Zprávy pro Liberecký kraj
1. září 2022

Poslechněte si podcast: Liberecká univerzita kvůli drahým energiím o týden zkrátí zimní semestr

Technická univerzita v Liberci plánuje zkrátit zimní semestr akademického roku 2022/2023. Důvodem jsou drahé energie.

01:03

Zprávy pro Liberecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Vysíláme pro Vás aktuální zprávy z regionu, domova i ze světa. Dozvíte se i sportovní výsledky, informace o počasí a dopravní situaci.

Web

Včera 02:58

Liberecký kraj přispěje 3 miliony do Fondu na ochranu vod v příhraničí. Obce mohou začít čerpat

Už v říjnu 2022 mohou začít obce a města v česko-polském příhraničí čerpat peníze z Fondu Turów. Na co peníze půjdou konkrétně, zjišťovala redaktorka Janou Švecovou.

Před třemi dny 01:01

Státní zástupce zastavil stíhání zdravotníků z Frýdlantu kvůli otravě pacientů

Před čtyřmi lety dostalo devět operovaných pacientů ve frýdlantské nemocnici otravu krve. Policie původně případ odložila, liberečtí okresní žalobci ale v srpnu 2022 zdravotníky obvinili.

Před třemi dny 02:28

V Semilech vytvoří koalici vítězná Volba pro Semily, ANO a s uskupení Spolu

Semily jsou prvním městem v Libereckém kraji, kde je po komunálních volbách 2022 jasno, kdo povede tamní radnici v následujících čtyřech letech.

Před čtyřmi dny 04:04

Jaké budou nové vlády v okresních městech? Zjišťovali jsme průběh povolebních jednání

V Liberci pokračuje vyjednávání vítězných Starostů pro Liberecký kraj o nové koalici. 26. září večer se znovu setkají s druhými ANO. V Jablonci vyjednávají všechna uskupení, která se dostala do zastupitelstva s výjimkou SPD. V Semilech a v České Lípě jednají vítězové s vybranými stranami a hnutími.

Před čtyřmi dny 02:08

V Liberci měří odchylky v rozchodu tramvajových kolejí nové zařízení vědců z univerzity

Stav tramvajové tratě dosud kontrolovali pracovníci Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou ručními nebo pojízdnými měřidly. Teď nebezpečné odchylky v rozchodu tramvajových kolejí odhalí patentované zařízení, které tým Michala Starého a Ondřeje Matúška z Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci testoval ve spolupráci s dopravním podnikem. Ten už prototyp zařízení k měření používá.

Před pěti dny 02:08

Humanitární organizace v Libereckém kraji se potýkají s nedostatkem dobrovolníků

V Libereckém kraji chybějí dobrovolníci. Například ti, kteří by pomáhali v sociálních službách. Pokles zájmu o pomoc hlásí například jablonecké centrum vzdělávání, dobrovolnictví a péče Červený trpaslík. Z tří set dobrovolníků, kteří tam pomáhali v době pandemie covidu 19, se vrátilo pouze jedenáct.

Před týdnem 02:03

V tanvaldské školní jídelně zavedli finský systém. Děti si samy hlídají vyváženost stravy

Jak děti naučit neplýtvat jídlem? Třeba tak, že si samy vyberou, na co mají chuť a kolik toho snědí. Takový systém zavedli na základní škole v Tanvaldu.

Před týdnem 03:38

OBRAZEM: Budoucnost dolního centra Liberce. Komise vybrala návrh na úpravu Papírového náměstí

Lokalita v dolním centru města Liberce by se podle vítězné studie v budoucnu měla změnit na čtvrť pro bydlení s jezírky, parky a hřišti. Architekti navrhli také zvláštní řešení pro parkování.

Před týdnem 02:41

Vysoké ceny energií dopadají i na sklářské obory, hlavně na odborné sklářské školy

Současná energetická krize dopadá i na odborné školy. Například Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě stouply náklady až na trojnásobek. Škola má jen omezené možnosti, jak ušetřit.

Před týdnem 00:58

V okolí Nového Boru začala fungovat nová sociální služba „Terénní středy"

Sociální služba Rodina v centru z Nového Boru zavedla novou terénní občanskou poradnu. Za klienty z okolních obcí, kteří z různých důvodů nemohou do města přijet, budou sociální pracovníci po domluvě jezdit domů. Pro obyvatele všech obcí ve správním obvodu Nového Boru je služba zdarma.