- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda
Poslechněte si podcast: Na srážky s mikrometeoroidy je Webbův teleskop připraven. Cenná data bude posílat dál, věří expert
Vesmírný teleskop Jamese Webba si během prvních měsíců provozu vysloužil jen chválu. Nejen vědecký svět je doslova ohromen daty, která poskytuje, a to jsou pozorování teprve v počátcích. Přesto ale má za sebou první a rozhodně ne poslední srážku s vesmírným objektem, který poškodil jeho část.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Natura: Hlavatá vrba je pro hmyz jako prales. Tradici ale drží už jen někde
Vrbovny dříve sloužily jako vydatné zásobárny palivového dřeva a lidé jejich prořezáváním nevědomky vytvářeli životní prostor pro hmyz nebo ptáky. Hlavaté vrby jsou tak ukázkou toho, že i silný hospodářský zásah může být pro přírodu prospěšný, pokud se udělá správně.
Pod kůží velryby jižní: unikátní výzkumy českých zoologů, zrod husitské revoluce a založení Tábora
Jak se čeští vědci dostali pod kůži velrybám jižním (4:20) – Procházka srpnovou oblohou (20:55) – Šest století od husitské revoluce, 2. část: Kdo s koho (26:42)
Hostem Leonarda Plus je lékárník Stanislav Havlíček
Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Dozvíte se jak se zrodilo opium a z něj následně morfin, jaký potenciál má konopí a proč se můžete předávkovat i vrbovou kůrou. Moderuje Andrea Skalická.
Natura: Je Česko převčelené? V počtu včelstev na kilometr patříme k evropské špičce
Česko patří mezi nejzavčelenější země v Evropě. Přes 60 tisíc včelarů v tuzemsku pečuje o 660 tisíc včelstev. A navíc oproti jiným částem světa u nás populace tohoto hmyzu roste.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik druhů netopýrů žije v České republice a kolik komárů za noc uloví?
Netopýři jsou spolu s kaloni jedinými létajícími savci na planetě. Orientují se pomocí echolokace a místo běžného spánku hibernují. Čím ještě jsou výjimeční? Nastražte uši!
Zprávy pro Královéhradecký kraj: V Česku stále hrozí riziko požárů. Někteří lidé se přesto v přírodě chovají úplně nepochopitelně
Národní park České Švýcarsko přišel kvůli rozsáhlému požáru zatím o dvě nejnavštěvovanější lokality. Jejich znovu zpřístupnění veřejnosti může podle jednoho ze strážců parku trvat léta. Podobný scénář je černou můrou pro provozovatele podobných míst jinde v Česku, třeba Prachovských nebo Adršpašsko-teplických skal.
Máme rádi zvířata: Zajímavosti o rozmnožování akvarijních rybek a také o tom, jak se zvěř vyrovnánvá s rozmary počasí
Jak se zvěř vyrovnává s velkým vedrem a jak se chrání před prudkými lijáky? Tyto otázky zodpoví magazín Máme rádi zvířata. Dozvíte se také zajímavosti o rozmnožování některých akvarijních rybek a vše doplní příspěvek Blahoslava Voharčíka o ledňáčkovi. K poslechu zve Martin Hlaváček.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak dlouho žijí nejstarší stromy a co se dá poznat z letokruhů?
Co žije déle – člověk, zvíře, nebo strom? Jak se pozná věk stromů a co jsou to letokruhy?
Zvídavec Evy Sinkovičové: Pavoučí vlákno je nejtenčí a nejpevnější přírodní materiál. Umí ho vyrobit i lidé?
Proč pavouci tkají sítě a z čeho se jejich vlákno skládá? A dokážou krásné pavučiny vytvářet všechny druhy?
Jarní koncerty ptáků jsou stále jednotvárnější a tišší
Jarní ptačí pěvci se ztišují a umlkají (4:30) – Historické souvislosti: Australská válka s emuy (17:42) – Šest století od husitské revoluce, 1. část: Proč? (23:29)