19. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Legenda českého bigbeatu Karel Kahovec: Nové CD už točit nebudu, lidé chtějí staré pecky

Karel Kahovec hrál s kapelami jako Matadors nebo Flamengo. Po smrti Petra Nováka pokračuje v jeho odkazu. Jak na zpěváka hitu Povídej vzpomíná a co chystá?

24:10

Alex a host

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s osobnostmi.

Web

Včera 27:36

Aleš Knížek o rekonstrukci Armádního muzea: Cestou do kavárny návštěvníci uvidí 8500 exponátů

V nově zrekonstruovaném Vojenském historickém ústavu má své nedílné místo i období roku 1968. „Tento rok byl pro Československo a Českou republiku klíčovým z pohledu 20. století,“ říká vojenský historik Aleš Knížek.

Před třemi dny 26:18

Fotograf Jadran Šetlík: S digitálem stále nepracuju, emoce zachycuju na analog

Jadran Šetlík říká, že u portrétu je důležité si s fotografovaným vytvořit vztah. „Ale aby to někdo nechápal špatně – neportrétuju nikdy nikoho, koho vidím poprvé.“

Před týdnem 25:59

Jaroslav Svěcený: Žíně z Mongolska, dřevo z Pernambuca. Nebýt špičkového smyčce, tak housle nehrajou

Jaroslav Svěcený je neodmyslitelně spojený s houslemi. Excelentně na ně hraje a také jim rozumí. Je znalec historických houslí i jejich stavby. Podporuje kulturnost lidí i myšlenku Vltavské filharmonie.

Před týdnem 28:23

Marie Formáčková: Věštbám moc nevěřím, ale že půjdu na volnou nohu a budu psát, se splnilo

Vedla fenomenální časopis Vlasta, napsala mnoho knih o známých osobnostech a její předností je naslouchat. Jezdila s prezidentem Havlem po světě a zásadní pro ni byl hned první rozhovor se známou herečkou. „Helena Růžičková mi z lógru vyvěštila, že půjdu na volnou nohu. Nevěřila jsem tomu,“ vzpomíná Marie Formáčková.

Před 2 týdny 26:03

Věra Křesadlová: Lampy ve stylu Tiffany mě inspirovaly v Americe, když jsem lítala za Formanem

Herečka a především výtvarnice byla 26 let členkou divadla Semafor a více než tři dekády manželkou oscarového režiséra Miloše Formana. „Na přechodu jsem ho málem přejela.“

Před 2 týdny 25:01

Alex a host: Odbornice na spánek Soňa Nevšímalová: Krátký spánek po obědě je velmi žádoucí a osvěžující

Také si říkáte, že se dospíte o víkendu? „Ideální je spát každý den stejně, ale pokud máme deprivaci spánku, tak je opravdu lepší se dospat. Aspoň o tom víkendu,“ tvrdí neuroložka Soňa Nevšímalová.

Před 3 týdny 28:00

Blanka Matragi: Nemám šaty, které by se neprodaly. Každé si najdou svoji zákaznici

Obléká perské princezny, ale i české ženy. Věnuje se také sklu a sochám. Módní návrhářka a designérka Blanka Matragi už desítky let pendluje mezi Prahou a Libanonem, kam se provdala.

Před 3 týdny 27:02

Herec Ivan Jiřík: Seriály beru jako přivýdělek k divadlu a způsob, jak se uživit

Ivan Jiřík je stálice Divadla pod Palmovkou, objevil se také jako mafián Záviš v televizním seriálu Cesty domů nebo jako majitel konírny v Ordinaci v růžové zahradě. Jak se mu jako divadelnímu herci hrálo v seriálech?

Před 3 týdny 25:10

Bohuš Matuš: V souboru jsem byl spokojený, nikdo mě neznal. Pak mi sláva stoupla do hlavy

Bohuše z něj udělala textařka Gábina Osvaldová. „To už je dvacet let. Pořád na mě volala ‚Bohoušku, ten Bohoušek není dobrý, jmenuj se jinak‘. Nakonec sama přišla s Bohušem.“

Před 3 týdny 25:13

Rey Koranteng: Deset měsíců v roce jsem televizi k dispozici v jakoukoliv hodinu

Patří ke stálicím televize Nova. Moderuje Televizní noviny, politické diskuse a v poslední době také show s Benem Cristovao. Miluje vše, co se vznáší, má pilotní zkoušky na větroně a je také vášnivým šachistou.