- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Ještě před čtyřmi lety mělo Česko jednu z nejvyšších porodností v Evropě, loni se narodilo nejméně dětí v historii sledování
Co stojí za tak rychlým poklesem, jak zamával s rodičovstvím covid a proč už není potomek podmínkou k naplnění života. Hostem Leonarda Plus je vedoucí katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty UK Jiřina Kocourková, která příčiny poklesu porodnosti akuálně řeší v rámci výzkumného projektu "Příležitosti a rizika individualizace společnosti". Moderuje Renata Kropáčková.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Planetárium: Pod podlahou: Nejstarší evropská vanilka z Pražského hradu a podvržené egyptské starožitnosti
Nejstarší vanilka v Evropě z Vladislavského sálu (4:24) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Kdo má nejvíc měsíců? (18:37) – Z historie podvrhů aneb Falšovaný Egypt (24:28)
Jihočeská vlastivěda: Nejvyšší poštovní úřad v Čechách dědičně obsazovali členové rodu Paarů, který sídlil v Bechyni
Rod Paarů pochází z Lombardie a v Čechách se usadil v první třetině 17. století. V roce 1652 získal takzvaný inkolát a zařadil se mezi plnoprávní českou šlechtu. Paarovská panství se nacházela především ve východních a jižních Čechách, hlavním rodovým sídlem se nakonec stala Bechyně.
Pojďte s námi do zoo: Mirikina obecná: Jediné noční opice schopné vidět v noci
Mirikina je jedním z mála primátů, kteří jsou aktivní především v noci. Dlouho se dokonce uvádělo, že jde o jedinou pravou noční opici, na rozdíl od lemurů nebo outloňů, kteří jsou tzv. polopice. Později se ale zjistilo, že pod rodem Aotus se skrývá hned několik druhů.
Vltavín: Fotbalista Josef Bican měl kořeny v jihočeské Sedlici. Poslechněte si, jak vzpomínal na dětství
V magazínu Vltavín se dvakrát vypravíme do období konce druhé světové války. Připomeneme osudy českých četníků a prezidenta Emila Háchu. Poté s mikrofonem navštívíme Budský viklan a na závěr si pustíme archivní záznam rozhovoru s fotbalistou Josefem Bicanem.
Východočeské výlety: Výlet za pardubickým Rudoarmějcem
Prostranství před pardubickým zámkem v sousedství kostela sv. Bartoloměje přitahovalo totalitní režimy, aby na něm stavěly své symboly.
Laboratoř: Proč se potkanům daří všude na světě? Jejich bakterie se přizpůsobí místům, kde žijí
Z některých malých savců se stávají invazní druhy. Při výzkumu stovek těchto zvířat – od stromových krys v jihovýchodní Asii až po potkany ve velkoměstech – vědci zjistili, že o úspěšnosti šíření daného druhu rozhodují hlavně jeho bakterie ve střevě.
Meteor: Meteor o plavbě leguánů, oživování vyhynulých zvířat a vzorcích z vesmíru
Poslechněte si:01:04 Jak se leguáni dostali na opuštěný ostrov?09:29 Oživíme vyhynulá zvířata?21:30 Budování železnice přes USA27:10 Proč ptáci přežili srážku s planetkou?35:46 Budeme mít další vzorky z vesmíru?44:10 Neviditelní pomocníci v kuchyniHovoří genetik Jan Pačes, paleontolog Vladimír Socha nebo odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Molekulární kuchyně Miroslava Raaba čte Milan Šteindler.
Zvěřinec: Zvěřinec s MVDr. Františkem Špručkem
Pořad plný rad a informací, které vám jistě přijdou vhod. Psi, kočky, ptáci, rybičky i zvířata užitková a exotická. Dotazy voláte přímo do vysílání na telefon 221 555 444.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Co by se stalo, kdyby zmizely korálové útesy?
Proč korálové útesy mizí? Jak se je snaží vědci chránit? V čem jsou tak důležité?