Lékárna
7. duben 2022

Poslechněte si podcast: Lékárna: Rekonvalescence postcovidových pacientů

Pokud patříte k lidem, kteří za sebou mají nákazu covidem, poslouchejte. Ondřeje Zely, internisty z nemocnice ve Frýdku-Místku, se zeptáme na rekonvalescenci tzv. postcovidových pacientů.

21:50

Lékárna

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zdraví a zdravém životním stylu.

Web

Před pěti dny 24:52

Deformita palce je nejen bolestivým, ale rovněž nevzhledným onemocněním, které dokáže člověku znepříjemnit život

Jak a proč takzvaný vbočený palec vzniká a jaká je jeho prevence a léčba? I na vaše otázky odpoví primář ortopedie Nemocnice Karviná-Ráj Martin Holinka. Volejte na číslo 596112266. Moderuje Petra Štrymplová.

Před 2 týdny 28:43

Nové trendy v léčbě revmatu

S lékařkou interní a kardiologické kliniky FNO Šárkou Ožanovou probereme nové trendy v léčbě revmatu. Náš host například vysvětlí, co obnáší biologická léčba revmatu i jak se v diagnostice využívá vizualizace kloubního zánětu pomocí sonografického vyšetření.

Před 3 týdny 23:46

Vysoký cholesterol

Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava vysvětlí, jakou roli cholesterol v našem organizmu sehrává, kdy je pro nás nebezpečný a co dělat, když jeho hodnoty překračují doporučené meze. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Ivana Šuláková.

27. říjen 2022 24:48

Soukromá porodní asistentka jako nový trend v porodnictví. Jak může být rodičce prospěšná?

Mateřství a příprava na porod. Konkrétně se zaměříme na roli soukromé porodní asistentky. Jde o nový trend v porodnictví a my vysvětlíme, jak může být rodičce prospěšná. Pozvání přijala Anna Fančovičová, která působí v krnovské nemocnici.

20. říjen 2022 25:13

Máte bolesti hýždí a zadní strany stehen s přenosem do oblasti třísel?

Omezuje Vás tato bolest v běžných činnostech jako je chůze do schodů nebo vystupování z auta? O tomto poměrně častém, ale ne příliš známém onemocnění bude Ivana Šuláková mluvit v naší rozhlasové Lékárně s MUDr. Michalem Mrůzkem, neorochirurgem z Fakultní nemocnice Ostrava. Dotazy volejte na 596112266,

13. říjen 2022 28:10

Čím dřív mrtvici poznáme, tím má pacient větší šanci na přežití a účinnou léčbu

Cévní mozková příhoda, lidově zvaná mrtvice. To je akutní stav, který vzniká náhlou poruchou prokrvení mozku. Čím dříve jsou příznaky rozpoznány, tím větší má pacient šanci na přežití a účinnou léčbu.

6. říjen 2022 20:54

Lékárna: Proč je třeba někdy podstoupit operaci nosní mandle

Operace nosní mandle. Proč je třeba ji někdy podstoupit a jaké chirurgické možnosti dnes lékaři mají? Ptali jsme se primáře ORL oddělení Vítkovické nemocnice Libora Jeřábka.

29. září 2022 24:52

Strava po porodu, jídelníček v období bariatrické operace. Témata pro nutriční specialistku

Jaká je vhodná strava po porodu, aby se tělo dostalo zpět do formy? Co musí zohlednit v jídle kojící maminky? A jak mohu upravit jídelníček, pokud hubnu a čeká mne bariatrická operace anebo jsem už po zákroku? I na tyto otázky odpovídá nutriční specialistka Lucie Houfková z nutriční poradny při krnovské nemocnici.

22. září 2022 25:12

Jak účinně ošetřit bodnutí nebo štípnutí hmyzem a v jakých případech už je nutné volat lékaře?

Jak vypadá silná alergická reakce s těžšími příznaky? Nejen o tom bude řeč v rozhlasové lékárně. Pozvání přijala interní školitelka Lékáren AGEL Rita Smolková. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Petra Štrymplová.

8. září 2022 25:00

Mezi časté příčiny úplné ztráty zraku patří makulární degenerace oční sítnice

Jedná se o závažné onemocnění, které postihuje ve většině případů lidi staršího věku. Rizikovými faktory mohou být ale také kardiovaskulární onemocnění a cukrovka. O diagnostice i možnostech léčky budeme hovořit s Janou Juhászovou, primářkou Očního oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.