Portréty
6. leden 2022

Poslechněte si podcast: Ladislav Zápotocký. Zapomenutý otec nezapomenutelného syna

V lednu to bude už 170 let od narození Ladislava Zápotockého, jednoho z průkopníků socialistického hnutí v Čechách ve druhé polovině 19. století. V největším politickém procesu své doby dostal exemplární trest, pověst v současné sociální demokracii mu zkazil jeho syn. Otce pozdějšího druhého komunistického prezidenta Antonína Zápotockého připomene v pořadu Portréty Pavel Hlavatý.

23:43

Portréty

Vydává: Český rozhlas

Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.

Web

Před týdnem 23:31

János Berecz, autor maďarského „poučení“

Podobně jako českoslovenští komunisté vydali v roce 1970 takzvané Poučení z krizového vývoje, jediný závazný výklad událostí let 1968 a 1969, měli své „poučení“ i maďarští komunisté. Vysvětlovalo, proč v Maďarsku došlo v roce 1956 k protikomunistickému povstání. Autorem byl János Berecz, politik, o kterém bude v pořadu Portréty vyprávět historik Jan Adamec.

Před 2 týdny 26:11

Jiří VI.: Král, který z boje neutekl

Za jeho panování trpěla Velká Británie v 2. světové válce a po ní její obyvatelé přihlíželi rozpadu mocného globálního impéria. Přesto byl Jiří VI. jedním z nejoblíbenějších panovníků.

Před 2 týdny 23:59

Otakar Michl, kronikář českého undergroundu.

Před šestačtyřiceti lety se komunistický režim pokusil rozprášit český hudební underground. Nepovedlo se mu to – naopak přispěl ke vzniku Charty 77. Oba fenomény, underground a Chartu, propojuje hudebník a překladatel Otakar Michl, kterého v pořadu Portréty připomene hudební publicista Jaroslav Riedl.

Před 3 týdny 23:59

Jiřího Kantůrka v roce 1970 vyhodili z televize. Vrátil se jako ředitel

Šíření svobodných informací před listopadem 1989 neznamenalo jen poslech zahraničního vysílání, čtení samizdatových publikací nebo kopírování Lidových novin.

25. srpen 2022 23:58

Co americký prezident Lyndon Johnson udělal po okupaci Československa?

„Vojenská okupace Československa je důsledkem dohody mezi USA a SSSR. Moskva ztratí zásahem jakékoliv morální právo kritizovat Američany za to, co dělají ve Vietnamu. Za tuto dohodu velmocí zaplatí Čechoslováci daň.“

18. srpen 2022 23:45

Pomocí klíčů se nové hodnoty nevytvoří, leda by to byly francouzáky, řekl Karel Kryl o převratu 1989

„Není nic trapnějšího než žijící klasik,“ řekl Karel Kryl (1944–1994) na počátku 90. let. Zaskočený mimořádným zájmem posluchačů na koncertech a při autogramiádách.

28. červenec 2022 23:46

Zakladatel public relations Bernays radil prezidentu Wilsonovi. Jeho knihu prý četl i Goebbels

„Ovlivňovat veřejné mínění znamená vytvářet souhlas.“ To napsal před mnoha lety muž, který je považován za jednoho ze zakladatelů oboru, kterému se česky říká „řízená komunikace“, ale daleko víc se pro něj vžil anglický název „public relations“.

21. červenec 2022 23:55

Porodník Karel Steinbach byl členem pražské smetánky. Přátelil se s Peroutkou, večeřel s Masarykem

Mnohé významné osobnosti kulturního života první republiky vzpomínají na pražského lékaře, porodníka Karla Steinbacha. Byl to člověk, ukotvený v hodnotách naší meziválečné demokracie, zažil dva exily, v tom druhém také v požehnaném věku zemřel na Silvestra 1990.

14. červenec 2022 23:57

Jedním z nejvydávanějších polistopadových autorů byl Švandrlík. Za Černé barony sklidil i kritiku

Napadlo by vás, kdo byl po roce 1989 jedním z nejvydávanějších českých spisovatelů? Miloslav Švandrlík. Literární kritici sice nad jeho prací krčí rameny a pochybují, zda Švandrlík patří „do literatury“, čtenáře Švandrlíkových prací ale podobné akademické debaty nevzrušují. Jeho Černých baronů se prodal asi milion výtisků a v dobách nesvobody šlo o vůbec nejrozšířenější samizdat.

7. červenec 2022 23:55

Bill Haley – nehvězdná hvězda, která nazpívala velký hit

6. července 1925 se narodil Bill Haley. A když 12. dubna 1954 nahrál ve studiu v New Yorku skladbu Rock Around The Clock, zrodil se prý rock'n'roll.