Laboratoř
7. leden 2023

Poslechněte si podcast: Češi se zařadili mezi největší spáče na světě. Nejkratší spánek hlásí jihovýchodní Asie

Češi sami sebe řadí mezi největší spáče na světě. Plyne to z velké britsko-francouzské studie, do které se zapojilo více než 700 tisíc dobrovolníků ze 63 zemí světa. Subjektivní údaje o délce spánku vědcům posílali sami účastníci pokusu.

25:29

Laboratoř

Vydává: Český rozhlas

Vědci vysvětlují, herci glosují novinky o přírodě a lidech. 

Web

Před pěti dny 25:50

Od bakterií po sekvoje nebo velryby. V přírodě převládají ti nejmenší a největší

Vědci ze dvou prestižních amerických univerzit několik let shromažďovali data o velikosti a biomase každého typu organismu na planetě. Vyšlo jim, že příroda preferuje největší nebo nejmenší velikost živých organismů.

Před týdnem 25:45

Keporkakové zesilují písně, když slyší silný vítr. Hluku lodi spíš utečou

I když se lodní motor ozývá na podobných frekvencích jako vítr, keporkakové to do vzájemné domluvy nepromítnou. „Jsou adaptovaní na to, aby rozuměli akustickému prostředí,“ říká zoolog a etolog Marek Špinka.

Před 2 týdny 25:55

Samotářské včely vyrábějí pro potomky obdobu našeho jogurtu. Jsou klíčové pro úrodu v sadech

Samotářské včely zvané hedvábnice svým larvám podávají kapalnou stravu obohacenou o laktobacily, což není pro tento hmyz obvyklé. Jak si vedou včelí mistryně ve fermentaci a proč bychom jim měli věnovat větší pozornost, popsal časopis Frontiers in Microbiology.

Před 3 týdny 25:49

Vědci vyčetli DNA pravěké ženy ze zubu jelena, aniž by materiál zničili. Považují to za průlom

Mezinárodnímu týmu vědců se poprvé podařilo nejenom vyluštit genetický kód pravěkého člověka z předmětu místo kostry, ale také ho přiřadit konkrétní osobě. Provrtaný jelení zub, možná původně přívěsek, objevili v denisovské jeskyni na jihu Sibiře.

6. květen 2023 25:58

Hmyzu dál ubývá. Ani čmelák nedokáže před klimatickou změnou utéct

Hmyz je pro člověka klíčový, opyluje plodiny k obživě. To se týká tří čtvrtin světové úrody. Zároveň ale hmyzu ubývá – důvodem jsou hlavně pesticidy, ničení stanovišť, invazní konkurenti a klimatická změna.

29. duben 2023 25:39

Ženy mají delší tenké střevo než muži. Přišlo se na to při výuce mediků

Délka střev se u různých lidí liší, může jít přitom o statisticky významné rozdíly. Jak plyne ze studie Dukeovy univerzity, například ženy mají tenká střeva delší než muži, což jim usnadňuje trávení.

22. duben 2023 25:44

Vědci mapovali stěhování stromů. Vrba je větší světoběžník než jasan

Rostliny se snaží chránit před dopady klimatické změny podobně jako lidé nebo zvířata. Badatelé z několika světových institucí to potvrdili na základě nálezů z usazenin z posledních zhruba 20 tisíc let. Zmapovali tak šíření stromů od poslední době ledové.

15. duben 2023 25:56

Půda na Aljašce taje rychleji než dřív. Přitom ale mizí voda z krajiny

Věčně zmrzlá půda neboli permafrost taje v polárních oblastech pod vlivem změny klimatu rychleji, než vědci předpokládali. Navíc se kvůli tomu ztrácí povrchová voda. Děje se to například na Aljašce.

8. duben 2023 25:21

Americká sýkora si dokáže zapamatovat tisíce spíží, kde si schovala semena

Sýkora černohlavá, známá z amerického kontinentu, si v zimě ukládá do různých spíží až 5000 kousků semen denně. V zájmu přežití přitom musí vědět, kam je dala. Badatelé z Kolumbijské univerzity upozorňují, že mozek ptáků, kteří si takto ukládají rostlinné zásoby, bývá dočasně větší než u ptáků podobné velikosti s jiným potravním chováním.

1. duben 2023 28:34

Evropané, nejezte žáby, varují vědci. Žabí stehýnka si oblíbili i Češi

Odborníci na biodiverzitu z Bonnu varují před konzumací žabích stehýnek. Spočítali, že počet stehýnek vyvezených do Evropské unie v letech 2010 až 2019 odpovídá zhruba dvěma miliardám usmrcených žab.