Český rozhlas - Příroda
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Ještě před čtyřmi lety mělo Česko jednu z nejvyšších porodností v Evropě, loni se narodilo nejméně dětí v historii sledování

Co stojí za tak rychlým poklesem, jak zamával s rodičovstvím covid a proč už není potomek podmínkou k naplnění života. Hostem Leonarda Plus je vedoucí katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty UK Jiřina Kocourková, která příčiny poklesu porodnosti akuálně řeší v rámci výzkumného projektu "Příležitosti a rizika individualizace společnosti". Moderuje Renata Kropáčková.

47:10

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Včera 41:24

Planetárium: Pod podlahou: Nejstarší evropská vanilka z Pražského hradu a podvržené egyptské starožitnosti

Nejstarší vanilka v Evropě z Vladislavského sálu (4:24) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Kdo má nejvíc měsíců? (18:37) – Z historie podvrhů aneb Falšovaný Egypt (24:28)

Včera 01:43

Jihočeská vlastivěda: Nejvyšší poštovní úřad v Čechách dědičně obsazovali členové rodu Paarů, který sídlil v Bechyni

Rod Paarů pochází z Lombardie a v Čechách se usadil v první třetině 17. století. V roce 1652 získal takzvaný inkolát a zařadil se mezi plnoprávní českou šlechtu. Paarovská panství se nacházela především ve východních a jižních Čechách, hlavním rodovým sídlem se nakonec stala Bechyně.

Před dvěma dny 03:04

Pojďte s námi do zoo: Mirikina obecná: Jediné noční opice schopné vidět v noci

Mirikina je jedním z mála primátů, kteří jsou aktivní především v noci. Dlouho se dokonce uvádělo, že jde o jedinou pravou noční opici, na rozdíl od lemurů nebo outloňů, kteří jsou tzv. polopice. Později se ale zjistilo, že pod rodem Aotus se skrývá hned několik druhů.

Před dvěma dny 41:38

Vltavín: Fotbalista Josef Bican měl kořeny v jihočeské Sedlici. Poslechněte si, jak vzpomínal na dětství

V magazínu Vltavín se dvakrát vypravíme do období konce druhé světové války. Připomeneme osudy českých četníků a prezidenta Emila Háchu. Poté s mikrofonem navštívíme Budský viklan a na závěr si pustíme archivní záznam rozhovoru s fotbalistou Josefem Bicanem.

Před dvěma dny 31:56

Východočeské výlety: Výlet za pardubickým Rudoarmějcem

Prostranství před pardubickým zámkem v sousedství kostela sv. Bartoloměje přitahovalo totalitní režimy, aby na něm stavěly své symboly.

Před třemi dny 25:49

Laboratoř: Proč se potkanům daří všude na světě? Jejich bakterie se přizpůsobí místům, kde žijí

Z některých malých savců se stávají invazní druhy. Při výzkumu stovek těchto zvířat – od stromových krys v jihovýchodní Asii až po potkany ve velkoměstech – vědci zjistili, že o úspěšnosti šíření daného druhu rozhodují hlavně jeho bakterie ve střevě.

Před třemi dny 52:43

Meteor: Meteor o plavbě leguánů, oživování vyhynulých zvířat a vzorcích z vesmíru

Poslechněte si:01:04 Jak se leguáni dostali na opuštěný ostrov?09:29 Oživíme vyhynulá zvířata?21:30 Budování železnice přes USA27:10 Proč ptáci přežili srážku s planetkou?35:46 Budeme mít další vzorky z vesmíru?44:10 Neviditelní pomocníci v kuchyniHovoří genetik Jan Pačes, paleontolog Vladimír Socha nebo odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Molekulární kuchyně Miroslava Raaba čte Milan Šteindler.

Před třemi dny 26:51

Zvěřinec: Zvěřinec s MVDr. Františkem Špručkem

Pořad plný rad a informací, které vám jistě přijdou vhod. Psi, kočky, ptáci, rybičky i zvířata užitková a exotická. Dotazy voláte přímo do vysílání na telefon 221 555 444.

Před čtyřmi dny 04:19

Zvídavec Evy Sinkovičové: Co by se stalo, kdyby zmizely korálové útesy?

Proč korálové útesy mizí? Jak se je snaží vědci chránit? V čem jsou tak důležité?