- Podcasty
- Leonardo Plus

Poslechněte si podcast: Mnoho z nás trpí samotou z množství. Jsme obklopeni lidmi, ale nemáme si s nimi co říct, míní Vojtko
Být sám nemusí nutně znamenat, že je člověk osamělý. A naopak, i někdo obklopený mnoha lidmi se může cítit sám. Rozdíl mezi dobrovolnou samotou a osamělostí objasňuje host Leonarda Plus párový terapeut Jan Vojtko.
Leonardo Plus
Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.
Poslechněte si celý exkluzivní rozhovor s mezioborovým akademikem Václavem Smilem
Teze o globálním byznyse a ekologii emeritního profesora Univerzity of Manitoba Václava Smila si považují i přední američtí byznysmani. Jeho pohled na fungování světa je vysoce respektován. Mezi oblíbeného autora ho řadí například i Bill Gates.
SpaceX je úspěšná, protože se nebojí selhání, chválí publicista Majer
Dušan Majer ze serveru Kosmonautix.cz popisuje, proč skončil první zkušební start Superheavy Starship – největší a nejsilnější rakety všech dob – explozí. Inženýři týmu SpaceX jsou s letem spokojeni, protože získali cenná data. Není ale testování kosmických technologií metodou pokus-omyl neseriózní?
Ekonomka: Sociální stát je scénář pro slunné dny. V krizi budujme individuální a lokální solidaritu
Pro to, aby jakékoliv solidární aktivity byly úspěšné, tedy aby se eliminovala bída a společnost šla dopředu, je hlavní úzký vztah mezi dárcem a obdarovaným, věří historička ekonomie Antonie Doležalová.
Konvalinka: Trauma i životní styl se mohou přenést na další generace. Mění se genetika, ale ne DNA
Epigenetika mění to, jak genetikové nahlížejí na lidský genom a jeho fungování. „Byl tu staletý spor, jestli existuje dědičnost získaných vlastností, nebo jestli jsme tabula rasa, tedy čistá deska po narození,“ popisuje počátky epigenetického vědeckého tázání biochemik Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
Seznamte se online, ale honem na offline rande, ať se nezamilujete do vlastní představy, radí Vojtko
Sociální sítě jsou dnes velmi častým prostředkem, jak se lidé seznamují a jak navazují vztahy včetně těch intimních. „Průšvih ale je, když vstoupíme do nějakého relevantního vztahu. Tam pak sociální sítě dělají velikou paseku,“ popisuje host Leonarda Plus párový terapeut Jan Vojtko.
Sekularizace náboženství nezničila, jen ho proměnila, vysvětluje různé podoby spirituality Halík
Češi sami sebe označují za nejateističtější národ v Evropě. Je tomu ale skutečně tak? Odpověď nejen na tuto otázku se pokouší najít projekt Víra a přesvědčení nevěřících financovaný Templetonovou nadací.
Jsou dvojí čelisti z filmu Vetřelec fikce? Stejné má muréna jihokarolínská, říká biolog
Čelisti, které uchvátí svou oběť a nelidskou silou ji rozdrtí, zpopularizoval režisér Steven Spielberg ve svém stejnojmenném snímku. A skutečně, rekordmanem v síle stisku je žralok lidožravý, který zuby vyvine sílu 19 tisíc newtonů. O dalším typu čelistí, také známém z filmu, hovoří host pořadu Leonardo Plus biolog a genetik Jaroslav Petr.
Máme za sebou šestou nejteplejší zimu za posledních 248 let. Jaký to má vliv na planetu a ledovce?
Jaké dopady má klimatická změna na ledovce a jak jejich ubývání dále ovlivňuje další regiony? Hostem Leonarda Plus je polární ekoložka Marie Šabacká z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Útočné drony s AI? Záleží jen na velkých státech, jestli touto cestou půjdou, říká vývojář
Drony a bezpilotní vozidla zažívají v posledních dekádách bouřlivý rozvoj. Probíhající válka na Ukrajině jasně ukazuje, jak tuto technologii lze využít, zvláště spojení dronů s umělou inteligencí (AI) je velmi silné a může být i zneužito.
Zubní hygiena je důležitá i pro zdraví mozku, říká o Alzheimerově chorobě Jan Konvalinka
Alzheimerova choroba je stále neprobádaná a je to časovaná bomba naší stárnoucí populace, kde její výskyt roste. Co zatím vědci vědí o tomto degenerativním onemocnění centrální nervové soustavy, objasňuje host Leonarda Plus biochemik Jan Konvalinka.