíl mezi jeho a Zemanovým pojetím nejvyššího státního úřadu. Připomeňme několik Pavlových závazků: otevírat Pražský hrad veřejnosti, pořádat pravidelné brífinky pro média, vytvořit komunikační strategii se zaměřením na mladou generaci, zahájit kontroly v Kanceláři prezidenta republiky i obou příspěvkových organizacích, aby Hrad začal fungovat jako transparentní instituce.