Quest
21. leden 2022

Poslechněte si podcast: Lepší vyhořet než se stěhovat? Hra Unpacking je nostalgickým snem i simulátorem vybalování

Jarda, Šárka i Lukáš už se v životě někdy stěhovali. Dokonce vícekrát, ale přesto pro ně bylo překvapením, kolik her tenhle náročný životní moment tematizuje. Tentokrát si tak posvítili nejen na Unpacking, nezávislou pixelartovou jednohubku, jejíž náplň zcela odpovídá názvu.

39:18

Quest

Vydává: Český rozhlas

Hrajete hry? Nebo jste je třeba kdysi hráli, a teď nevíte, kde s nimi znovu začít? Ať už spadáte do jakékoliv kategorie, pořad Quest si dal za cíl vás jejich světem provést.

Web

Včera 41:48

Herní jaro ve znamení temné pestrosti. Redfall posílá na lov upírů, Diablo IV je zase návratem domů

Šárka se vrátila z Varšavy s čerstvými dojmy z upírské střílečky Redfall od studia Arkane. Ona i Jarda si navíc vyzkoušeli uzavřenou betu Diabla IV, které se v červnu chystá znovu rozpoutat klikací peklo na počítačích i konzolích. Jak se podle nich rýsuje letošní hráčské jaro?

Před týdnem 49:29

Příšera, potvora, enemák. Proč je zabíjení ve hrách zábavné a co to vypovídá o hráčích?

Jarda, Lukáš a Šárka ve studiu tentokrát přivítali herního vědce Jaroslava Švelcha. Společně probrali jeho novou knihu Player vs. Monster, která mapuje historii herních protivníků za uplynulé půlstoletí, nejoblíbenější příšery, které se jim vryly do paměti, ale i co obnáší výzkum videoher jako takových.

Před 2 týdny 53:24

Moderní předělávka ikonické strategie Pharaoh: New Era dává na odiv, v čem je její originál lepší

Remaky, remastery a všemožné další rebooty herních klasik jsou v kurzu. K navrátivším legendám se nově připojila i milovaná egyptská budovatelská strategie Pharaoh z roku 1999, kterou Jarda řadí k nejlepším hrám všech dob. Proč se na tenhle seznam Pharaoh: A New Era navzdory snahám tvůrců nedostane?

Před 3 týdny 53:10

Superhrdinské Marvel’s Midnight Suns jsou napůl randící simulátor, napůl taktická tahová strategie

Jarda, Lukáš a Šárka si tentokrát vzali na paškál taktické RPG z komiksového univerza, Marvel’s Midnight Suns. Jak se studiu Firaxis povedlo zkombinovat simulátor běžného života superhrdinů s komplexním soubojovým systémem, který do klasické formulky netradičně zamíchal karty?

24. únor 2023 51:03

Inspiruje mě výtvarné umění i snění, říká autor průzkumnické hry Afterglitch Vladimír Kudělka

Možnost si tvořit po svém bez ohledu na případný úspěch je pro herního vývojáře Vladimíra Kudělku prioritou. Svojskosti tak dal průchod jak ve svém debutu Rememoried z roku 2015, tak i v nedávné explorativní sci-fi adventuře Afterglitch. V obou případech se ale dostavil i onen případný úspěch – první hra mu vydělala dost na vývoj druhé, která se dočkala rovnou dvou nominací na ocenění prestižního festivalu nezávislých her IGF.

17. únor 2023 55:08

Jak se od dob Člověče, nezlob se! změnila pravidla? Deskovky můžete hrát, i když nemáte kamarády

Jarda, Lukáš a Šárka tentokrát ve studiu přivítali svého kolegu, moderátora Wavu, miláčka posluchačského publika a milovníka deskových her všeho druhu, Jardu Petříka. Ten si s Jardou-nehostem zanotoval ohledně módních trendů i stálic na stolním poli a Lukáše se Šárkou se společně pokusili přesvědčit, že jsou deskové hry zábava.

10. únor 2023 45:29

Hogwarts Legacy je skvělý první pokus. Těží z nostalgie generace, která vyrostla na Harrym Potterovi

Generaci největších fanoušků a fanynek Harryho Pottera už dávno není -náct. Na herní splnění své fantazie o virtuálním studiu na škole čar a kouzel v Bradavicích si od dokončení filmové ságy museli počkat skoro dvanáct let. Hogwarts Legacy hravě zvládne splnit některé jejich sny, v jiných aspektech ale výrazně pokulhává.

27. leden 2023 45:04

Croc, velitelka Shepard, Hejhači Mišima. Která herní postava by nejlíp vykonávala prezidentský úřad?

Druhé kolo historicky třetí přímé volby prezidenta České republiky je v plném proudu. Do Questu sice nezavítá Marcela Augustová, ale Jarda s Šárkou a Lukášem se rozhodli rozseknout odvěkou otázku: Která postava z četných herních světů by na příštích pět let usedla do prezidentského křesla, kdyby nebyla pouze fiktivním shlukem pixelů?

20. leden 2023 51:36

Principy věžové obrany. Žánr tower defense ušel od arkádových automatů dlouhou cestu

Žánr tower defense alias věžová obrana tvoří společně se spoj tři a manažerskými tycoony jeden z pilířů bezplatných her v prohlížeči. Jejich vývoj ovšem neskončil ani v osmdesátých letech na automatech, ani u freewarových titulů na sociálních sítích a mobilech. Tower defense hry nezmizely – jen se v žánrovém mixu distribuovaných titulů přetavily v herní mechanismy.

6. leden 2023 44:16

Škola čar a kouzel, lovci upírů i návraty na vesmírné stanice. Herní plán roku 2023 zvěstuje hojnost

Moderátoři Questu oslavili příchod nového roku po svém – očekáváním chystaných letošních titulů, ale především již tradičními predikcemi herních věcí budoucích a zároveň zhodnocením předpovědí loňských a předloňských. A že by se v některých překvapivě přesných pesimistických odhadech raději mýlili!