Host Radiožurnálu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Ledviny jsou čistící mechanismus těla, za den vypijte až 2,5 litru tekutin, doporučuje nefroložka

Za poslední roky jsme udělali obrovský krok dopředu z hlediska léků, pochvaluje si nefroložka, místopředsedkyně České nefrologické společnosti a autorka kolem stovky prací a přehledových článků Romana Ryšavá, která patří k nejcitovanějším odborníkům v oboru nefrologie. V rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou mluvila například o tom, co všechno je pro ledviny dobré a kdy bychom se měli nechat ledviny vyšetřit.

22:18

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před čtyřmi dny 32:33

„Učitel má být režisér, žáci mají rozhodovat.“ Autoři projektu Mapa otevírají nové možnosti výuky

Tři věci, které jsou ve škole často opomíjeny, jsou komunikace, kreativita a kooperace – mají se ve škole cvičit, ale moc se to nedělá. To je názor zakladatele Didaktické dílny Miroslava Slowika. A s ním souhlasí i učitel dějepisu Martin Brzóska: „Zbytečností je ve školství tolik, že se v tom děti utápí jako v moři.“ Oba dva stojí za pilotním projektem Mapa, který žákům nabízí možnost rozhodovat o tom, jak by měla výuka vypadat.

Před pěti dny 27:48

Napsal jsem vzpomínky, které se nedají brát vážně, říká Žantovský ke knize S prominutím řečeno

S prominutím řečeno je název nové knihy Michaela Žantovského, ve které popisuje svá někdejší setkávání se světovými osobnostmi politiky nebo kultury. „Psal jsem to s pocitem humoru a lásky. Věřím a doufám, že by se Václav Havel zasmál, kdyby to četl,“ říká spisovatel, překladatel a diplomat . Jak něco takového popisovat, aniž by to znělo nabubřele? A proč se rozhodl tyto vzpomínky vůbec vydat?

Před týdnem 25:38

Přidaná hodnota toulání se? Ticho přírody je nejlepším učitelem, myslí si moderátorka Toulavé kamery

„Stalo se takovým fenoménem, že rodiny hledají aktivity pro své děti, jak ty malé caparty zabavit. Právě ony vyžadují, aby tam pro děti byla nějaká lákadla, na které je nalákají, že teda s nimi na ty výlety půjdou,“ zamýšlí se Iveta Toušlová, průvodkyně pořadem Toulavá kamera, který se na obrazovkách České televize objevuje už 20 let. Nakolik se během nich proměnil? A jak vytížená moderátorka od práce odpočívá?

Před týdnem 27:32

Lazury jako průlet galaxií. Restaurátor musí vnímat nejjemnější nuance, líčí malířka Vybíralová

Dynamická rychlokresba vynesla Věrce Vybíralové zařazení mezi stovku nejvýznamnějších současných českých umělců. Ač začínala jako restaurátorka, její podpis nesou murály v ulicích Prahy, koncept dřevořezbářské výstavy na Křivoklátě či komiks reprezentující Českou republiku v New Yorku. „Moje duše je navyklá tomu dokázat udělat to nejpodstatnější v poměrně krátkém čase,“ popisuje svůj způsob práce. Co ji na malbě okouzluje?

Před 2 týdny 27:05

Vzalo mě to, bylo to krásné, říká Soukalová. Štafeta biatlonistek převzala dodatečně bronz ze Soči

Na olympiádě v Soči byly čtvrté, ale měly být třetí. Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková po ruském dopingovém skandálu mají bronz. Jaké to je, když přijde spravedlnost po tak dlouhé době? V dějišti světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě si s bývalými biatlonistkami vyprávěla moderátorka Zuzana Burešová.

Před 3 týdny 27:51

Na Tenerife je cimbál exotika, vypráví folkloristka. Ukazuje tamní kulturu v Česku

Rodačka z Nového Jičína Monika Srncová je na Tenerife jako doma. Žije tam už 18 let a s projektem Šuhajky přibližuje českou kulturu na Kanárských ostrovech. „Jak jsem tady strašně dlouho, tak mi chyběla česká hudba a lidové písně,“ popisuje houslistka a folkloristka, která na Kanárské ostrovy přivezla dokonce i cimbál. Zároveň propaguje tradiční muziku z Kanárských ostrovů po celé České republice. Nejenom o tom si s ní vyprávěl moderátor Vladimír Kroc přímo na Tenerife.

Před 3 týdny 29:48

Zemřel režisér Juraj Jakubisko. Poslechněte si ho v rozhovoru Radiožurnálu

Když po něm v dětství stříleli, přirovnával kulky ke kapkám vody. A první akt prý nakreslil v 16 letech. Řeč je o známém slovenském režisérovi Juraji Jakubiskovi. Proč odložil šály a nosí už jen klobouk? A jak se připravuje na natáčení filmu Slovanská odysea? Také na to se ho ve vysílání Hosta Radiožurnálu zeptal moderátor Petr Král.

19. únor 2023 27:11

Literární i vlastivědné omalovánky z Krkonoš. Díky vydavatelství OBLAK se s nimi učí děti ve školách

Překladatelka Blanka Kučerová založila vydavatelství OBLAK před několika lety. Kromě vlastivědných omalovánek a slepých map z Krkonoš se věnuje i těm literárním, inspirovala se mimo jiné Babičkou nebo Májem Karla Hynka Máchy. Původně vystudovala kroatistiku a překládala například hry chorvatského dramatika Mira Gavrana. Kde všude zanechali v Krkonoších svůj odkaz Harrachové? A jak literární omalovánky vznikaly? Poslechněte si rozhovor.

18. únor 2023 27:36

Horní Mustang je díky modré obloze a barevně oblečeným lidem velmi fotogenický, popisuje cestovatel

Oblast, která donedávna bývala královstvím. Cestovatel a fotograf Filip Weber se rozhodl Horní Mustang navštívit poté, co si přečetl knihu Tajemný Mustang. Z Nepálu se vrátil na podzim. Kdysi se tam však prakticky nedalo dostat, neboť se v bývalém království usídlili tibetští partyzáni. „Když Čína obsadila Tibet, partyzánské jednotky sídlily v oblasti Mustangů, financovala je americká CIA. Proto byl cizincům vstup zakázán,“ vysvětluje dobrodruh. Poslechněte si celý rozhovor.