- Podcasty
- Kdo umí, ten umí

Poslechněte si podcast: Léčí medicínou i pálenkou. Chirurg Igor Čižmář pálí od 19 let
Igor Čižmář v roce 1998 zdědil zemědělskou usedlost v Sudličkově Lhotě a rozhodl se tam postavit lihovar. Během toho vystudoval medicínu a stal se chirurgem, ale s pálením destilátů nepřestal. Výroba se pouze přesunula do Hrobic u Pardubic.
Kdo umí, ten umí
Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.
Komunismus byl děravý, vzpomíná disident František Stárek Čuňas
Jeho rodina pochází z Libchav u Ústí nad Orlicí. Legenda českého undergroundu, disident, publicista a historický badatel František Stárek Čuňas, se tam před pár lety vrátil. Jeho životní cesta byla velmi pestrá.
Historie v tanci a muzice. Formani udržují východočeské tradice
Národopisný soubor Formani funguje ve Slatiňanech od roku 2004. Tvoří ho nadšenci do folklorních tanců, písní a zvyků. Podle historických záznamů skládají hudbu, vymýšlí choreografie a šijí kroje. Jejich vystoupení tak pomáhají zachovávat lidové tradice z Chrudimska, Hlinecka a Nasavrcka.
Učitel, který rozjel cestovku, napsal deset knih a postavil první lanový park u nás
Jan Hocek procestoval skoro celý svět. Během covidu začal objevovat i krásu českých stezek a jeho okouzlení naší krajinou stále trvá. I Pardubice mají tomuto zkušenému cestovateli co nabídnout. S chutí se nechal provést po valech pardubického zámku.
Lékař, který vyměnil medicínu za canicross. Své volby ale nelituje
Šimon Cipro začal kariéru jako lékař. Jeho velkým koníčkem byl ale canicross, tedy běh se psem. Dostal se k němu v podstatě náhodou. První závody běžel v Beskydech s bostonským teriérem, což je malé společenské plemeno.
Se začátky Smetanovy Litomyšle to bylo jinak, zjistil historik Stanislav Vosyka
Celý svůj život bydlí v České Třebové a pracuje v Litomyšli. Historik a archivář Stanislav Vosyka je českotřebovský patriot a přední odborník na dějiny kultury Litomyšle. Na svém kontě má i několik významných objevů.
Přežijí s tím, co uloví. Kamenčákovi jezdí pro odpočinek do australské divočiny
Manželé Kamenčákovi žijí v Austrálii už 40 let. Začátky pro ně byly velmi těžké. Emigrovali tam, ale neuměli anglicky. Přesto si oba našli práci a na místní život si zvykli. Dnes mají dům v Sydney a rádi jezdí do divoké buše, kde Mirek objevil svou lásku k aboriginskému umění.
Práci lékárnice vyměnila za kosmetický štětec. Nelituje ani po třiceti letech
Kosmetička Šárka Štefančíková z Hlinska provozuje svou profesi už třicet let. Několikrát získala ocenění za nejlepší kosmetický salón v České republice od renomovaných italských firem. Rozjezd budoucí kosmetičky na začátku devadesátých let nebyl ale vůbec jednoduchý.
Genealožka: U tvorby rodokmenu můžete skončit na tom, že prapradědeček byl nemanželský
Hana Dolečková je původní profesí datová analytička, genealogii se začala věnovat na mateřské dovolené a dnes je její hlavní profesí. Práce genealoga obnáší značnou časovou flexibilitu, trpělivost a znalost zdrojů, ze kterých se dá čerpat.
Do Svitav se vrátil ředitel tamního muzea za svými kořeny
Napsal řadu studií a knihy o vědě a technice, historii cukrovarnictví nebo ČKD. Působil na vedoucí pozici Národního technického muzea v Praze. A už tři roky je Hynek Stříteský ředitelem Muzea a galerie ve Svitavách.
Nezralé tropické ovoce může být toxické. Nejlepší je podle pěstitelky sebrané ze země
Elisabeth Kapitánova se věnuje pěstování tropického ovoce tři roky. S manželem se přestěhovala na Kanárské ostrovy, kde teď oba tráví čas na plantáži. Do Česka podle sezony dováží dračí ovoce, maracuju, mango, ananas, avokádo, karambolu, papáju a další plodiny.