Příběhy z Vysočiny
28. březen 2023

Poslechněte si podcast: Les je plný hub i brzy na jaře. Do polévky se hodí penízovka smrková

Jedlé houby je možné v lese najít po celý rok. Pro lidi, kteří jsou zvyklí na hříbky, křemenáče a lišky je to poněkud nezvyklá houbařina, ale stačí se dobře dívat, a samozřejmě znát. My jsme vyrazili se znalkyní hub Danielou Jirouškovou.

03:06

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Včera 02:55

Sázavští katolíci mají kostel ve tvaru lodě s patnáctimetrovým křížem na přídi

Pod pojmem kostel si většinou představujeme několik set let starou stavbu s vysokými věžemi, plnou soch svatých. Kostely se ale staví i v současnosti, a jeden takový vyrostl nedávno v Sázavě na Žďársku. Postavili si ho sami věřící.

Před dvěma dny 03:07

Sladké i slané dobroty vznikají pod rukama handicapovaných pekařek ve Village Woman v Polici

Když máte jakýkoli handicap, práce se neshání snadno. V Polici u Jemnice se poštěstilo několika ženám najít práci v sociálním podniku nazvaném Village Woman, kde to voní perníkem, kořením nebo čokoládou, protože se v něm peče.

Před třemi dny 02:59

Vyhledávání střelené zvěře musí lovečtí psi trénovat. Se svým vůdcem jdou po stopě nakapané krve

Některé rasy psů se sice rodí s loveckými pudy, neznamená to ale, že automaticky dobře stopují zvěř nebo norují. Musí poctivě trénovat, a poté složit zkoušku.

Před čtyřmi dny 03:04

Festival ZUŠ open zakončilo společné vystoupení dětí ve žďárském kostele na Zelené hoře

Čtrnáctidenní maraton vystoupení hudebních, tanečních i pěveckých pod názvem ZUŠ open má za sebou grandiózní závěr. Poprvé za existenci této akce, která měla původně jen zviditelnit unikátní české umělecké vzdělávání, se spojilo více škol z jednoho kraje do společného koncertu.

Před týdnem 03:14

Mlýn na Rokštějně původně zpracovával papírovinu. Sloužil i jako elektrárna

Přímo pod zříceninou hradu Rokštejna na Jihlavsku stojí starý mlýn. Je už jen hodně málo pamětníků doby, kdy ještě mlel, a i když je to neuvěřitelné, stále patří potomkům mlynáře. Uvnitř dodnes stojí staré stroje.

Před týdnem 03:04

Cyklostezka Přibyslav Sázava láká nejen cyklisty, ale i bruslaře, nebo rodiče na bruslích s kočárky

Mezi Žďárem nad Sázavou a Přibyslaví vedla dlouhá léta dvojitá železniční trať. Ta nová byla elektrifikovaná, ale ta stará si nesla své prvenství ještě z konce 19. století. Po této staré trati ještě docela nedávno jezdily historické vlaky, než byla v novém tisíciletí přebudována na cyklostezku.

Před týdnem 03:04

Na náměstí v Moravských Budějovicích zněl zpěv, hudba i varhany

ZUŠ open je akce, kdy žáci základních uměleckých škol na mnoha místech v celé zemi předvedou, co se naučili. Jsou to koncerty, výstavy, sborový zpěv, tanec v ulicích, muzikály, a to všechno je přístupné na veřejných místech každému.

Před týdnem 03:02

Vyvzdušnění, oklepávačka, šití. V Jihlavě zaučí do knihařského řemesla každého

Jak vznikla knihařská dílna Buk v Jihlavě, to by prý vydalo na román, říká grafička a knihařka Marie Musilová.

Před týdnem 03:11

Pokladnice ledečského hradu byla stovky let neprodyšně zazděná. Teď vydala své tajemství

I když by se zdálo, že jsou známé hrady prozkoumané skrz na skrz, není tomu tak. Pořád je tam možné objevovat něco nového, respektive starého. Stalo se to i na hradě v Ledči nad Sázavou, kde čirou náhodou narazili na stovky let zazděnou místnost.

Před 2 týdny 03:05

V jemnickém bezobalovém Opobchodě se dá nakoupit a v Posečkávárně vychutnat pomalá káva

Do obchodů, které prodávají zboží bez obalů, si na ně buď doneseme vlastní nádobu, nebo nám je nasypou či odlijí do ekologických obalů. Ve městech vidíme takové obchody čím dál častěji.