Od Pradědu na Hanou
9. únor 2023

Poslechněte si podcast: Ladín má jméno podle svého zakladatele, nebo podle pozemků na kterých vznikl

Ladín je nevelká osada položená na náhorních plošinách nejjižnější části Zábřežské vrchoviny jen kousek od města Konice, jehož je dnes součástí. Patří k obcím, které měly zemědělský charakter a to i přesto, že zde v kopcích rostlo často na polích více kamení než obilí.

03:57

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před týdnem 03:55

Klužínek budí zdání božského klidu, dějiny zde tak poklidné rozhodně nebyly

Osada Klužínek leží stranou frekventovaných cest a tak sem zamíří jen ten, kdo ví, kam míří. Přesto stojí se v obci zastavit, třeba pro ten klid, který se zde rozezní pokaždé, když projíždějící auto odjede a ticho ruší jen vítr v korunách náhorní plošiny Zábřežské vrchoviny.

Před týdnem 03:58

V Petrovicích pod Biskupskou kupou najdeme stopy těžkého života místních obyvatel i krásné okolí

Název obce Petrovice je v naší zemi velmi frekventovaný. Tentokrát se vypravíme do Petrovic ležících ve Zlatohorské vrchovině, na hranici s Olomouckým krajem a je to vesnice položení v nejseverozápadnějším koutě Moravskoslezského kraje.

Před týdnem 03:42

Pověst tvrdí, že po bludovské minerálce vyrostl i hanácký obr Drásal

Bludov je nejen jednou z největších obcí Šumperska, ale také vyhledávaným lázeňským střediskem. Historie zdejších lázní není dlouhá, byť pramen minerální vody zde byl znám již ve středověku.

Před 2 týdny 03:59

Malé Hradisko je obec několika opevněných sídel s historií sahajících až do dob Keltů

Malé Hradisko je vesnice, kterou najdeme na Prostějovsku na svazích Drahanské vrchoviny nad řekou Oklukou. Obec není nijak velká, ale její historie sahá hluboko do minulosti, kdy právě na jejím katastru stávalo jedno z největších měst Kelty osídlené Moravy.

Před 2 týdny 03:57

Na místě dnešního kostela v Novém Malíně prý podle legendy bylo pohanské obětiště

Nový Malín patří i díky rozvoji v nedávných letech k největším obcím na Šumpersku. Historie této obce, do roku 1947 nazývané Frankštát, je však poměrně málo známá a to platí i o zdejší farnosti a kostele.

Před 3 týdny 03:59

Nejstarší v původní podobě dochovanou stavbou Litovle je někdejší zádušní kaple sv. Jiří

Přestože krajina kolem řeky Moravy na Litovelsku je osídlená už odpradávna, samotné město Litovel vznikalo postupně z rybářské a trhové vesnice až do podoby obchodního a řemeslného centra horní části olomoucké Hané. Z nejstarších dob se nám dochovalo několik svědků a jedním z nich je bezesporu i kaple sv. Jiří, která je dokonce považována za nejstarší, v původní podobě dochovanou, stavbu současného města.

Před 3 týdny 03:59

Černá Voda na Jesenicku nabízí nejen cyklistické stezky ale i památky a krásnou přírodu

Černá Voda na Jesenicku je poměrně velká obec s kamenickou tradicí rozkládající se mezi Sokolím hřbetem přináležejícím do masívu Rychlebských hor a kopci Žulovské pahorkatiny.

24. únor 2023 03:42

V Řimicích dodnes stojí tvrz i prastarý mlýn přebudovaný na moderní elektrárnu

Řimice jsou nevelkou obcí, která se rozkládá na úpatí vápencového masívu kopce Třesína. Katastr vesnice uzavírá údolí Mohelnické brázdy a právě tady vstupují poutníci do jednoho z nejcennějších přírodních území Litovelska.

23. únor 2023 04:00

Brodek u Konice býval německou vesnicí a později i městem

Hned tři Brodky najdeme v Olomouckém kraji. Tím rozhodně nejvýše položeným je Brodek u Konice. Nachází se na svazích vrcholu Babylon v Drahanské vrchovině a jeho katastr se vine až do výšky přes 670 metrů nad mořem.

22. únor 2023 04:05

Pohořany byly založeny pravděpodobně jako uhlířská osada

Pohořany jsou dnes součástí nedalekých Dolan. Je to vesnice v horách a je o to pozoruhodnější, že se nachází jen asi 30 minut cesty autobusem příměstské dopravy od centra Olomouce. Dnes se jedná o vesnici s výrazným turistickým a rekreačním potenciálem, kdysi zde ale život rozhodně nebyl žádnou procházkou.