Lékárna
25. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Lékárna: Nádorová onemocnění páteře a míchy

Našim hostem byl MUDr. Štefan Reguli, neurochirurg z Fakultní nemocnice v Ostravě. Kde lze hledat příčiny nádorových onemocnění páteře a míchy? Jaké jsou možnosti diagnostiky a jak lékaři tyto stavy léčí? Odpovědi uslyšíte v záznamu pořadu.

22:27

Lékárna

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zdraví a zdravém životním stylu.

Web

Před třemi dny 23:04

Osteoporóza a péče o pacienty ohrožované opakovanými zlomeninami

Péče o pacienty s osteoporózou, kteří jsou ohroženi opakovanými osteoporotickými zlomeninami. Na příčiny nemoci, léčbu a prevenci se zeptáme interní lékařky Fakultní nemocnice Ostrava Šárky Ožanové.

Před týdnem 32:05

Při léčbě obezity výrazně pomáhají bariatrické operace

S lékařem Tomášem Skoblejem z Centra pro chirurgickou léčbu obezity nemocnice Havířov probereme bariatrické operace, které výrazně pomáhají při léčbě obezity a dalších chorob s ní souvisejících.

Před 2 týdny 24:38

Syndrom suchého oka. Jak se mu vyhnout a jak se dá léčit

S primářkou Očního centra AGEL Janou Juhászovou probereme syndrom suchého oka, který trápí stále více lidí. Jak se těmto problémům vyhnout a jak se dají léčit?

Před 3 týdny 24:54

Role paliativní medicíny v léčbě bolesti a v péči o umírající pacienty

Jak pomáhá paliativní medicína v léčbě bolesti a v péči o umírající a nevyléčitelně nemocné. Ttéma pro Ingrid Rýznarovou, primářku Geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

5. leden 2023 27:28

Transplantace ledvin. Jaké jsou současné možnosti a taky zkušenosti

Pavel Havránek je vedoucím lékařem Transplantačního centra Fakultní nemocnice Ostrava. K mikrofonu jsme ho pozvali, abychom s ním probrali zkušenosti a současné možnosti transplantace ledvin. A ptali jsme se i na další činnosti, které toto transplantační centrum zajišťuje.

29. prosinec 2022 23:24

Jak si v dnešní složité době udržet psychické zdraví a kdy už vyhledat odbornou pomoc

Psychické zdraví. Jak si ho udržet v dnešní složité době? Co je a co už není normální a kdy už bychom měli vyhledat odbornou pomoc psychiatra? Ptali jsme se Petra Šilhána, primáře psychiatrického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

22. prosinec 2022 25:47

Chronické žilní onemocnění

Pozvání přijal Lubomír Blaha, primář centra cévní a miniinvazivní chirurgie a primář vaskulárního centra Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Ivana Šuláková.

15. prosinec 2022 28:27

CyberKnife dává šanci pacientům, kterým lékaři ještě nedávno nedokázali pomoci

CyberKnife je robotický ozařovač, který výrazně rozšiřuje možnosti léčby a dává šanci i pacientům, kterým lékaři ještě nedávno nedokázali pomoci. Bude o něm mluvit Jakub Cvek, přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.

8. prosinec 2022 24:54

Poruchy spánku a možnosti jejich léčby. Téma pro neurologa Viléma Nováka

Sedm až osm hodin spánku, po kterém se člověk cítí osvěžený a nabitý novou energií. To je ideál, ke kterému má ale spaní mnohých lidí daleko. Mezi nejčastější poruchy spánku patří nespavost, nebo naopak nadměrná spavost a také syndrom spánkové apnoe provázený chrápáním.

1. prosinec 2022 24:00

Rakovina prsu je dobře léčitelná, pokud je odhalena včas

Rakovina prsu je onemocnění závažné ale dobře léčitelné, zejména pokud ho lékař odhalí v raném stádiu. O důležitosti preventivních prohlídek i moderních metodách diagnostiky jsme hovořili s Vladislavem Netočným, chirurgem Městské nemocnice v Ostravě.