Český rozhlas - Věda
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Hradilek a Chlebina odkrývají osudy Čechoslováků v gulagu

„První, co utrpí újmu v archivech na okupovaných územích, nejsou historicky hodnotné dokumenty jako mapy nebo matriční knihy,“ říká ukrajinská historička Anna Chlebina v pořadu Leonardo Plus. „První, o co archiv přijde, jsou fondy obětí represí a rehabilitovaných osob.“ S kolegy pátrají po osudech Čechoslováků v sovětských lágrech.

46:31

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Včera 25:59

Věda Plus: Tým Akademie věd zkoumá nádrž Skalka na Ohři, kde lze nejčastěji narazit na věčné chemikálie, rtuť a další škodliviny v útrobách ryb

Jaká doporučení z toho vzejdou? - Už podeváté se konají Týdny mediálního vzdělávání. Do letošního ročníku se zapojilo na 470 škol, knihoven a dalších institucí z více než stovky měst. Na co se letos zaměří? - Mikrovlnami se dají ohřívat i lidské buňky - lékaři to využívají jako doplněk při léčbě rakoviny. Jak čeští vědci zdokonalují tuto málo známou metodu?

Včera 03:30

Antivirus: Obchodní řetězce trápí úniky dat zákazníků, upozorňuje Antivirus. Jak nakupovat online bezpečně?

Marks & Spencer, Dior a další obchodní řetězce hlavně z Velké Británie čelí kybernetickým útokům. Hackeři cíleně útočí na obchody, aby získali data jejich zákazníků, a navíc způsobují milionové škody. Situaci nepomáhají ani věrnostní programy a různé kartičky, které některé obchody zákazníkům nabízejí.

Včera 41:45

Planetárium: Bronzová kráska z Kladiny, sluneční bárka, pravěké pivo a kakapo soví – papoušek, který nelétá

Kráska z Kladiny: bronzová nádoba a pravěké pivo (4:53) – Historické souvislosti: Jak Amerika chtěla vystřizlivět (18:51) – Kakapo soví, papoušek, který nelétá (24:28)

Před dvěma dny 07:20

Jihočeské nebe: Jižní kříž pojmenovali už první mořeplavci. Souhvězdí je pozorovatelné z jižní polokoule

Na jižní polokouli strávila opět nějaký čas ředitelka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá. Zúčastnila se mezinárodní konference nedaleko Kapského města v Jižní Africe. Mohla tak třeba koukat na Měsíc, který se proměňuje opačným směrem.

Před třemi dny 25:06

Laboratoř: Modrásek se schovával desítky tisíc let, čelí změně klimatu

V jednom z národních parků v kanadském městě Alberta vědci objevili dosud neznámý druh motýla ostruháčka (Satyrium curiosolus). 40 tisíc let žil v izolaci, stranou od ostatních druhů, jeho genetická výbava je tak velmi originální. Ochranáři se snaží zjistit, co s ním dělá klimatická změna.

Před třemi dny 21:16

Magazín Experiment: Je bezpečné jíst ryby z českých řek? A proč se vysokému krevnímu tlaku říká tichý zabiják?

00:00 témata magazínu;00:30 elektrolovná loď na nádrži Skalka na Ohři;03:52 terénní odběry vzorků dravých ryb pro toxikologickou analýzu;07:18 rozhovor s Jaroslavem Semerádem z Mikrobiologického ústavu Akademie věd;09:34 léčba vysokého krevního tlaku;13:25 rozhovor s místopředsedou České společnosti pro hypertenzi Jiřím Widimským;17:16 rozhovor s odborníkem na mikro-CT z Hornorakouské polytechniky Sashou Senckem

Před třemi dny 52:54

Meteor: Meteor o výbuších termitů, oblibě hurikánů a chemii vajec

Poslechněte si:01:06 Proč termiti vybuchují?10:25 Nejhlubší jezero světa19:00 Jak vzniká disociace molekul?23:51 Lze navigovat podle hvězd?36:40 Mají motýli rádi hurikány?43:10 Bylo dříve vejce nebo slepice?Hovoří chemička Jana Škerlová, geograf Miroslav Šobr nebo astronom Petr Scheirich. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Molekulární kuchyně Miroslava Raaba čte Milan Šteindler.

Před čtyřmi dny 55:57

Quest: Byli jsme jako Sparta a Slavia, vzpomínají šéfredaktoři dvou největších herních časopisů

Česko je země fotbalu, kutilství a... herních magazínů. Nikde jinde neměly časopisy o hrách takový kulturní zářez, a snad i proto dva největší vycházejí i třicet let po svém vzniku. V unikátním společném rozhovoru na ně vzpomínají dva z jejich legendárních šéfredaktorů.

Před čtyřmi dny 25:24

Věda Plus: Čeští vědci našli způsob, jak z odpadních vod odstranit antibiotika a ulevit tak životnímu prostředí

Dokážou tím také snížit antibiotickou rezistenci? - Před jednaosmdesáti lety se v takzvaném Cikánském táboře v Osvětimi vzbouřili zadržovaní Romové. Díky čemu roste povědomí o Dni romského odboje, který připadá právě na dnešek? - Postihuje srdce, ledviny i nervový systém. Řeč je o vzácné Fabryho chorobě - díky výzkumu českých vědců už známe mechanismus, jak toto onemocnění vzniká. Moderuje Daniela Vrbová.