Dopolední Region
12. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Lenka Urbanová z Kamenných Žehrovic na Kladensku vytvořila pozoruhodnou sbírku vánočních předmětů

Vánoční ozdoby z různých materiálů, formičky na cukroví, papírové ubrousky s vánočními motivy, vánoční balicí papíry, figurky adventních postav z látky i ze skla, dřevěné louskáčky na ořechy, svíčky, klasické i elektrické, skřipce na svíčky, papírové betlémy, stojany na vánoční stromky, krabice na cukroví, vánoční reklamy, koledy, notové záznamy. Co vás jen napadne a má to spojitost s Vánocemi, to pravděpodobně objevíte ve sbírce Lenky Urbanové.

03:21

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Před třemi dny 03:25

Kateřina Červenková zasvětila ochraně přírody svůj život

Paní Kateřina Červenková je od roku 2021 předsedkyní ČSOP Vlašim. Původně pochází ze Sezimova Ústí v jižních Čechách a dnes se už v Kraji blanických rytířů cítí jako doma. V ČSOP Vlašim měla 20 let na starosti environmentální výchovu. Nyní dohlíží na Národní geopark Kraje blanických rytířů a další pobočky – Podblanické ekocentrum, paraZOO a Záchranou stanici ve Vlašimi, Dům přírody Blaníku Krasovice i Vodní dům Hulice.

Před třemi dny 07:49

TIPY NA VÍKEND: Jubilejní 150. ples Vltavanu v Praze nebo Jílovský masopust 2023

Už v pátek večer si můžete jít zaplesat s Vltavanem Praha, nejstarším profesním spolkem, sobota zase nabízí první masopustní veselí ve Středočeském kraji. Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Před čtyřmi dny 02:48

Napravovatelka agresivních psů E. M. Baco: Můj Conánek je hrdina

Extrémně agresivní a zlý, navíc v zoufalém stavu. Po roce ale poslušný, hodný a oddaný pes Conan, kříženec brazilské fily a německého ovčáka. Paní Emilia Miluše Baco z něj za rok udělala úplně jiného psa.

Před pěti dny 03:25

Denisa Zavoralová má na výrobě pralinek nejraději úsměv svých zákazníků

Životní příběh Denisy Zavoralové z Úval u Prahy může být pro mnohé inspirací. Vystudovala stavební fakultu a dlouhá léta pracovala v jedné z největších nadnárodních reklamních agentur. Už osm let se ale živí ruční výrobou čokoládových lanýžů a pralinek. Výrobnu si vybudovala přímo v Úvalech, kde žije, a své výrobky úspěšně prodává do kaváren a prodává přes vlastní e-shop.

Před šesti dny 03:30

Kostelnice Věra Langová zná Svatou Horu od sklepa až po půdu. Střeží 3 svazky klíčů od všech dveří

Předsedkyně Matice Svatohorské Věra Langová bývá na Svaté Hoře vždy první. Kostelnici tam dělá téměř 22 let a ke každým dveřím má klíč. Připravuje svatby i pohřby, převléká sošku Panenky Marie, pečuje o květiny i kněžská roucha. Ve svatohorském betlémě má dokonce svou figurku.

Před týdnem 03:31

OBRAZEM: Soutěž o Nejkrásnější turistickou pohlednici České republiky vyhrál Ladislav Renner

Začátkem ledna byly vyhlášeny výsledky tradiční soutěže o Nejkrásnější turistické pohlednice České republiky. Pět z deseti prvních míst obsadily snímky fotografa Ladislava Rennera z České Lípy. Mezi nimi zřícenina hradu Zvířetice na Mladoboleslavsku, zlato si ze soutěže odnesl královský hrad Bezděz. Ten sice leží pár kilometrů za hranicí kraje, ale je častým cílem výletů nás, Středočechů, a tak ho bereme za svůj. Vítězná fotka Bezdězu přitom vznikla díky velké náhodě.

Před týdnem 03:29

Pro Kateřinu Daczickou se Kutná Hora stala místem jejího srdce

Baronka Kateřina Daczická pochází ze starobylého šlechtického rodu Dačických z Heslova. Jméno předků ji pojí s Kutnou Horou. Jejím hlavním cílem je pomáhat lidem, a to především na kutnohorsku. V roce 2010 proto založila Nadační fond Mikuláše Daczického z Heslova, jehož hlavní náplní je podpora dětí s uměleckým nadáním.

Před týdnem 06:41

TIPY NA VÍKEND: Pohádkové prohlídky zámku Radim nebo výroba masopustních masek v Hlásné Třebáni

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Před týdnem 03:25

Tkalcovna U Moruše se bojí molů. Lákají je vlněné ponožky a nepohrdnou ani šálou

Chemik Matyáš Orsák má velkého nepřítele – mola šatního. Nadšený experimentátor totiž na Kladně vybudoval tkalcovnu U Moruše, kde zkouší starobylé technologie výroby textilu. Moli tam mají dostatek potravy v podobě přírodních vláken. Oblíbili si zvláště vlněné ponožky a nepohrdnou ani šálou.

Před týdnem 02:01

Přestala se vyrábět před 50 lety. Teď jednu legendární Tatru 138 opravili dobrovolní hasiči v Mšeci

Těžkotonážní Tatry 138 se z Kopřivnice vyvážely do víc než dvacítky zemí, jezdily dokonce i po Sibiři. Jejich terénní schopnosti využívala armáda i hasiči. A i když se přestaly vyrábět před víc než padesáti lety, teď s jednou z nich budou jezdit dobrovolní hasiči v Mšeci na Rakovnicku. V terénu se stroj prý osvědčí mnohdy lépe než nové cisterny, protože má propracovanější konstrukci. Na opravu Tatry 138 se byl podívat reportér Radek Duchoň.