Český rozhlas - Příroda
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Program Artemis: Návrat člověka na Měsíc, zbudování stanice Gateway, hledání vody a mnohem víc

Americká NASA i Evropská vesmírná agentura se vrací na Měsíc. K tomu by měl sloužit program Artemis. Co o něm zatím víme, přibližuje v Leonardu Plus popularizátor kosmonautiky a šéfredaktor serveru Kosmonautix.cz Dušan Majer.

49:56

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Před dvěma dny 02:35

Zvídavec Evy Sinkovičové: Co jsou to mimikry a jak fungují?

Napodobení, klam, zmatení. Tak by se dala popsat schopnost živočichů i rostlin, která jim umožňuje přežít. Jak to vypadá v praxi?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před dvěma dny 42:28

Oheň, pískovce Českého Švýcarska a první návštěva pralesů, které rostly, když bylo uhlí ještě zelené

Oheň a pískovcové skály Českého Švýcarska (4:08) – Příběhy hvězd: Podivuhodná hvězda Mira Ceti (21:21) – Když bylo ještě uhlí zelené, 1. část: Prvohorní pralesy (26:06)

Před 3 týdny 03:17

Zvídavec Evy Sinkovičové: Stydlivá květina, která se umí „hýbat“. Co se stane, když sáhnete na citlivku?

Extrakt z citlivky stydlivé se používá v tradiční medicíně. Kde roste a proč se pohybuje? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před 3 týdny 14:01

Radioporadna: Lesní mysl. Relaxační metoda jako soubor technik, které využívají účinky přírody na mysl člověka

Veronika Peterková je fyzioterapeutka a také instruktorka severské chůze nebo-li nordic walking. A zabývá se i relaxační metodou, která se jmenuje Lesní mysl. To je oficiální název.

20. srpen 2022 23:58

Natura: Jak poznat zdravý les? Připomíná chaos

České lesy procházejí zásadní proměnou. Po několika vlnách kůrovcových kalamit teď ekosystémy čelí nebývalému suchu, zvyšujícím se teplotám, nevyzpytatelnému počasí, takže dalším dopadům klimatických změn, které budou v nadcházejících letech stále sílit. A naše lesy – v řadě případů spíš plantáže –, nejsou na tyto výzvy připravené.

18. srpen 2022 15:13

Máme rádi zvířata: Návštěva u chovatelů prasat kune kune na farmě v Marinkách u Blažejova

S magazínem Máme rádi zvířata a jeho autorkou Jitkou Cibulovou Vokatou se vypravte na farmu v Marinkách u Blažejova, kde chovají prasata kune kune. Dále bude veterinářka Lucie Míková mluvit o popáleninách psů a také uslyšíte zpěv konipase.

8. srpen 2022 42:54

InSight: hluboký spánek hlídače „marsotřesení“ a příběh Jana Žižky, lapky, ale také Božího bojovníka

Sonda InSight na Marsu (4:14) – Historie: Vzducholoď duchů (19:25) – Knihovnička: Důvod k naději (24:21) – Šest století od husitské revoluce, 3. část: Jednooký (27:42)

6. srpen 2022 23:56

Natura: Hlavatá vrba je pro hmyz jako prales. Tradici ale drží už jen někde

Vrbovny dříve sloužily jako vydatné zásobárny palivového dřeva a lidé jejich prořezáváním nevědomky vytvářeli životní prostor pro hmyz nebo ptáky. Hlavaté vrby jsou tak ukázkou toho, že i silný hospodářský zásah může být pro přírodu prospěšný, pokud se udělá správně.

1. srpen 2022 42:55

Pod kůží velryby jižní: unikátní výzkumy českých zoologů, zrod husitské revoluce a založení Tábora

Jak se čeští vědci dostali pod kůži velrybám jižním (4:20) – Procházka srpnovou oblohou (20:55) – Šest století od husitské revoluce, 2. část: Kdo s koho (26:42)