- Podcasty
- Dopolední Region

Poslechněte si podcast: Lenka Urbanová z Kamenných Žehrovic na Kladensku vytvořila pozoruhodnou sbírku vánočních předmětů
Vánoční ozdoby z různých materiálů, formičky na cukroví, papírové ubrousky s vánočními motivy, vánoční balicí papíry, figurky adventních postav z látky i ze skla, dřevěné louskáčky na ořechy, svíčky, klasické i elektrické, skřipce na svíčky, papírové betlémy, stojany na vánoční stromky, krabice na cukroví, vánoční reklamy, koledy, notové záznamy. Co vás jen napadne a má to spojitost s Vánocemi, to pravděpodobně objevíte ve sbírce Lenky Urbanové.
Dopolední Region
Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.
Kateřina Červenková zasvětila ochraně přírody svůj život
Paní Kateřina Červenková je od roku 2021 předsedkyní ČSOP Vlašim. Původně pochází ze Sezimova Ústí v jižních Čechách a dnes se už v Kraji blanických rytířů cítí jako doma. V ČSOP Vlašim měla 20 let na starosti environmentální výchovu. Nyní dohlíží na Národní geopark Kraje blanických rytířů a další pobočky – Podblanické ekocentrum, paraZOO a Záchranou stanici ve Vlašimi, Dům přírody Blaníku Krasovice i Vodní dům Hulice.
TIPY NA VÍKEND: Jubilejní 150. ples Vltavanu v Praze nebo Jílovský masopust 2023
Už v pátek večer si můžete jít zaplesat s Vltavanem Praha, nejstarším profesním spolkem, sobota zase nabízí první masopustní veselí ve Středočeském kraji. Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.
Napravovatelka agresivních psů E. M. Baco: Můj Conánek je hrdina
Extrémně agresivní a zlý, navíc v zoufalém stavu. Po roce ale poslušný, hodný a oddaný pes Conan, kříženec brazilské fily a německého ovčáka. Paní Emilia Miluše Baco z něj za rok udělala úplně jiného psa.
Denisa Zavoralová má na výrobě pralinek nejraději úsměv svých zákazníků
Životní příběh Denisy Zavoralové z Úval u Prahy může být pro mnohé inspirací. Vystudovala stavební fakultu a dlouhá léta pracovala v jedné z největších nadnárodních reklamních agentur. Už osm let se ale živí ruční výrobou čokoládových lanýžů a pralinek. Výrobnu si vybudovala přímo v Úvalech, kde žije, a své výrobky úspěšně prodává do kaváren a prodává přes vlastní e-shop.
Kostelnice Věra Langová zná Svatou Horu od sklepa až po půdu. Střeží 3 svazky klíčů od všech dveří
Předsedkyně Matice Svatohorské Věra Langová bývá na Svaté Hoře vždy první. Kostelnici tam dělá téměř 22 let a ke každým dveřím má klíč. Připravuje svatby i pohřby, převléká sošku Panenky Marie, pečuje o květiny i kněžská roucha. Ve svatohorském betlémě má dokonce svou figurku.
OBRAZEM: Soutěž o Nejkrásnější turistickou pohlednici České republiky vyhrál Ladislav Renner
Začátkem ledna byly vyhlášeny výsledky tradiční soutěže o Nejkrásnější turistické pohlednice České republiky. Pět z deseti prvních míst obsadily snímky fotografa Ladislava Rennera z České Lípy. Mezi nimi zřícenina hradu Zvířetice na Mladoboleslavsku, zlato si ze soutěže odnesl královský hrad Bezděz. Ten sice leží pár kilometrů za hranicí kraje, ale je častým cílem výletů nás, Středočechů, a tak ho bereme za svůj. Vítězná fotka Bezdězu přitom vznikla díky velké náhodě.
Pro Kateřinu Daczickou se Kutná Hora stala místem jejího srdce
Baronka Kateřina Daczická pochází ze starobylého šlechtického rodu Dačických z Heslova. Jméno předků ji pojí s Kutnou Horou. Jejím hlavním cílem je pomáhat lidem, a to především na kutnohorsku. V roce 2010 proto založila Nadační fond Mikuláše Daczického z Heslova, jehož hlavní náplní je podpora dětí s uměleckým nadáním.
TIPY NA VÍKEND: Pohádkové prohlídky zámku Radim nebo výroba masopustních masek v Hlásné Třebáni
Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.
Tkalcovna U Moruše se bojí molů. Lákají je vlněné ponožky a nepohrdnou ani šálou
Chemik Matyáš Orsák má velkého nepřítele – mola šatního. Nadšený experimentátor totiž na Kladně vybudoval tkalcovnu U Moruše, kde zkouší starobylé technologie výroby textilu. Moli tam mají dostatek potravy v podobě přírodních vláken. Oblíbili si zvláště vlněné ponožky a nepohrdnou ani šálou.
Přestala se vyrábět před 50 lety. Teď jednu legendární Tatru 138 opravili dobrovolní hasiči v Mšeci
Těžkotonážní Tatry 138 se z Kopřivnice vyvážely do víc než dvacítky zemí, jezdily dokonce i po Sibiři. Jejich terénní schopnosti využívala armáda i hasiči. A i když se přestaly vyrábět před víc než padesáti lety, teď s jednou z nich budou jezdit dobrovolní hasiči v Mšeci na Rakovnicku. V terénu se stroj prý osvědčí mnohdy lépe než nové cisterny, protože má propracovanější konstrukci. Na opravu Tatry 138 se byl podívat reportér Radek Duchoň.