Příběhy z kalendáře
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Leksellův gama nůž. Přístroj, na který se v celonárodní sbírce složili Češi

První operaci Leksellovým gama nožem provedli 26. října 1992 v pražské Nemocnici Na Homolce. Využívá se k léčbě zhoubných i nezhoubných nádorů nebo cévních defektů v hlavě. Samotnou léčbu si lze laicky představit tak, že pacient má nad hlavou helmu připomínající cedník a každým malým otvorem v ní prochází jeden paprsek záření. Sám o sobě je neškodný. Všechny paprsky se pak uvnitř hlavy protnou v ohnisku, které lékaři předem určili. Síla paprsků se spojí a zničí nádor.

17:18

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představuje posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby a jiné dějinné události. Zaměřuje se na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den přinese Jan Kovařík v doprovodu Terezy Stýblové nebo Moniky Valentové příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 17:50

Emil Hácha. Udělal osudovou chybu. Stal se státním prezidentem protektorátu Čechy a Morava

V nově založené Československé republice se stal prezidentem Nejvyššího správního soudu. Emil Hácha miloval sport, umění a rychlá auta. Jeho profesní i manželský život byl bez poskvrny. Pak ale udělal osudovou chybu: po Mnichovské dohodě se nechal zvolit prezidentem tehdy již Česko-Slovenska. 15. března 1939 jej Hitler s Göringem v Berlíně přinutili podepsat žádost o „ochranu“ Velkoněmeckou říší a Hácha se stal státním prezidentem protektorátu Čechy a Morava.

Před třemi dny 19:36

Markýz de Sade a jeho román 120 dnů Sodomy. Když je pornografie národní památkou

Je to jedno z nejvíce skandálních a kontroverzních děl v dějinách literatury. Román 120 dnů Sodomy napsal markýz de Sade ve vězení v pařížské Bastile a po zbytek života žil s mučivým přesvědčením, že o rukopis nenávratně přišel. Zvrhlík, zhýralec, bestie, monstrum. Podobnými přízvisky je často nazýván francouzský šlechtic Donatien Alphonse Francois, markýz de Sade, který proslul značně kontroverzními sexuálními praktikami. Své partnerky s oblibou unášel, věznil a týral.

Před šesti dny 17:49

František Peterka. Osud napsaný v dlani

Po herectví nijak netoužil, chtěl být raději vzpěračem. Vědma mu vyčetla z dlaně, že se stane slavným umělcem. A její předpověď se naštěstí vyplnila. František Peterka u filmu zužitkoval nejen svůj komediální talent, ale i svou vytrénovanou postavu budící respekt. Divákům utkvěl v paměti především jako vznětlivý svalovec, kterého ztvárnil v různých obměnách v mnoha komediích, ale také jako Krakonoš v oblíbené sérii večerníčků anebo třeba Fantomas v seriálu Arabela.

Před týdnem 17:42

Žižkovský vysílač. Kvůli nižší nadmořské výšce musel být vysoký přes 200 metrů

Stavba Žižkovského vysílače v Praze začala 24. listopadu 1985. Plány pocházejí z poloviny 70. let, kdy přestala kapacitně vyhovovat do té doby používaná Petřínská rozhledna. Nový vysílač měl původně stát v její blízkosti, památkáři to ale zásadně odmítli kvůli narušení unikátního pražského panoramatu. Bylo proto vybráno místo v opuštěných Mahlerových sadech na Žižkově. Kvůli nižší nadmořské výšce však musela být věž přes 200 metrů vysoká.

Před týdnem 17:19

První pražská porodnice. Nabízela místo pro dvacet rodiček

První pražskou porodnici založila 22. listopadu 1762 císařovna Marie Terezie. Iniciovala vybudování ústavu pro svobodné matky a sirotky. Budova vyrostla v Soukenické ulici a první dítě se v ní narodilo roku 1766. Na dokončení stavby však panovnice neposkytla dostatek peněz a proto musela přispět hraběnka Kinská. V roce 1776 bylo rozhodnuto, že se nově zřízená porodnice připojí k vlašskému špitálu na Malé straně. Ten po připojení Šporkova domu nabízel místo pro 20 rodiček.

Před týdnem 18:50

Fonograf. Uměl zaznamenat i přehrát zvuk. První záznam byla dětská říkanka

Fonograf, který poprvé v historii lidstva uměl zaznamenat a přehrát zvuk včetně lidského hlasu, spatřil světlo světa 21. listopadu 1877. Vynalezl ho Thomas Alva Edison. „Začínal jsem s membránou opatřenou ostrou špičkou, kterou jsem nastavil proti rychle se pohybujícímu voskovanému papíru. Zvukové kmity se hezky vryly a není pochyb o tom, že budu schopen konzervovat lidský hlas a zcela dobře a v libovolné době jej reprodukovat,“ stojí v jeho deníku.

Před týdnem 18:42

Mikoláš Aleš. Malíř, který šel chudě do světa

Mikoláš Aleš se narodil 18. listopadu 1852 v Miroticích u Písku. Rodiče byli nemajetní a jeho dospívání bylo poznamenané smrtí dvou bratrů a maminky. Na Akademii výtvarných umění si s profesory příliš nerozuměl. Štěstí se na něj usmálo, když si padl do oka se svým budoucím mecenášem Alexandrem Brandejsem. Zúčastnil se soutěže o výzdobu Národního divadla, kterou se svým cyklem čtrnácti lunet vyhrál. Po roztržce s komisí se věnoval výzdobě domovních fasád a ilustroval knihy.

Před 2 týdny 18:30

Vlasta Chramostová měla tři životy. První divadelní, druhý disidentský a třetí byl časem návratů

Hereckou kariéru Vlasty Chramostové přerušila totalitní moc, když ji po srpnu 1968 postihl zákaz vystupovat v televizi a rozhlase. Nesouhlas s normalizací ji přivedl mezi disidenty a podpis Charty 77 definitivně zbavil možnosti návratu na jeviště. Její život plnily malé i velké, osobní i historické události. Už jen to, že se narodila 17. listopadu, nemůže být náhoda. Říkala, že měla tři životy. První divadelní, druhý disidentský a třetí, který byl časem návratů.

Před 2 týdny 20:23

Karel Hynek Mácha. Smyslný žárlivec a romantický symbol

Ignác Mácha, jak měl český vlastenecký básník napsáno v křestním listě, je dnes vnímán především jako symbol romantické lásky. Poněkud zjemnělý hoch s kyticí šeříků uklánějící se z podstavce na Petříně přitom s bouřlivákem Máchou souvisí spíše volně. Od nejranějšího mládí se projevoval velmi nekonformně. Výstředně se oblékal, po nocích se toulal po hradních zříceninách a jeho láska byla stejně bezohledná jako vášnivá.

Před 2 týdny 17:58

Britský král Karel III. Jeho dětství bylo spíš krušné

Britský král Karel III. se narodil 14. listopadu 1948. Přestože už od jeho čtyř let bylo jasné, že jednou usedne na královský trůn, nikdo se s ním nemazlil a jeho dětství bylo spíše krušné. Jako velmi citlivé dítě trpěl chladným přístupem svých rodičů a otce se vysloveně bál. To ovlivnilo jeho vztahy pro celý další život. Jaký je nový britský král, co ho nejvíc baví a v čem spočívá jeho “rebelství” ?