Hovory
3. březen 2023

Poslechněte si podcast: Potápěl jsem se už v době, kdy tady běhali brontosauři, směje se akvanaut a vynálezce Gross

Líba a Pavel Grossovi jsou manželé už 63 let. On je vizionář, snílek, vynálezce a konstruktér ponorek, ona jeho opora. Potkali se v klubu otužilců u Vltavy, ale lásku k vodě mají oba asi vrozenou. „Všechny své vynálezy testuji nejdřív na sobě, ale něco jsem musel dělat i na Líbě,“ říká Pavel Gross.

23:30

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Před dvěma dny 23:38

Plavit se na ostrov La Palma je jen pro velké kluky, říká s nadsázkou lodní kapitán

„Kanárské ostrovy jsou mou největší srdcovkou, a to právě proto, že to jsou šťastné ostrovy, jak se jim také dřív říkalo,“ říká lodní kapitán, instruktor a pedagog Jiří Kučera. Je tam podle něj nejlepší klima na světě, a to přesto, že ostrovy obklopuje velký živel. „Jsou tam ale i hory, Atlantik, krásná příroda a mám pocit, že tam najdete úplně vše,“ dodává.

Před třemi dny 23:58

Psychiatrie by měla být daleko komplexnější, ne jen řemeslo, domnívá se lékařka

„Psychiatrie se stává řemeslem – kolegové mi ta slova doufám prominou,“ tvrdí psychiatrička Tereza Formánková. „Abychom mohli někoho úspěšně provázet jeho potížemi až ku zdraví nebo ke zlepšení stavu, potřebujeme komplexní přístup. A ten spočívá i v tom, že nejen dobře vybereme léky, ale podíváme se i na jeho příběh. Jak se sebou ten člověk zachází, kde má slabiny a trhliny, kde si sám ubližuje. Jinak efekt léků propadává a postupně skomírá,“ dodává v pořadu Hovory.

Před čtyřmi dny 23:39

Na swap donesete přebytky ze skříní a zas si vezmete to, co se vám líbí, popisuje organizátorka

„Už někdy v pubertě jsem terorizovala rodiče k třídění plastů a odpadků. A to byla ještě 90. léta a nebyl to takový trend. Sdílení textilu je novinkou, ke které jsem se dostala nějakým přirozeným způsobem. Nešlo o nějaký šokový moment,“ popisuje Kristýna Holubová, spoluzakladatelka neziskové organizace Swap Prague.

Před pěti dny 23:06

Podnikatel Školník: Broumov je zapomenutým městem s bohatou historií, ale chceme být městem kultury

Broumov chce zabojovat o titul Evropské hlavní město kultury roku 2028. „Celé usilování o titul je pro mne osobně snaha dostat hlas a větší pozornost pro naše témata. Ne nutně proto, abychom zásadním způsobem místo proměňovali, ale připadá nám, že je potřeba se na ně zaměřit,“ říká podnikatel a filantrop Jan Školník.

Před šesti dny 21:40

Nezájem rodičů, nedostatek lásky i bezpečí. Z toho jsou děti nejvíc nešťastné, říká psychoterapeutka

„Kdybychom sami sebe tolik neprožívali, asi by nám bylo líp – jen si říkám, jestli se to dá takto lehce zařídit. Současná doba je složitá a jsme vystaveni mnoha vlivům,“ říká psychoterapeutka Alžběta Candia Muñoz, která je také ředitelkou neziskové organizace Home Start Česká republika. „Jsou tady média – i ta sociální –, máme mnoho informací a někdy jsme přehlceni. To vytváří napětí v tom, jaká je má hodnota, kdo a co jsem. Plete se do toho i vliv osobní historie,“ přidává.

Před týdnem 23:43

Pánové si z feminismu udělali obrannou zeď, myslí si spisovatelka Slávka Poberová

Prozaička, překladatelka a redaktorka nakladatelství Slávka Poberová přiznává, že je feministkou. „Myslím, že dnešní feministky by asi na mne dost nevražily, protože jsem přesvědčená, že ženy jsou na stejné úrovni jako muži a není mezi nimi rozdílu. Samozřejmě, muži mají větší mozky i sílu, ženy mají zas jiné přednosti a dohromady to dává produktivní celek,“ říká v pořadu Hovory.

Před týdnem 22:16

Stejně se tomu bude říkat Musoleum Davida Černého, tak je ideální to rovnou tak nazvat, říká umělec

Známý sochař David Černý nesnáší označení výtvarník. „Sochař, výtvarník a pak ještě vedle toho stojí slovo kumšt – to všechno je pro mne urážlivé a vždy jsem to nesnášel. Takže sochař, pilot, potápěč, ale nikdy výtvarník,“ říká hned v úvodu pořadu Hovory. Černý 1. dubna otevírá své muzeum, kterému říká musoleum.

Před týdnem 24:01

Architektura není volné umění a tak nedává smysl, aby bylo znát, kdo je autor, říká architekt Netík

„Nikdy jsem neplánoval, že budu architektem. Možná, že mi to pomáhá v tom, že ani nemám ambici vytvářet nějaký individuální autorský rukopis,“ říká oceňovaný architekt Rudolf Netík v pořadu Hovory. „V mých očích architektura rozhodně není volné umění – obzvlášť v dnešní době, kdy je způsob navrhování a komunikace extrémně demokratický, takže ani není účelem, aby vznikala silná autorská díla.“

Před týdnem 23:54

Pojídání hmyzu neznamená, že si venku slupnete nějakou mouchu, říká antropoložka jídla Ferrarová

„Laboratorní maso se dnes ,vyrábí‘ především z luštěnin – z čočky nebo hrachu. A je to určitě strava budoucnosti, protože jejich pěstování je relativně levné. Kdyby se lidstvo – alespoň v našich zeměpisných délkách a šířkách – rozhodlo, že to zkusí, tak by to pomohlo hlavně ekologii,“ myslí si antropoložka jídla Eva Ferrarová, která přednáší na Filozofické fakultě UK. Podobně je to i s konzumací hmyzu.

Před týdnem 23:30

Herectví považuji za velmi intimní styk, říká herečka a scenáristka Trmíková

„Když se dotýkám bytosti, která byla silná, opravdu tady kdysi žila a nějak se do nás vepsala, tak si z ní mohu hrozně vzít. Tím, že se s ní intimně stýkám. Protože herectví považuji za velmi intimní styk,“ prozrazuje herečka a scenáristka Lucie Trmíková.