Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 811Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Lék vyvinutý v prostředí sovětské armády. Český výrobce svého majitele tají

Článek Jiřího Pšeničky. Česko je vedle Ruska jedinou zemí, kde se vyrábí preparát Enterosgel, který pomáhal sovětským vojákům v Afghánistánu a také při likvidaci havárie v Černobylu. Výroba je umístěna v Jeseníku, majitel firmy však zůstává utajen. Když si reportér Seznam Zpráv v jedné z lékáren v centru Prahy za více jak čtyři sta korun zakoupil zdravotnický prostředek Enterosgel, magistra předala i základní instrukci ohledně užívání. „Je to na zklidnění střev, dává se to na lžičku,“ zněly její pokyny k velké tubě s gelovitou hmotou. Přidala ujištění o „léty prověřeném preparátu“. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/226279] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

09:15

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 877Včera 05:30

Ve Victorii se smí hajlovat. Po protestu proti translidem se to může změnit

Článek Jiřího Šumného. Při sobotním střetu stovek lidí s odpůrci trans komunity v Melbourne bylo vidět, jak někteří demonstranti hajlují. Australští politici nyní řeší zákaz nacistického pozdravu, aby se podobné nenávistné epizody už nemohly opakovat. Nacisté „nejsou v zemi vítaní“, jak napsal na twitteru premiér australského státu Victoria Dan Andrew poté, co se v sobotu v ulicích Melbourne střetly dva tábory demonstrantů kvůli právům trans lidí. Během shromáždění odpůrci LBGTQ+ práv a queer lidí otevřeně hajlovali a používali další nenávistnou symboliku, píše server ABC News [https://www.abc.net.au/news/2023-03-19/victoria-nazi-salute-peformed-parliament-government-response/102116672]. „Nebudu sdílet žádné fotografie, protože si prostě nezaslouží pozornost. Včera se sešli antitrans aktivisté, jen proto, aby šířili nenávist. Na schodech našeho parlamentu někteří z nich dokonce hajlovali,“ píše [https://twitter.com/DanielAndrewsMP/status/1637245304209829888?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1637245304209829888%7Ctwgr%5E7f56f3d52341c03bf7a336d90306adeb359b573c%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.news.com.au%2Fnational%2Fvictoria%2Fnews%2Fantitrans-speakers-fans-throw-nazi-salute-amid-counterprotest%2Fnews-story%2F997b16c1c4cbd5a6c72805f78c77a49b]Andrew. K násilnému střetu došlo poté, co protestující skupina mužů v černém začala hajlovat na schodech u parlamentu. Podle nejmenovaného poslance je potřeba přísnějších zákonů potlačujících podobné projevy rasismu a nenávisti. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228021] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 882Včera 10:24

„Přikládám tomu enormní význam.“ Vláda tlačí jaderný megaplán na čtyři bloky

Článek Ondřeje Koutníka. Vláda rýsuje osnovy velkého jaderného plánu na výstavbu čtyř nových bloků. Politicky je v tom aktivní zejména ministr financí Zbyněk Stanjura. Kritici upozorňují na až nepředstavitelnou nákladnost projektu. Výběrové řízení na dostavbu jednoho nového bloku v Dukovanech je v plném běhu, členové vlády ale dali do pohybu větší jaderný plán. Zatím v politické rovině. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce, aby kabinet Petra Fialy ještě v tomto funkčním období přišel s plánem na stavbu celkem čtyř nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. „Přikládám tomu enormní význam a domnívám se, že ještě tato vláda by měla rozhodnout o výstavbě ne jednoho, ale rovnou čtyř nových jaderných bloků. Z pohledu české energetiky jde o jednoznačnou prioritu,“ řekl Seznam Zprávám Stanjura. Slova o tom, že jeden nový blok nestačí, zaznívala i za minulé vlády. Ministr financí však chce přípravu dalších tří nyní akcelerovat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228071] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 880Včera 08:44

Hudební a výtvarná výchova mají skončit. Nový plán školní výuky čelí kritice

Analýza Josefa Mačího. V aktuální reformě výuky na ZŠ navrhují odborníci dvě varianty výuky umění a kultury. Ta radikálnější z nich rozpouští výtvarnou a hudební výchovu do jednoho uměleckého předmětu. Kritici si stěžují u ministra školství. Podle nových pravidel se mají v Česku první žáci začít učit už v roce 2024. Reformní koncepce vznikají pro všechny oblasti výuky základních škol. Možná trochu překvapivě se ale největší diskuze strhla o budoucnost výtvarné a hudební výchovy. Dokonce do takové míry, že se část odborníků obrátila přímo na ministra školství Vladimíra Balaše (STAN), aby zakročil. O co jde. Zatímco většina oborů je v prvním návrhu poměrně obecná nebo konzervativní, pracovní skupina pro umění a kulturu, kam spadá výtvarná a hudební výchova, navrhla radikální střih. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227962] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 881Včera 08:31

