Od Pradědu na Hanou
20. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Lesnice bývala majetkem zemanského rodu, který se po ní psal i prvních Tunklů na Zábřežsku

Obec Lesnice se nachází sice na dohled od řeky Moravy nedaleko Zábřeha, samotnou obcí však protéká říčka Loučka, pramenící kousek pod silnicí z Nového Malína do Mladoňova v Hraběšické vrchovině. Právě tento tok spolu s Moravou občas uměl obyvatelům Lesnice zatopit pozemky i domy.

04:01

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Dnes 03:50

Klášter Milosrdných bratří sloužil obyvatelům Prostějova od 18. století

Frekventovaná křižovatka na okraji nejužšího centra Prostějova dnes poněkud degraduje výhled na jednu z nejpozoruhodnějších staveb tohoto pozoruhodného města. Kostel sv. Jana Nepomuckého byl součástí někdejšího kláštera Milosrdných bratří, který býval nejstarším svého druhu na Moravě.

Včera 03:58

Městečko Dvorce pronásledovaly živelné pohromy i průchody vojáků

Městečko Dvorce leží odpradávna na obchodní stezce vedoucí z Olomouce do Slezska. Dnes už těžko odhadneme, kdy se zde usadili první lidé, ale podle legend už to prý bylo dokonce na počátku 10. století.

Před týdnem 04:00

Luká kdysi bývala slovanskou osadou v kopcích nad rovinami Hané

Obec Luká je bezesporu centrem jižní části Litovelska, položeným na náhorní plošině Zábřežské vrchoviny přímo na hranici se současným prostějovským okresem. Obec má celkem šest částí, ale i samotná centrální dědina má ze své historie mnoho co vyprávět.

Před týdnem 03:59

Dolní a Horní Krčmy už dávno splynuly s Mohelnicí. Jejich historie však s městem moc nesouvisí

Pod správu Mohelnice dnes, kromě samotného města, patří také poměrně velký počet integrovaných obcí. Některé z nich jsou od centra poměrně vzdálené, jiné dnes s Mohelnicí splynuly a i mnozí obyvatelé těchto osad netuší, že jsou vlastně vesničané.

Před týdnem 03:59

Janovický zámek nahradil jako sídlo panství někdejší hrad Rabštejn

Janovice u Rýmařova jsou jedním z center podhůří Jeseníků. Poměrně rozsáhlou obec, která je dnes místní částí Rýmařova tvoří dvě původní osady – Janovice a Janušov. Oběma pak vévodí mohutný zámek, který byl kdysi sídlem pána celého okolního kraje.

Před 2 týdny 04:01

Po zámku v Širokém Brodě zůstalo jen torzo a hrobka někdejších majitelů

Mnoho zámků a dalších památkových objektů navždy zmizelo díky nezájmu či díky pohromám, které je postihly. To je i příklad zámku v jesenické vesnici Široký Brod, který, ač jeho torzo stále ještě existuje, už znají jen místní a několik historiků.

Před 2 týdny 03:53

Labutice vznikly kdysi jako familiantská osada na pozemcích dávného dvorce

Osada Labutice patří k menším sídlům v oblasti Drahanské vrchoviny. Dnes je součástí obce Suchdol, kdysi však byla samostatnou vesnicí, byť její historie zase tak dlouhá není.

Před 3 týdny 03:59

Farní kostel sv. Bartoloměje v Zábřeze patří k dominantám města

Tři věže patří k siluetě centra města Zábřeha při pohledu z dálky. Kromě věže zámku je to ještě věž radnice a zejména pak věž kostela sv. Bartoloměje, která je z nich nejvyšší.

Před 3 týdny 04:00

Nezamyslice byly osídleny už v době velkomoravské. Kostel je zde možná už z té doby

Městys Nezamyslice patří k větším obcím rozkládajícím se na toku řeky Hané. Zdejší oblast je osídlena už od pravěku. Přímo na okraji obce existovalo velkomoravské hradiště, dnes narušené stavbou benzínové stanice, který bylo patrně osídleno už dávnou před příchodem Slovanů. Také první historické zmínky můžeme zaznamenat už ve 13. století.

Před 3 týdny 03:56

Červená Lhota byla sídlem dávných zemanů

Červená Lhota je dnes osadou nedaleké Bílé Lhoty. Leží na svazích Bouzovské vrchoviny směřujících do roviny kolem řeky Moravy se nedaleko hranic šumperského a olomouckého okresu a rozhodně za sebou má zajímavou historii spojenou se zemanskou tvrzí, která zde stávala.