- Podcasty
- Laboratoř
Poslechněte si podcast: U italského pobřeží nahrazuje zničené ekosystémy odolný mlž
Zatímco od poloviny 19. do poloviny 20. století počet mořských měkkýšů i jejich kořisti u pobřeží Itálie rostl, od té doby tam kvůli lidské činnosti život pulsuje mnohem méně. Místo vymřelých druhů se v této části Jadranu úspěšně šíří odolný mlž zvaný korbikula. Ten dokáže v nepříznivých podmínkách zpomalit provoz těla.
Laboratoř
Vědci vysvětlují, herci glosují novinky o přírodě a lidech.
Malý mozeček, moderní křídla. Vědci zkoumají ptáka z pravěku
Ornitologové z Cambridge a z Los Angeles popsali téměř kompletní lebku pravěkého ptáka z období pozdní křídy. Byl velký nejspíš jako špaček, mozkem připomíná vránu. Žil asi před 80 miliony lety na území dnešní Brazílie v druhohorách. Létal tedy nad hlavami svých příbuzných, dinosaurů.
Malé ostrovní lišky z Pacifiku ohrožují predátoři i člověk
Na šesti ostrovech u pobřeží Kalfornie žijí jedny z nejmenších lišek na světě. Nová studie popisuje, jak jejich vymírání souvisí se zásahy člověka do tamních ekosystémů, ale i s klimatickou změnou, kvůli níž se na ostrovech uchytil nový parazit z kontinentu.
Vědci přišli na způsob recyklace gumy bez toxické přísady
Při jízdě autem se do životníiho prostředí dostávají škodlivé chemikálie z pneumatik. Nová studie dokládá, že toxická přísada do nich zvaná 6PPD, která posiluje odolnost pryže proti ozónu, se dá rozložit. Vyčištěný materiál by se dal podle vědců znovu použít třeba do eletroniky nebo dokonce kosmetiky.
Už před 12 tisíci lety zřejmě lidé používali přeslen
V Izraeli se našly 12 tisíc let staré vápencové kameny s otvorem, na nichž si zřejmě pravěcí lovci a sběrači vyráběli přízi. Vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě doložili, že jde o raný příklad používání rotační technologie. Doklady o zpracování vláken existují už z doby před 25 tisíci lety, připomínají vědci v pořadu Laboratoř Českého rozhlasu Plus.
Také hmyz se může opít. A to z nektaru nebo zkvašených plodů
Etanol je přirozeně přítomen v téměř každém ekosystému na světě. V palmových plodech v Panamě vědci naměřili dokonce 10,2 procent alkoholu. Hmyz zajímá etanol zvláště kvůli jeho energetické hodnotě, někteří živočichové ale někdy také alkohol vyhledávají kvůli požitku z něj. „Alkohol je dobře dostupná energie,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus entomolog Robert Tropek.
Hygiena bez bobků. Pulci asijské žáby chrání svůj zdroj vody
Několikacentimetrová asijská stromová žába se dokáže rozmnožovat i v malých rezervoárech vody, třeba v dutině stromů nebo v bambusovém pařízku. Teprve nedávno vědci zjistili, že si moč a exkrementy uchovává ve střevě, aby nekontaminovala vodu.
Mravenci farmařili mnohem dřív než lidé
Zatímco lidé se začali věnovat zemědělství před několika tisíci lety, mravenci si pěstovali houby pro vlastní obživu už před desítkami milionů let. Počátky těchto aktivit vědci datují do druhohor. Vycházejí z genetického rozboru 276 druhů mravenců a 475 druhů hub, jak zaznělo v pořadu Laboratoř Českého rozhlasu Plus.
Vědci vytvořili atlas microRNA
Letošní i loňské Nobelovy ceny odrážejí, jak zásadní je RNA pro naše zdraví. Prostřednictvím mRNA se přepisuje dědičná informace do bílkovin, microRNA ji kontroluje. Nejnovější výzkum vědců ze Švédska a Kanady je sledoval v prvních dnech vývoje lidského embrya.
Jak se stát dřevem? Vědci zjišťují, co určuje sílu stonku
Kmenové buňky jsou důležitým oborem pro medicínský výzkum. Badatelé z Connecticutu upozornili na jejich význam také u rostlin. Ovlivňují totiž to, zda se u rostliny vyvine slabší, nebo silnější stonek a u stromů kmen.