Laboratoř
NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Nové antibiotikum ze žáby? Vědci zkoumají asijského skokana

Z kůže nepříjemně páchnoucího čínského obojživelníka vědci izolovali peptidy, které teď testují jako případný nový lék. Žáby nemají šupiny, peří nebo chlupy jako plazi, ptáci a savci. „Musí mít proto v kůži chemické látky, kterými se chrání,“ vysvětluje herpetolog Václav Gvoždík.

25:11

Laboratoř

Vydává: Český rozhlas

Vědci vysvětlují, herci glosují novinky o přírodě a lidech. 

Web

Před týdnem 25:06

Modrásek se schovával desítky tisíc let, čelí změně klimatu

V jednom z národních parků v kanadském městě Alberta vědci objevili dosud neznámý druh motýla ostruháčka (Satyrium curiosolus). 40 tisíc let žil v izolaci, stranou od ostatních druhů, jeho genetická výbava je tak velmi originální. Ochranáři se snaží zjistit, co s ním dělá klimatická změna.

Před 2 týdny 25:49

Proč se potkanům daří všude na světě? Jejich bakterie se přizpůsobí místům, kde žijí

Z některých malých savců se stávají invazní druhy. Při výzkumu stovek těchto zvířat – od stromových krys v jihovýchodní Asii až po potkany ve velkoměstech – vědci zjistili, že o úspěšnosti šíření daného druhu rozhodují hlavně jeho bakterie ve střevě.

Před 3 týdny 25:50

Budoucí lék na nejhůř léčitelné alergie? Vyměnit jejich klíč

Vědkyně z Bonnu hledají alternativu k současným možnostem léčby alergií. Snaží se vypnout spouštěč, který přehnanou odezvu vyvolává. „Dnes se úplně s parazity nesetkáváme a imunitní systém se občas nudí,” vysvětluje pro Laboratoř Českého rozhlasu Plus Jan Dobeš, objevitel nového typu buněk klíčových pro reakci naší imunity na mikroorganismy.

26. duben 2025 25:44

Psychiatr Horáček: Mozek nemá na to, aby si zařadil trauma

Nová studie z Varšavy uvádí, že válka zdvojnásobí výskyt posttraumatické stresové poruchy. „Traumatizovaným lidem se stává, že prožívají sami sebe bez emocí,“ upozorňuje psychiatr a neurovědec Jiří Horáček. Traumatická událost z války na sebe stáhne všechny emoce, ostatní potlačí.

19. duben 2025 25:50

Nový impuls v boji proti Alzheimerovi. Krevní testy můžou nemoc odhalit dřív

Badatelé z univerzit ve švédském Lundu a ve Washingtonu rozpoznali v krvi látky, které odrážejí míru poškození mozku při Alzheimerově nemoci. Objev může být zásadní pro diagnostiku i budoucí rozhodování o tom, jak zacílit terapii.

12. duben 2025 25:44

Vědci našli genetickou zbraň na pomoc zahrádkářům

Najdete-li zakrslá rajčata nebo jiné plodiny se žloutnoucími listy, častou příčinou je virus mozaiky okurek. Badatelé z Halle úspěšně vyzkoušeli nový způsob boje proti němu. Budoucí lék založili na rozbíjení molekul virové RNA.

5. duben 2025 24:59

Vědci natočili skrytý život ledních medvědů s mláďaty

Kanadští badatelé využili satelitní snímkování a elektronické obojky, aby prozkoumali skrytý život samic ledních medvědů s mláďaty. Od porodu do osamostatnění potomků žijí matky s medvíďaty ve sněhové noře. To, v jakém období mláďata vylezou, je zásadní pro přežití rodičů i potomků.

29. březen 2025 24:45

Kvůli tradiční medicíně ubývá luskounů, pomůže genetický kód

Luskoun krátkoocasý patří ke kriticky ohroženým druhům, podobně jeho příbuzný luskoun ostrovní. Pomoci chránit je by mohlo to, že vědci přečetli celý jejich genom. U obou výzkum z Číny odhalil velkou genetickou rozmanitost, což je dobrý základ pro přežití.

22. březen 2025 25:24

Velryby šíří v oceánu potřebné živiny. Vypouštějí je spolu s močí

Moč velryb obohacuje oceány o živiny. Zvířata je načerpají v produktivních antarktických oblastech a dokážou takto vyvážet například dusík nebo fosfor do tropů. Na různých místech světa se voda v oceánu liší obsahem živin, v posledních letech v ní chybí hlavně dusík.