Příběhy z Vysočiny
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Leškovice mohl potkat osud Lidic. Do konce války už ale naštěstí zbývaly jen dva měsíce

Nedaleko Habrů na Havlíčkobrodsku, u obce Leškovice, stojí kamenný památník. Před ním je velká vyasfaltovaná plocha a dokonce i částečně krytá tribuna. Na první pohled je ale vidět, že nejslavnější doby má za sebou. Pamětníci ale vzpomínají, že na vzpomínkové akce přijížděly plné autobusy lidí.

03:13

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Dnes 03:08

Obraz pod stromeček? Vybrat se dá třeba ve Vánoční Art Hrabárně. Většina obrazů vznikla na Vysočině

Už přemýšlíte o vánočních dárcích? Co třeba koupit pod stromeček obraz? Malíř veselých obrazů pestrobarevných zvířat a lidí Rudolf Brančovský se právě chystá už popáté nabídnout desítky svých děl v takzvané Vánoční Art Hrabárně.

Včera 03:10

I když žijí na jiných stranách Atlantiku, stále je spojují geny, nadání a láska k hudbě

Dvě části rodiny žijí od sebe daleko - jedna v Častrově na Pelhřimovsku, druhá v kanadské Albertě. V obou vyrůstají talentovaní muzikanti, kteří teď dokázali své nadání spojit.

Před dvěma dny 02:55

Informace o vystěhovalcích do Ameriky najdete na internetu. Úředníci na Ellis Islandu byli pečliví

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se tisíce Čechů a Moravanů rozhodly hledat práci za oceánem. Amerika byla pro mnohé zemí neomezených možností, jiní tam třeba hledali anonymitu. Kde ti lidé skončili, mají dodnes v Americe potomky, nebo se vrátili? Ondřej Neubauer z Vepřové na Žďársku se vyhledávání vystěhovalců věnuje.

Před pěti dny 02:46

Kříženka Pixie žila dlouho v rodině, která ji milovala. Teď hledá někoho, kdo ji nahradí

V psím útulku jihlavské městské policie v Pístově čeká na nového pána kříženka Pixie. Je milá a mazlivá. Odmalinka totiž měla milující pány. Teď by potřebovala nového.

Před šesti dny 02:56

Na začátku minulého století si ženy sušily vlasy kovovými elektrickými fény značky Foen

První vysoušeče vlasů existovaly už na konci devatenáctého století. Těm dnešním se ale vůbec nepodobaly. Na elektrické, tvarem podobné těm dnešním, si ženy musely pár let počkat. Ale byly to krásné kousky, které jsou dnes ozdobami sbírek. Třeba té, kterou nashromáždil Robert Kostka z Jihlavy.

Před týdnem 03:07

Na jednu ze svých prvních knižních vazeb použil umělecký knihař Martin Kružík vlastní kraťasy

Krásně vyvázaná může být kniha v mnoha materiálech od kůže, přes textilie až po různě zpracovaný papír. Toto staré řemeslo ovládají umělečtí knihaři. Takovým je i Martin Kružík z Předína na Třebíčsku.

Před týdnem 02:54

Přes sto let starý zlatý náhrdelník nosily tři generace žen. Ze své krásy a elegance nic neztratil

Příběhy o špercích, které se v rodinách dědí z generace na generaci, nemusíme hledat jen ve starých románech. Jeden takový, zcela aktuální, jsme našli přímo v Jihlavě. Začal před více než sto lety, a určitě bude mít další pokračování.

Před týdnem 02:57

Pašák Vysočiny bulteriér Max je psí klaun, ale ne každý jeho smysl pro humor chápe

Ze 196 přihlášených psů v anketě o Pašáka Vysočiny letos zvítězil Max. Je to temperamentní pes plný legračních nápadů, který svým páníčkům dělá radost už tři roky a ke všem se chová přátelsky.

Před týdnem 03:05

Některá auta si za socialismu vysloužila legrační přezdívky

17. listopad roku 1989 byl důležitým historickým mezníkem v našich dějinách. Změnilo se toho opravdu hodně, mimo jiné i auta, kterými jezdíme.

Před týdnem 02:59

Na svého syna rodiče vzpomínají nad jeho obrazy. Kapličku v rodném Úsobí proměnili v galerii

Nezaviněná dopravní nehoda ukončila v roce 2011 život nadějného malíře Karla Bárty z Úsobí na Havlíčkobrodsku. Bylo mu tehdy necelých 21 let. Jeho rodiče dnes jako vzpomínku na něj uchovávají desítky obrazů, vydali knihu a v rodné obci vybudovali galerii.