- Podcasty
- Návraty do minulosti

Poslechněte si podcast: Lanovka na Petřín byla vybudovaná za půl roku
Myšlenka vybudovat v Praze malou Eiffelovu věž, aby se každý návštěvník mohl shora pokochat půvaby stověžaté krasavice, se zrodila v hlavách Pražanů, kteří v roce 1889 navštívili Světovou výstavu v Paříži.
Návraty do minulosti
Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.
Kostku cukru známe od 19. století. Jaké neštěstí předcházelo jejímu zrození?
Kostka cukru se zrodila se v Dačicích. Vymyslel ji ředitel místního cukrovaru, Švýcar Jacob Christoph Rad, na podzim roku 1841. Ale prsty – a to doslova – v tom měla jeho žena Juliana.
Polka, maděra či nimra. Kdo byla první průkopnice legendárního českého tance?
Legenda o tom, jak vznikla polka, má několik verzí. Nejrozšířenější z nich vypráví o jisté Anně Chadimové, která je považována za autorku tohoto tance.
Dvojnásobná česká královna Eliška Rejčka krátkými manželstvími získala četná panství
Ne mnoha lidem se poštěstí stát se králem nebo královnou. Polské princezně Elišce Rejčce se to podařilo dokonce dvakrát.
Habáni žili v uzavřených komunitách. Měli pokrokové myšlenky a zbytky komunit žijí v Kanadě a USA
Habáni byli potomci německých novokřtěnců, tedy příslušníků reformačního hnutí, které vzniklo v polovině 16. století. Protože bývali mimořádně velké postavy, dodnes se slovo habán užívá ve smyslu vysoký člověk.
Stal se v Číhošti zázrak? Farář Josef Toufar byl za to brutálně umučen
Byla třetí adventní neděle, 11. prosince 1949. V kostelíku v Číhošti u Ledče nad Sázavou mluvil při mši z kazatelny farář Josef Toufar. Vtom se na oltáři rozkýval půlmetrový kříž.
Atentát na Heydricha: Gabčíkovi v rozhodující chvíli selhal samopal
Operace Antropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek z Anglie na území Protektorátu Čech a Moravy za 2. světové války. Úkolem byl demonstrativní čin, který měl dát Spojencům i světové veřejnosti najevo, že československý národ se nesmířil s německou okupací.
O rozvoj safari v zoo ve Dvoře Králové se zasadil Josef Vágner. Přivezl téměř dva tisíce zvířat
Nejstarší zoologickou zahradou v České republice je ta liberecká. Ale jednou z nejznámějších je určitě ta ve Dvoře Králové. Byla založena v roce 1946. V roce 1965 v jejím čele stanul Josef Vágner.
Bedřich Smetana se vedle komponování živil jako učitel šlechtických dětí a dirigent
Renesanční zámek v Litomyšli se každoročně stává dějištěm jednoho z největších tuzemských svátků hudby. Jméno nese po skladateli, který se ve městě roku 1824 narodil.
Příběh vily Tugendhat: Architekt poprvé použil ocelovou nosnou konstrukci a luxusní materiály
Vilu Tugendhat v brněnských Černých Polích navrhl pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy na konci 20. let 20. století proslulý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe.
Historie Břevnovského kláštera je pohnutá. V 15. století ho zničili táborité
Podle pověsti byl klášter založen na místě u pramene potoka Brusnice, kde se údajně setkal pražský biskup Vojtěch s knížetem Boleslavem na lovu.