1. červen 2021

Poslechněte si podcast: Letecká doprava se v nejbližší době do stavu před pandemií nevrátí, myslí si expert Petr Kováč

Pozvání do studia Rádia Z přijal expert na leteckou dopravu společnosti Ernst & Young Petr Kováč. Letecký průmysl byl podle něj odvětvím, které dostalo během pandemie koronaviru největší zásah. Následky se teprve projeví. „Rozhodně není tato historka uzavřená. Letecká doprava se teprve začíná z toho nejhoršího dostávat. Celé řadě aktérů letecké dopravy se podařilo dožít do současné doby a teprve v budoucnu uvidíme, jaké budou dopady,“ říká Kováč. Dosavadní období popisuje jako velkou soutěž o státní podporu, která byla ve většině případů masivní. Drtivá většina států považuje leteckou dopravu za klíčovou infrastrukturu a díky této podpoře se jí podařilo udržet. Koronavirus proto podle Kováče nelze označit jako očistný proces, pokud jde o letecký průmysl. Podporu přitom po celém světě dostalo široké spektrum aerolinek, nejen ty největší. České aerolinky ale byly výjimkou. Poptávka po létání je ze strany turistů podle Kováče stále obrovská. „Jestli se letecká doprava obnoví do plné podoby z roku 2019, o tom se vedou poměrně složité diskuze. V krátkém časovém horizontu k tomu pravděpodobně nedojde,“ dodává expert na leteckou dopravu. Tématem rozhovoru bylo také zdanění leteckého paliva, o kterém se v poslední době hovoří. To je podle Kováče součástí tlaku na snižování emisí. Bezpochyby by se prý projevilo na cenách letenek. Moderátor Nikola Bojčev se ptal také na incident v Bělorusku, kdy prezident Alexandr Lukašenko nařídil nouzově přistát letadlu, aby mohl být zadržen opoziční novinář a aktivista. „Letecká doprava funguje bezpečně a spolehlivě kvůli tomu, že celý systém stojí na velké důvěře a všichni aktéři se chovají korektně. V tomto případě ale došlo k obrovskému narušení důvěry ze strany běloruského režimu,“ vysvětluje Kováč. Očekává, že dopady incidentu budou ještě velké.

13:23

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Včera 17:12

Rektorka VŠFS Šenkýřová: Před covidem jsme měli 1200 zahraničních studentů, teď se musíme snažit získat studenty české a slovenské

Ještě se neví, zda budou moct v Česku studovat ruskojazyční studenti. „Chci být optimista, ale jsem realista. Chystáme se i na variantu, že zahraničních studentů bude čím dál míň a o to víc se musíme snažit získat ke studiu studenty české, slovenské nebo ze zemí, odkud k nám mohou přijet i s vízy,” říká rektorka Vysoké školy finanční a správní Bohuslava Šenkýřová, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před dvěma dny 15:36

Strašení budoucích rodičů mi přišlo nemístné, říká Máma na cestách Veronika Zelendová

„Máma na cestách vznikla už asi před pěti lety, když se mi narodila první dcerka Emička,” vypráví dopolední host Rádia ZET, bloggerka Veronika Zelendová. Nápad začít psát blog se ale zrodil ještě před narozením dcery. 

Před třemi dny 16:58

Jiří Macháček: Do koncertů se vrháme stále po hlavě

,,Musí to bavit nás, aby to mohlo bavit ostatní. Do koncertů se vrháme stále po hlavě. Jezdíme si na akce odpočinout, i když máme 15 koncertů za měsíc. Ne řízky a bagety, prosím,” říká zpěvák Jiří Macháček, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před čtyřmi dny 16:55

K letadlům jsem přišel jak slepý k houslím, říká podcaster Kopecký

,,YouTube je skvělá platforma, na které se dá žít a ze které se dá dostat i relativně slušná suma peněz. Musíme ale vidět kontext, kde to člověk dělá. Nejvíce výdělečná videa jsou v angličtině. Já a mé české letectví, nemáme takový zásah,” říká letecký podcaster Rostislav Kopecký, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před pěti dny 14:46

Budoucnost pilotů dronů je spíše jako sběračů dat, říká instruktor létání dronem Alex Novotný

„Pilot dronu je operátor bezpilotního prostředku. Teď ještě je doba, kdy to vyžaduje pilotní dovednosti, nicméně budoucnost pilotů dronů je spíš coby sběrači dat,” říká dopolední host Rádia ZET Alexander Novotný. „Už teď existuje celá řada činností od oblasti infrastruktury přes zemědělství, kde drony nastavujeme, dáváme jim nějakou misi, následně klikneme na tlačítko start a dron celou misi udělá autonomně či semiautonomně.” 

Před týdnem 20:39

Marek Audy: Na Balkáně se cítím svobodně, Chorvatsko jsem škrtnul

„Balkán je moje srdcovka. Byl jsem tam poprvé jako malý s rodiči. Procestoval jsem Jižní Ameriku i Venezuelu, kde jsme objevili nové křemencové jeskyně, ale na Balkán se v dnešních dnech velmi rád vracím. Cítím se tam svobodně. Chorvatsko jsem ale škrtl,” říká Marek Audy, cestoval a jeskyňář.  

Před týdnem 15:41

Martina Sáblíková: Konec kariéry oznámím, až ucítím, že jsem odjela poslední sezonu

,,Zůstat u jednoho sportu 15 let je náročné a sama se divím, že jsem vydržela. Ale jsem pyšná na to, že jsem já tím průkopníkem rychlobruslení,” říká majitelka několika medailí z olympijských her a jednadvacetinásobná mistryně světa Martina Sáblíková.  

Před týdnem 16:59

Zdravotní klaun Jana Epikaridis: Smích je našim cílem

,,Zažila jsem i profesionální herce, kteří prošli castingem, ale v reálu klauna dělat nezvládli. Je to specifické řemeslo, které nemůže dělat každý. Předpokládá to chtít na sobě hodně pracovat a být všemu otevřený,” říká Jana Epikaridis, která je klaunkou v neziskové organizaci Zdravotní klaun. 

Před týdnem 17:37

Procesismus se vynutil, říká malíř Václav Kovář

„Procesismus vychází z toho, že jsme jako momentální nápad udělali jednu performance, kde jsme malovali tři malíři společně jedno plátno a streamovali jsme to. Obsah toho obrazu tvořily připomínky lidí, oni si říkali, co by tam mělo být, a my jsme to zaznamenávali. Byli jsme vlastně nástrojem v tom vzniku,” říká dopolední host Rádia ZET Václav Kovář. 

Před týdnem 15:56

Ráno si dávám alkohol jen cvičně, říká someliér Robert Vaněček

„To, co prodávám, rád i piji. A ještě tichá vína a šampaňské,” říká dopolední host Rádia ZET, someliér Robert Vaněček. Kromě someliérství se věnuje i investicím do alkoholu, zejména do whisky a koňaku. „Ráno si nedávám, jenom cvičně, a když, tak začínám až kolem 10. nebo 11. hodiny,” říká k požívání alkoholu.