Prolomit vlny
17. říjen 2022

Poslechněte si podcast: LGBTQ+ lidé si nazaslouží toleranci, ale respekt

Po zločinu z nenávisti v Bratislavě, kdy antisemita a homofob zavraždil dva nevinné lidi jen proto, že vycházeli z gay klubu, mnozí oprávněně cítíme obavu, strach, znepokojení, smutek. Násilný čin ale jen navazuje na předchozí selhání v přístupu ke queer lidem.

05:27

Prolomit vlny

Vydává: Český rozhlas

Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.

Web

Před šesti dny 05:58

Hořké výročí argentinské demokracie. Do čela státu usedne estrádní ekonom s extrémními názory

Nedělní prezidentské volby v Argentině vyhrál s necelými 56 % ultrapravicový kandidát Javier Milei. Porazil tak středolevicového kandidáta Sergia Massu. Hegemonie projektu Kirchnerismu po 16 letech končí vítězstvím outsidera, který je občas nazýván El Loco – šílenec. Země, kde inflace už dávno přesáhla 100 % a 40 % společnosti žije pod hranicí chudoby, ukázala, že chce změnu za každou cenu. Prezidentem se stane libertarián Milei a nezabránili tomu ani místní Swifties.

11. říjen 2023 04:30

Nejdřív policie, teď soudce. Měli by pomáhat obětem, místo toho si dělají ze znásilnění legraci

„Obžalovaný, chcete říct něco na svoji obhajobu?” ptá se soudce muže, který v noci v parku znásilnil kolemjdoucí. „Kdybych u sebe měl baterku, tak by se to nestalo,“ odpovídá on. I takovéhle vtipy zařadil předseda Nejvyššího soudu do své prezentace o profesní etice. Po policejním prezidentovi je to druhá osoba, která by měla veřejnosti ukazovat, že sexuální násilí je vážný problém. Místo toho ho bagatelizuje.

5. říjen 2023 04:15

Práce z lásky je pořád jenom práce. Měli bychom ji tak brát

Ne nadarmo se říká, že práce je lék. Ve svém vlastním životě jsem se opakovaně dostala do situace, kdy ponořit se do obrovského množství úkolů, termínů, schůzek, článků a školení bylo jednodušší, než se zabývat čímkoli, co mě v tu chvíli reálně trápilo. A není to ani tak dávno, když jsem sama sebe naposledy slyšela říkat, že tolik pracovat má smysl, protože práce se na tebe – na rozdíl od některých lidí – nevykašle.

7. září 2023 04:17

Letní přemítání nad ještěřím a mateřským mozkem

Ve vesničce v podhůří Orlických hor, kam jezdím od dětství trávit léto, visí od června na obecní nástěnce výzva - nenapouštějte bazény, nezalévejte, ve vedlejších dvou vesnicích už musí vodu dovážet. Varování zůstává bez velkého efektu - nikdo se nechce omezit jako první, když voda ještě stále teče. Lidský mozek se do současné podoby vyvíjel tisíce let, na aktuální výzvy 21. století ale zdá se nestačí.

25. srpen 2023 04:30

Kniha shrnující havajské požáry vyšla dřív, než dodoutnaly. Napsala ji umělá inteligence?

Na začátku srpna zachvátily Hawaii, především ostrov Maui děsivé požáry. Přírodní katastrofa na sebe strhla pozornost celého světa. Jak už to tak dnes bývá, velká pozornost veřejnosti se sebou přinesla i nechtěné dítko: konspirační teorie.

16. srpen 2023 05:26

Bývalý kouč tantry spasitelem argentinské ekonomiky? Krajně pravicový Javier Milei bodoval na sítích

Argentinské primárky v neděli vyhrál poslanec, mediální ekonom a bývalý tantra kouč Javier Milei. S více než 30 % předstihl Sergia Massu, kandidáta takzvaných peronistů a současného ministra hospodářství. V primárkách, které jsou specifikem argentinského systému, občané předvybírají kandidáty pro říjnové prezidentské volby.

19. červenec 2023 03:31

Pro každého vlastní síť. Jsou Threads konkurence Twitteru, nebo paralelní sociální bublina?

Nejdřív se tvářili, že se porvou v kleci. Pak jeden z nich navrhl doslova přeměřování přirození. Místo toho si budou přeměřovat svoje sociální sítě. Otázkou je, jestli vlastně ještě veřejnost stojí o sociální síť, na které budou všichni.

28. červen 2023 05:14

Kauza Černický: Problém není ublížený učitel, ale neprofesionální novináři

Výtvarník a pedagog Jiří Černický si stěžuje na údajně hyperkorektní studentky UMPRUM. Jeho stesky už víc než týden sytí internetové debaty. O skutečných problémech současných studentů to ale navzdory prvnímu dojmu neříká zhola nic. Zato je kauza dokonalou studií selhání řady tuzemských novinářů.

26. červen 2023 04:45

Je čas začít respektovat, že v práci někdy nedokážeme fungovat na sto procent

V poslední době se stále častěji mluví o menstruačním volnu. S tím, jak se mění přístup například ke chronickým onemocněním nebo k tématu duševního zdraví, je ale čas ptát se, zda zákoník práce dostatečně reflektuje skutečnost, že pracovat se zkrátka nedá vždy a že důvody jsou různé.

21. červen 2023 07:09

Krytá sjezdovka v Praze? Absurdní projekt je skvrnou na vznikajícím příměstském parku

V Evropě začalo astronomické léto. Horko v ulicích metropolí opět otevírá otázku, jakým způsobem by se měla města na změnu klimatu a vedra připravit. Řešení můžou být různá. To pražské momentálně ohrožuje přidružená kauza.