Nové byty se nevyplatí stavět kvůli drahotě, bude jich málo, takže ještě zdraží

Článek Karolíny Štukové. Firmy, které v Česku staví nové byty, drtí přísné podmínky bank. Menší podniky často nemohou sehnat financování, těm větším se zase stavět nevyplatí. Dopad bude jediný – ještě menší nabídka za ještě vyšší cenu pro běžné lidi. V době vysokých úrokových sazeb a přísných nároků bank na žadatele o hypoteční úvěr si koupit vlastní bydlení může dovolit výrazně méně lidí než ještě před dvěma lety, kdy se sazby pohybovaly kolem dvou procent. Dnes je to kolem šesti. Tato změna, která na trhu nastala, znamenala jediné – prudký odliv lidí kupujících nemovitosti. Těžká doba se ale nevyhýbá ani velkým investorům, kteří v Česku chystají výstavbu zásadních projektů. Ti řeší významný propad prodeje bytů a rodinných domů a tím také radikální snížení jejich příjmů, i jim totiž banky přitvrdily v podmínkách pro získání financování nové výstavby. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227972] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 879Včera 06:49

V Pacifiku se po letech obrátily karty. Světu to přinese ještě větší teplo

Článek Lukáše Marka. Zvyšování globální teploty v důsledku změny klimatu už nemírní La Niña. Chladný oceánský a atmosférický jev skončil a po třech letech ho střídá neutrální období. Po něm přijde teplý jev El Niño, který může přinést nové rekordy. Posledních osm let bylo [https://public.wmo.int/en/media/press-release/past-eight-years-confirmed-be-eight-warmest-record]horkých. Světová meteorologická organizace je z hlediska globálního průměru zařadila mezi osm nejteplejších v historii měření. Na vině jsou emisemi způsobené klimatické změny. Absolutní rekord nicméně nepadl od roku 2016. A to i přesto, že dopad skleníkového efektu nadále sílil. Jak je to možné? Z velké části za to může takzvaná jižní oscilace, která v roce 2016 přinesla ideální podmínky pro vysokou globální teplotu, a v posledních letech ji naopak ochlazovala. „Kvůli momentálně už tři roky trvajícímu chladnému jevu La Niña byl rok 2022 ‚jen‘ pátým až šestým nejteplejším. Tento chladný účinek ale brzy skončí a z dlouhodobého hlediska trend rostoucích teplot nezmění,“ vysvětlovala ve svém lednovém shrnutí WMO důvod, proč nemohl být loňský rok tím nejteplejším vůbec. La Niña skončil pouhé tři měsíce poté. Oficiální konec chladné fáze takzvané jižní oscilace vyhlásil [https://www.bbc.com/news/science-environment-64950045] kvůli pozorování růstu teplot ve východních částech Pacifiku americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) ve čtvrtek 9. března. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227934] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 883Včera 05:18

Pro Pavlův tým pracovala stejná agentura, kterou si na Hradě zaplatil Nejedlý

Článek Janka Kroupy. Po svém zvolení upozornil Petr Pavel na bezpečnostní rizika spojená s loňským působením agentury 3D Security na Hradě. Služby stejné firmy si však loni v září najal i Pavlův tým. Problém je, že se neobjevily ve výdajích kampaně. Bezpečnostní agentura 3D Security byla dlouho známa jen v bezpečnostní komunitě nebo několika málo lidem, kteří si někdy její služby objednali. Po volbě nového prezidenta se to změnilo. Petr Pavel zveřejnil jméno agentury v souvislosti s bezpečnostním rizikem, které podle něho hrozí jeho týmu na Pražském hradě, kde 3D Security loni plnila objednávku poradce Martina Nejedlého [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-na-hrade-se-hledaji-odposlechy-obavu-ze-tam-jsou-vzbudila-akce-nejedleho-227950]. Pátrání po tom, co na Hradě dělala, však přineslo překvapivé zjištění: agenturu 3D Security si loni v září – ve stejném čase, kdy ještě pracovala pro Nejedlého na Hradě, najali také nejbližší lidé z Pavlova týmu, který se chystal na zahájení prezidentské kampaně. A i když platby za služby agentury byly vedeny transparentně přes bankovní účty, problém může být, že se výdaje neobjevily na účtu Pavlovy kampaně. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227957] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 868Před dvěma dny 07:54

