Radioporadna
21. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Levandule o péči příliš nestojí, vystačí si s kameny. Střih je ale zásadní

Jak pěstovat levanduli? Není na tom nic magického. Podle zkušené pěstitelky levandule Olgy Pospíšilové jí neprospívá hnojení ani přílišné zalévání. Levandule skutečně nepotřebuje, aby se s ní zacházelo v rukavičkách.

16:00

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Včera 15:42

Bypass může srdci vrátit život. Pokud se ale pacient nepoučí, je to jen na chvíli

Úspěšnost v léčbě infarktu je v České republice velmi dobrá. Podle primáře Oddělení invazivní kardiologie Kardiologického centra Agel Ivo Varvařovského je situace úplně jiná, než před třiceti lety, kdy vstoupil do praxe.

Před šesti dny 16:36

Nejdřív přesný nákres, potom tvarování. Na pořádný 3D dort dvacet hodin stačit nebude

Cukrářka Veronika Hromádková z Luže našla zalíbení v 3D dortech. Na svatého Václava by ale upekla buchty s mákem a se švestkami podle receptu od své babičky.

Před týdnem 15:50

Nechte celer v zemi, teď tvoří největší bulvy. A pastiňák je ještě otužilejší

Otrhávat listy celeru nebo ne? To je častý dotaz posluchačů na pardubického zahradníka Františka Hlubockého. Podle něj jsou listy v tomto období ještě potřeba.

Před týdnem 16:46

Není to UFO, ale ISS. Průlet vesmírné stanice je vidět pouhým okem

Mezinárodní vesmírná stanice vypadá na nočním nebi jako jasně zářící tečka, která letí svižným tempem od západu k východu. Celé divadlo můžete pozorovat za jasného počasí na nočním nebi až sedm minut.

Před týdnem 16:40

Naordinujte si elixír mládí z bršlice. Je to nedoceněná bylina nabitá vitamíny

Jednou z velmi běžných bylin, které najdeme v přírodě i teď na podzim, je bršlice kozí noha, lidově také kerhák, kerhátek nebo husí packa. Podle bylinkářky Radky Svatošové je to doslova elixír mládí, zdraví a síly. Podle ní by si měl tuto nedoceněnou bylinu z čeledi miříkovitých naordinovat před zimou každý z nás.

Před 2 týdny 15:43

Chcete se trvale zbavit chloupků? Nečekejte. Na šediny je totiž i laser krátký

Chlupaté nohy, podpaží nebo dokonce knírek, to byl u žen ještě před revolucí celkem běžný jev. Po otevření hranic se ale rychle začaly hledat možnosti, jak se ochlupení na nežádoucích místech zbavit. A lasery se ukázaly jako velmi účinné.

Před 2 týdny 15:57

Dívka rozdává se svými borderkami radost. Jezdí do školky i do hospicu

Tereza Novotná vystudovala zemědělskou školu, obor veterina. Díky skvělé paní učitelce se dozvěděla o canisterapii, tedy léčbě psí láskou. A protože se starala už od svých dvanácti let o vysněnou border kolii Maxe, začala se bohulibé činnosti věnovat. Jezdí za dětmi do mateřských škol i za těžce nemocnými lidmi, kterým se svými psy rozdává radost a potěšení.

Před 2 týdny 15:23

Bukáček v močůvce i labuťata se zapíchanými háčky. Léto v Zeleném Vendolí bylo náročné

V Záchranné stanici volně žijících zvířat Zelené Vendolí měli o prázdninách rušno. Některé případy vyřešili velmi rychle a úspěšně. Jiné zvířecí příběhy nepatří mezi ty s dobrým koncem.

Před 2 týdny 16:09

Co bylo ve škole? A máš hotové úkoly? Otázky, které nemusíte pokládat

Doučování je v podstatě vysvětlení učební látky, která ve škole nebyla pochopena. Doučovat mohou rodiče, spolužáci nebo pedagogové, kteří si tím přivydělávají. Ale podle zakladatele Školy Populo Jakuba Rakušana učitelům moc času na doučování žáků po škole nezbývá.

Před 3 týdny 13:50

Z výměníku tepla sociální služba, která pomáhá lidem najít práci

Sociální služba Výměník funguje v Pardubicích Polabinách už dvacet let. Původně to byl starý výměník tepla, který se přeměnil na chráněnou kavárnu Café Robinson. Zaměstnání tam našli lidé, kteří se potýkají s duševním onemocněním.