- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Hradilek a Chlebina odkrývají osudy Čechoslováků v gulagu
„První, co utrpí újmu v archivech na okupovaných územích, nejsou historicky hodnotné dokumenty jako mapy nebo matriční knihy,“ říká ukrajinská historička Anna Chlebina v pořadu Leonardo Plus. „První, o co archiv přijde, jsou fondy obětí represí a rehabilitovaných osob.“ S kolegy pátrají po osudech Čechoslováků v sovětských lágrech.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Planetárium: Bronzová kráska z Kladiny, sluneční bárka, pravěké pivo a kakapo soví – papoušek, který nelétá
Kráska z Kladiny: bronzová nádoba a pravěké pivo (4:53) – Historické souvislosti: Jak Amerika chtěla vystřizlivět (18:51) – Kakapo soví, papoušek, který nelétá (24:28)
Jihočeská vlastivěda: Nejdelší řekou, která protéká pouze územím jižních Čech, je Blanice. Měří téměř 100 kilometrů
Začněme položením otázky. Víte, které řeky protékají celé od svého pramene až po soutok pouze na území jižních Čech? Není to Vltava, která proudí ku Praze, nejsou to Lužnice, Malše ani Stropnice pramenící u rakouských sousedů…
Pojďte s námi do zoo: Nenápadní noční obyvatelé zoo: Mirikiny vás okouzlí párovým životem i tajemným vzhledem
Mirikiny nejsou žádní výstřední showmani, ale tichá krása a pevné partnerské pouto z nich dělají skvělé obyvatele nočních prohlídek v zoologické zahradě.
Vltavín: Myslel, že si postaví Hrádek, ale kamarádi stavbu přejmenovali na Švecburg
Ve Vltavínu se vypravíme za Janem Švecem, ze Švecburgu a Kváskovic. Cestou zpět kolem Vodňan se pak zastavíme v archivní reportáži u malíře Jana Zrzavého, který ve Vodňanech bydlel. Dále vás pořad zavede do Vodňanských Svobodných hor a přes Zechovice u Volyně pro změnu dolů ke Chvalšinám, respektive nahoru na Kleť.
Laboratoř: Modrásek se schovával desítky tisíc let, čelí změně klimatu
V jednom z národních parků v kanadském městě Alberta vědci objevili dosud neznámý druh motýla ostruháčka (Satyrium curiosolus). 40 tisíc let žil v izolaci, stranou od ostatních druhů, jeho genetická výbava je tak velmi originální. Ochranáři se snaží zjistit, co s ním dělá klimatická změna.
Východočeské výlety: Vyberte si délku i zážitky. Krajinou okolo Hlinska vás provedou zajímavé stezky
Hlinsko a jeho okolí se může pochlubit celou řadou poznávacích i oddychových stezek, některé z nich jsou nové nebo vylepšené. Zavedou vás k Ratajským rybníkům, malebnému lomu v Srní nebo ke Stanskému mlýnu. Nachodit po nich můžete v součtu asi 25 kilometrů.
Meteor: Meteor o výbuších termitů, oblibě hurikánů a chemii vajec
Poslechněte si:01:06 Proč termiti vybuchují?10:25 Nejhlubší jezero světa19:00 Jak vzniká disociace molekul?23:51 Lze navigovat podle hvězd?36:40 Mají motýli rádi hurikány?43:10 Bylo dříve vejce nebo slepice?Hovoří chemička Jana Škerlová, geograf Miroslav Šobr nebo astronom Petr Scheirich. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Molekulární kuchyně Miroslava Raaba čte Milan Šteindler.
Zvěřinec: Zvěřinec s MVDr. Petrem Procházkou
Veterinární a chovatelskou poradnu pro vás otevíráme s veterinárním lékařem nebo odborníkem na chov domácích zvířat.
Od Pradědu na Hanou: O počátcích Radíkova se toho moc neví, dnes je vyhledávanou rekreační lokalitou
Radíkov u Olomouce je malebnou vsí ukrytou v lesích Nízkého Jeseníku, přitom položenou co by kamenem dohodil od Olomouce, jehož je dnes součástí. Její historie je díky tomu poměrně dlouhá, byť dodnes s sebou nese určitá tajemství, která zatím zůstávají neodhalena.