Covid i fyzické tresty: Důvody, proč stále více dětí nechodí do školy

Článek Josefa Mačího. Za 10 let skoro desetkrát tolik dětí. Domácí vzdělávání volí pro své potomky stále více rodičů. Trend ještě více zdůraznil covid, důvody ale mohou být i nespokojenost se školou nebo problémy s učitelem, které škola neřeší. Během distanční výuky si uvědomili, že základní škola jejich děti dusí. Rodič tří dětí Jakub nebyl spokojený s kvalitou výuky ani přístupem učitelů. Doma se tak domluvili, že už se děti do školy po covidu nevrátí. „V distanční výuce jsme měli zrovna prvňáčka. Ohřáli se ve škole tak zhruba měsíc a pak trávili hodiny před počítačem. A zažili jsme tak na vlastní kůži, že i na takhle malé děti umí být učitelky pěkně zlé. A prostě jsme nechtěli, aby museli něco takovém zažívat, ať u obrazovky, nebo potom i ve škole,“ říká Jakub, proč se rozhodli všechny děti vzdělávat doma. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227833] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 869Před dvěma dny 07:02

Vložky a tampony jako luxus. Jak se v Česku bojuje proti menstruační chudobě

Článek Kláry Šotkové. Zatímco Skotsko se loni stalo první zemí, která uzákonila přístup k hygienickým potřebám zdarma, v Česku se o menstruační chudobě více mluví poměrně krátce. Přesná data o tom, kolika žen u nás se problém dotýká, ale chybí. „Je to ošklivý pocit, když to žena dostane na ulici a musí potom chodit po městě a nemá tušení, kde o vložky zažádat. Zažíváte takový stud. Nepřeju to zažít nikomu. Roli hraje i hygiena. Nevíte, kde se okoupat a co si najednou počít. Je to masakr,“ přibližuje třicátnice Eva, která několik let žije na ulici. Menstruační chudoba pro ni – stejně jako pro mnohé další – byla každý měsíc problém. A dlouho nevěděla, kam se obrátit s prosbou o pomoc a zda vůbec taková možnost existuje. Na to, že hygienické potřeby mohou být pro někoho luxus, upozorňují například dobrovolníci ze sekce Scora mezinárodní medické organizace Ifmsa, kteří začátkem března uspořádali v Brně sbírku pro ženy v nouzi. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227408] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 870Před dvěma dny 05:21

Dojde letos na další růst penzí? Záležet bude na důchodcovské inflaci

Článek Petra Švihela. Může se zopakovat loňský scénář dvou mimořádných valorizací i letos? Odborníci to zcela nevylučují, upozorňují ale, že to zatím lze jen těžko odhadnout. Sotva prezident oznámil, že i přes výhrady podepsal [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-prehledne-jak-se-vam-od-cervna-zmeni-duchod-pavel-zmenu-podepsal-227777] úpravu výpočtu červnové valorizace, a vláda tak prozatím zažehnala zásadní problém pro státní rozpočet, začíná se rýsovat další neznámá: Loni se kvůli vysoké inflaci mimořádně zvyšovaly penze hned dvakrát – jednou v červnu a podruhé v září. Může se to opakovat? Redakcí Seznam Zpráv oslovení odborníci to zcela nevylučují. „Pravda je, že doba je extrémně specifická. Jsme v situaci, která je za posledních třicet let zcela mimořádná, takže i odhady jsou vachrlatější, než byly v minulosti. Nevypadá to, že by k tomu mělo dojít, ale máme hodně nejistot,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace, který se mimo jiné specializuje na vývoj inflace. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227904] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 876Před dvěma dny 03:53

Jak šetříme? Na jídle, oblečení i energiích. Třetina lidí omezila cestování

Článek Kateřiny Mahdalové. Jak řešit, když zdražování začne citelně zasahovat rodinné rozpočty? Lidé se začali uskrovňovat v jídle i energiích i šetřit na tom, co nepovažují za nejnutnější. Ukazují to data Seznam Zpráv v unikátním projektu Jak se vám žije. Omezení nákupů, šetření na jídle i energiích, tak vypadá nejčastější reakce Čechů na vysokou inflaci – pokud se ocitli v situaci, že jim výdaje rostou rychleji než příjmy. Respondenti, kteří odpovídali v dotazníku Výzkumníku Seznam [https://vyzkumnik.seznam.cz/] nejčastěji uvádějí, že omezovali nákupy běžného spotřebního zboží (61 %), méně využívali služeb (49 %) nebo se omezili při nákupech jídla (48 %) a spotřebě energií (59 %). Třetina lidí omezila cestování (34 %). Pouze malé procento lidí (4 %) bylo nuceno odložit nebo přerušit léčbu kvůli finančním problémům a rovněž velmi málo lidí (5 %) požádalo o sociální podporu. Přes 12 procent lidí uvedlo, že se jich problém zdražování netýká a že své chování nezměnili. Ovšem nejčastěji proto, že sahají do finančních rezerv domácnosti. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227980] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.