• Podcasty
  • Dobré odpoledne z Českých Budějovic
Dobré odpoledne z Českých Budějovic
7. červen 2021

Poslechněte si podcast: Letos už zachránili první srnčata. Velkým pomocníkem je dron s termokamerou

Brzy ráno, než vyjde slunce, se skupinka dobrovolníků vydává na místa, na která následně vjedou zemědělské stroje. Projdou louku a velmi často se jim podaří zachránit mláďata, pro něž by bylo setkání s velkou strojní sekačkou tragédií.

03:59

Dobré odpoledne z Českých Budějovic

Vydává: Český rozhlas

Odpolední proud plný hudby a informací ze světa, domova a regionu.

Web

Před týdnem 04:48

Nacisté vyrazili ráno 15. března 1939 od hranic na Budějovice a hned si vyřizovali účty

Asi nejznámějším dnem roku 1939 se stal 15. březen, kdy vojska Velkoněmecké říše překročila nedávno vyměřené pomnichovské hranice Československa a samostatný stát byl následně prohlášen za takzvaný Protektorát Čechy a Morava.

Před 2 týdny 04:16

Zatáčka, která vynáší, sjeté pneumatiky, vysoká rychlost. To vše stálo za nehodou u Nažidel

Jihočeská silnice E55 u osady Nažidla na Českokrumlovsku je od roku 2003 spojena s nejtragičtější dopravní nehodou v novodobých českých dějinách. Po havárii patrového autobusu zemřelo dvacet lidí. Místo ale bylo jako nebezpečné vnímáno už dávno před tím, jak dokazuje i stará dopravní značka.

Před 2 týdny 05:52

Nejhorší věc, kterou jsem při práci v rozhlase zažila, vzpomíná reportérka na nehodu u Nažidel

Trvalo to tenkrát prý jen dvanáct vteřin, ale následky byly osudové pro mnoho lidí. Bylo 8. března 2003, krátce po čtvrt na devět večer. Patrový autobus plný lidí sjíždí po silnici E55 směrem od Dolního Dvořiště do údolí ke Hněvanovickému potoku. Na opačném vrcholku by chvíli poté měl dojet k odbočce na Bujanov. Tam už ale nedojede. Poté, co v údolí přerazí svodidla, zřítí se kousek od místa, jehož název bude znát od té chvíle asi každý – Nažidla.

16. únor 2023 04:00

Jihočeské hlavy. Grafik Pavel Piekar vystavuje v budově budějovického rozhlasu portréty osobností

Český rozhlas České Budějovice otevřel první výstavu z letošní série ke stému výročí tuzemského rozhlasového vysílání. V prostorách budovy U Tří lvů představuje svá díla grafik Pavel Piekar. Expozici s názvem Jihočeské hlavy tvoří celkem 23 portrétů regionálních osobností.

8. prosinec 2022 02:24

Památky, příroda i novinky. Krásy jižních Čech na fotografiích Tomáše Perzla uvidíte v rozhlase

Krásy jižních Čech. Tak se jmenuje výstava fotografií, která je do konce ledna k vidění v budově Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů. Autorem snímků je Tomáš Perzl, který mnohé záběry pořídil pomocí dronu.

11. listopad 2022 03:21

Na jihu Čech žije 320 válečných veteránů, vzniká pro ně nové centrum

Jedním z projektů, které obyvatelé Českých Budějovic podpořili při letošním hlasování o participativním rozpočtu, je nové centrum pro válečné veterány. Projekt získal 220 hlasů, je tak třetím nejúspěšnějším mezi přihlášenými.

24. říjen 2022 03:12

Objetí. Obrazy zrcadlící její mateřství vystavuje malířka Jitka Hrdá v budějovickém rozhlase

„Odpusťte, čeho jsme se dopustili. Zprvu se zdálo, že to bude zábava. Teď jenom hledáš, odkud by ses dostal z toho vězení.“ Úryvek z textu písně Nicka Cavea použila malířka Jitka Hrdá jako citát k jednomu ze svých obrazů, které právě vystavuje v budově Českého rozhlasu České Budějovice.

3. říjen 2022 01:58

Jihočeskou krajinu zachycuje malíř Josef Zikmund. Jeho díla jsou k vidění v budějovickém rozhlase

Tvorbu malíře a krajináře Josefa Zikmunda znají nejen ctitelé výtvarného umění, ale všichni, kdo svého času navštívili nějaké představení Jihočeského divadla. Josef Zikmund tam totiž dlouhá léta maloval kulisy. Letos je tomuto rodákovi ze severních Čech, kterému ale učarovaly Čechy jižní tak, že se přestěhoval, 95 let.

13. září 2022 03:21

Snížení teploty o tři stupně = o 15 procent levnější účet. Tipy pro domácnosti v energetické krizi

Ministři průmyslu a obchodu států Evropské unie se dohodli na nutnosti zastropování cen energií. Česká republika také přispěje lidem na úsporný tarif a odpustí jim poplatek za obnovitelné zdroje. Očekává se, že každá domácnost by mohla z tohoto vládního balíčku letos inkasovat kolem čtyř tisíc korun. I tak nás ale čeká „tuhá zima“. Jaká opatření bychom měli všichni doma zavést?

31. srpen 2022 01:30

Měl neobyčejné charisma, vzpomíná na Gorbačova Jana Klusáková, která tlumočila jeho setkání s Havlem

Po těžké nemoci zemřel 30. srpna 2022 první prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov. Bylo mu 91 let. Svými reformami se v druhé polovině 80. let minulého století zasloužil o pád železné opony a rozpad východního bloku.