• Podcasty
  • S Arenbergerem nejen o medicíně
S Arenbergerem nejen o medicíně
26. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Lékárník není jen v lékárně

Jana Gregorová vystudovala farmaceutickou fakultu, ale lékárnicí být nechtěla. Nyní pracuje ve Fakultní nemocnici na Bulovce jako vedoucí klinický farmaceut.

25:36

S Arenbergerem nejen o medicíně

Vydává: Český rozhlas

Podcast připravuje profesor MUDr. Petr Arenberger a vzniká ve spolupráci s Českou lékařskou společností a Českým rozhlasem. S významnými lékaři přibližuje medicínská témata vědecko-populárním způsobem.

Web

Před třemi dny 21:12

Máte dost vitaminu D?

Chodíte na sluníčko? Stydíte se před dermatologem, že se dostatečně nechráníte proti kožní rakovině? A máte díky tomu dostatek vitaminu D?

Před týdnem 20:50

Zdravotnictví a sociální služby nejsou propojené

Opak zní logicky. Člověk je nemocný, nemůže pracovat, neplatí daně ani neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Navíc čerpá nemocenské dávky. Pojďme ho rychle vyléčit, klidně i drahou léčbou, ať je zdravý, může jít pracovat a systém tím ještě ušetří.

Před 2 týdny 23:22

Má cukr a cukrovka něco společného?

Cukr se vyrábí z cukrovky. Potud tedy ano. Před 180 lety se začal v Čechách vyrábět a prodávat kostkový cukr a postupně nahradil cukrové homole. V našem podcastu ale nebudeme mluvit o cukrovarnictví, ale o cukrovce (diabetes mellitus), tedy chorobě, které zasvětil svůj profesionální život pan profesor Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP a vedoucí lékař diabetologického centra III. interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Před 3 týdny 18:11

Tropické rostliny v Kocnově fotoherbáři

Je amatérským fotografem. Jeho kráskami před objektivem jsou především orchideje, které často fotí i v Botanické zahradě na Slupi. Nedaleko od ní také pracuje, a to ve Všeobecné fakultní nemocnici na biochemii. MUDr. Petr Kocna, host dnešního podcastu, se profesně zabývá preventivním vyšetřením u kolorektálního karcinomu.

1. listopad 2023 20:54

Včas přijde málokdy

Pozdě dost často. Můj dnešní host není nedochvilným žákem, ani za pozdní příchody nemůže. Také si nebudeme povídat o problémech školství na nižších stupních. Řeč bude o tom, že u některých chorob není jednoduché, aby se podařilo stanovit diagnózu včas a rychlým zásahem se nabídlo pacientovi úplné vyléčení.

25. říjen 2023 32:31

Prostě taková nemocnice na kraji města

Když jsem přijel poprvé, po Praze po hodině cesty autobusem se dvěma přestupy, do Motola na přijímačky na medicínu, právě byla dostavěna jedna z budov na obrázku. Za těch dalších pár let se hodně změnilo. Všechno, co vidíme ve spodní polovině snímku, je opravdu celé jen nemocnice. Aby toho nebylo málo, do komplexu organicky zapadá i stanice metra.

18. říjen 2023 27:39

Angelinu Jolie už operovat nemusí

Říká, že Angelinu Jolie operovat nemusí, protože to stihl už někdo před ním. Povídali jsme si o sekvenci genů BRCA-1 a BRCA-2, kterým udělala tato slavná hollywoodská herečka snad největší reklamu.

11. říjen 2023 24:29

Existuje už kuřelka?

V medicíně se vědění posunuje mílovými kroky kupředu. Nejen nové diagnostické a léčebné metody jsou na denním pořádku a Nobelova cena za objevy, které by před několika lety byly považovány za oblast science fiction, je dnes realitou.

4. říjen 2023 22:13

Už spíte? Neuspali jsme vás?

Dnes uspávat budeme. Hypnózou? Kdepak, rajsky. Protože jednou z látek, které uspávají, je i rajský plyn. Paleta možností je dnes ale mnohem širší. Víc nám o tom poví přednosta Kliniky anesteziologi, resuscitace a intenzivní medicíny FN Motol pan docent Tomáš Vymazal.

27. září 2023 25:03

Záleží na velikosti lidského mozku?

Profesor Eduard Zvěřina říká, že muži sice mají o něco větší mozek, ale ženy ho mají lépe organizovaný. Takže na velikosti moc nezáleží.