Leonardo Plus
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Terapeut Vojtko: Svěřování má své hranice. Něco z intimity by mělo zůstat tajemstvím i pro partnera

Lidé vytvářejí partnerské vztahy nejen kvůli zalíbení, ale i kvůli péči, do níž patří i vzájemné svěřování se. I to by ale mělo mít hranice. Když se jeden partner tomu druhému stane terapeutem, může to vytvořit řadu komplikací. „V tu chvíli nemá čas pro sebe, pro vlastní sebereflexi a neustále musí být v pozoru, co se tomu partnerovi nebo partnerce děje,“ popisuje příklad párový terapeut Jan Vojtko. (Repríza, v premiéře jste rozhovor mohli slyšet v listopadu 2023.)

49:17

Leonardo Plus

Vydává: Český rozhlas

Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.

Web

Před dvěma dny 49:54

Nepřidělávejme si přes Vánoce další stres navíc, vypněme sociální sítě, radí terapeut Vojtko

Sociální sítě jsou dnes velkým problémem pro jakoukoliv generaci, tvrdí párový terapeut Jan Vojtko. Říká se o nich, že jde o první vynález lidstva, který si osedlal svého vynálezce. Jak s nimi tedy zacházet v náročném předvánočním a vánočním období? (Repríza, v premiéře jste pořad mohli slyšet v prosinci 2022.)

Před čtyřmi dny 49:47

Úsilí, které věnujeme klimatu, asi není dostačující, hodnotí klimatický diplomat

V roce 2024 oteplení překročilo zlomovou hranici 1,5 stupně. V oblasti klimatu je to globálně jedna z nejzávažnějších zpráv roku. „Byť to může být nějaký výkyv, tak to je určitě velmi významná věc, která mimo jiné naznačuje, že to úsilí, které věnujeme problematice klimatu, není dostačující,“ bilancuje pro Český rozhlas Plus biolog a poradce prezidenta Ladislav Miko.

Před týdnem 49:35

Ekoložka Gaillyová: Osvětu jsem šířila pořád

„Šířila jsem osvětu pořád a třeba to na někoho mělo nějaký vliv,“ bilancuje v pořadu Leonardo Plus ekoložka a ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová. Jako první vědkyně zabývající se environmentalistkou dostala státní vyznamenání za zásluhy v oblasti vědy. Původně přitom vystudovala fyziku a k ochraně životního prostředí se dostala v podstatě náhodou.

Před 2 týdny 49:37

Ekonom: Špinavé peníze se perou kryptoměnami i hotovostí

O kryptoměnách se někdy mluví jako o nástroji podvodníků a finančních spekulantů. Technologie, které za nimi stojí, ale mohou přinést do finančního světa také řadu zajímavých inovací. „Nemalá část lidí tam přichází za zisky. A to se všemi výhodami, nevýhodami i riziky,“ říká pro Český rozhlas Plus ekonom a prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost Univerzity Karlovy Ladislav Krištoufek, držitel státního vyznamenání za zásluhy v oblasti vědy.

Před 3 týdny 48:44

Expertka: Lidé bez domova se jen těžko dostanou k pomoci

Důvodů, které dovedou člověka do sociálního vyloučení a na ulici, je mnoho. Jen v Praze žijí bez domova tři až čtyři tisíce lidí. „Na ulici se dá relativně snadno dostat, ale strašně těžko se z ní dostává zpátky. To je nadlidský výkon,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus odbornice na právo sociálního zabezpečení z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Kristina Koldinská.

24. listopad 2024 49:48

Města se smršťují. Jak tomu můžeme zabránit?

Kladno, Bílina, Most, Ostrava a Karviná jsou města, která mnoho lidí opouští. Prochází tudíž dynamickou proměnou a hledají novou tvář. „Kladno je lokalita, která opravdu přestála velkou krizi a do jisté míry i svou smrt,“ dává příklad v rozhovoru pro Český rozhlas Plus architektka a proděkanka Fakulty stavební ČVUT v Praze Zuzana Pešková.

17. listopad 2024 50:15

Příběh Růženy Vackové: Věznily ji dva režimy, milost odmítla

Česko si připomíná 35 let od znovunabytí svobody. Křehkost demokracie ilustruje i příběh profesorky, intelektuálky a disidentky Růženy Vackové, ženy generace a formátu Milady Horákové. „Donedávna to bylo naprosto neznámé jméno, přestože to je jedna z vědeckých průkopnic mezi ženami,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus historička Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.

10. listopad 2024 49:39

Psycholožka: Mozek nerozeznává psychickou, nebo fyzickou bolest

„Emoce se učíme postupně rozpoznávat, označovat – a je to práce na celý život,“ říká sociální psycholožka Iva Poláčková Šolcová z Psychologického ústavu Akademie věd České republiky, která působí i na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a v Národním institutu SYRI. „Mozek nerozeznává psychickou, nebo fyzickou bolest. Zranění z online prostoru jsou tak stejně děsivá, ne-li děsivější,“ zdůrazňuje v pořadu Leonardo Plus, který se natáčel na Týdnu Akademie věd.

3. listopad 2024 47:02

Výzkumnice: Syndrom vyhoření trápí i rodiče

Syndrom vyhoření máme spojený především s pracovním nasazením a kariérou, ale pozornost výzkumníků se mu poslední dobou věnuje také v rodičovství. „Jsme zavaleni nezměrným množstvím zdrojů pro pochybnosti o vlastním rodičovství,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Lenka Štěpánková z Institutu pro psychologický výzkum a Katedry psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.