- Podcasty
- Leonardo Plus
Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Na mytické hoře Blaník s popularizátorem vědy Václavem Cílkem
Popíše fenomén oblasti Středočeského masivu z mnoha kulturně-historických, ale také přírodovědných úhlů pohledu. A řeč bude také o bájích a pověstech, která jsou s horou Blaník spojené. S mikrofonem ho doprovází Tereza Hrstková
Leonardo Plus
Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.
Hostem Leonarda Plus je lékárník Stanislav Havlíček
Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Dozvíte se jak se zrodilo opium a z něj následně morfin, jaký potenciál má konopí a proč se můžete předávkovat i vrbovou kůrou. Moderuje Andrea Skalická.
Americká NASA nedávno představila snímky vesmíru, jaké svět ještě neviděl
Vesmírný dalekohled Jamese Webba vstoupil do ostrého provozu a už od začátku posílá na Zemi záběry, které všem vzaly dech. Fenoménu se věnuje dnešní Leonardo Plus. Hostem Ondřeje Nováka je Jan Spratek z pražské hvězdárny a planetária.
Hostem Leonarda Plus je David Jilich, vedoucí HIV centra Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice na Bulovce
Virus HIV už dnes není takovým strašákem jako kdysi. Lidé, kteří pravidelně užívají moderní léčbu, mohou vést běžný život. Přesto se setkávají s řadou překážek. Moderuje Andrea Skalická.
Svaly, které pomáhají hmyzu létat, pracují jako samopal, říká biolog Petr
Člověk může nejen ptákům závidět schopnost létat, protože přinejmenším stejný obdiv zaslouží hmyz. O jeho leteckých dovednostech vypráví host Leonarda Plus biolog a genetik Jaroslav Petr.
Nepředepsat antibiotika je dnes těžší než je předepsat automaticky, říká infektolog
Dostáváme se do situace, kdy antibiotika, která jsme měli k dispozici, přestávají fungovat. Je to velký problém, o kterém by se mělo nejen mluvit, ale i začít v této věci konat, uvádí v pořadu Leonardo Plus infektolog Milan Trojánek z Nemocnice na Bulovce.
O tom, jak vypadá současná architektura hlavního města Prahy, se vedou léta diskuse i spory
Jedni tvrdí, že Praha je jedna z mála metropolí, které zoufale chybí dotek opravdu moderní současné architektury a stává skanzenem. Druzí tvrdí, že Praha je z urbanistického hlediska natolik výlučný, že by její tvář excentrické nové stavby poškodily.
S popularizátorem vědy Václavem Cílkem na kopci Vlhošť kousek od České Lípy
Na jeho tajemství, historii a na to, proč kopec tolik lidi přitahuje, se ptala Tereza Hrstková.
Mrtví se dřív nepochovávali hned – šlo o jakési preventivní opatření, popisuje etnolog
Naši předkové byly se smrtí konfrontováni mnohem častěji než my dnes. Jak vnímali a prožívali nemoc, umírání a smrt? Hostem Leonarda Plus je etnolog Martin Šimša, ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. „Lidé se snažili – s vědomím, že smrti nedokážou zabránit – alespoň nějak podchytit to, co jí předchází a následuje,“ myslí si vědec.
Na oběžnou dráhu Země se vydala už jedenáctá česká družice, vynesla i Hurvínka
Ve středu se na oběžnou dráhu kolem Země vydala už v pořadí jedenáctá česká družice Planetum 1. Stojí za ní sdružení pražských hvězdáren a planetária, a její účel bude čistě popularizační a naučný. Na palubě nese například kameru na snímání zemského povrchu nebo figurku Hurvínka. Vedoucího projektu Planetum-1 Jana Spratka vyzpovídá Ondřej Novák.