Očima Saši Mitrofanova
Epizoda 115. březen 2021

Poslechněte si podcast: Kyvadlo letí směrem od Babiše

Kyvadlo volebních preferencí dlouho setrvávalo na stejném místě a ANO mívalo až 30 procent příznivců. Andrej Babiš z toho vytěžil všechny výhody, které ve svém dnešním postavení má. Nic ale netrvá věčně, Babiš navíc není ani slečna. Kyvadlo se dalo do pohybu před pár měsíci, po začátku vládních zmatků s covidovou pandemií. Teď nabralo směr pryč od Babiše.

04:47

Očima Saši Mitrofanova

Vydává: Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Epizoda 153Včera 04:46

Muži prchli, ženy pak v Rusku nevydržely

Občané Ruské federace dnes nežijí jen v této zemi. Statisíce prchly do zahraničí. O několika rodinách ze severu Ruska, do jejichž života zasáhla Putinova mobilizace, přineslo svědectví Rádio Svoboda.

Epizoda 152Před týdnem 05:42

Rusové o tom, proč se země zřítila do putinismu

Po začátku ruské války proti Ukrajině založili tři významní ruští emigranti, kteří jsou v zahraničí už dávno, charitativní organizaci Skutečné Rusko. Byli to spisovatel Boris Akunin, tanečník Michail Baryšnikov a ekonom Sergej Gurijev. Skutečné Rusko kromě pomoci ruským emigrantům a ukrajinským uprchlíkům rovněž pořádá ankety.

Epizoda 151Před týdnem 05:01

Mezi svými

Sobotní odpoledne a večer jsem strávil v Třinci jako živá kniha. To možná koukáte, co tady plácám, že? Ještě dodám, že nás, tedy živých knih, bylo více a že jedna z nich byla dokonce v Americe a přitom se účastnila akce v Třinci. Teď docílím možná i toho, že čtenářky a čtenáři, kteří stále píšou pod Očima, že jsou tak hnusné, že je ani nečtou, je doopravdy přestanou číst. Zbaví se vysokého tlaku z toho, že je stejně čtou, ač je číst nechtěli.

Epizoda 150Před 2 týdny 04:48

Chersonský ústup a pohyby uvnitř ruských špiček

Hlavním tématem války Ruska proti Ukrajině se stalo v končícím týdnu stažení ruských vojsk z Chersonu. Ihned se vyskytlo mnoho různých úvah o dalším vývoji situace v Rusku a o možnosti změn tamního režimu.

Epizoda 149Před 3 týdny 05:09

Protiputinovci k budoucnosti Ruska: od násilného převratu k otočení zády

Ruský nevládní publicista a básník Ivan Davydov, který z principu zůstal ve své zemi, shrnul možnosti dalšího vývoje. Debaty, jaké bude Rusko po válce s Ukrajinou, jsou hlavním tématem úvah protiputinovců. Samotné ukončení války přitom nechávají na Ukrajincích a Západu, kteří mají porazit Putina a zajistit jim možnost vybudování jiného Ruska.

Epizoda 14824. říjen 2022 04:37

Kdo si bude chtít zašpinit šaty

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová oznámila, že zatím neobdržela od prezidenta Miloše Zemana pozvánku na slavnostní shromáždění na Pražském hradě při příležitosti státního svátku České republiky 28. října.

Epizoda 14722. říjen 2022 05:20

Na smrt poslal syna Putin, proklíná však Ukrajinu

V ruských sítích koluje video z autobusu MHD, který jede městem Saratov. Během jízdy dostává jedna cestující zprávu, že její syn zahynul ve válce na Ukrajině. Úpí a sprostě proklíná… Koho? Když jsem toto video zprostředkoval českým sledujícím, divili se mnozí, že neproklíná Putina, který jejího syna poslal na jistou smrt. Je to tak, Putina nezmínila. Tato žena spílala Ukrajině.

Epizoda 14617. říjen 2022 04:48

Dnes budu politicky nekorektní. Líbí?

Kdekdo zná tato slova pastora Martina Niemöllera: „Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista. Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem – nebyl jsem přece sociální demokrat. Když přišli pro odboráře, mlčel jsem – nebyl jsem přece odborář. Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat.“

Epizoda 14515. říjen 2022 05:04

Jaký by mohl být rozpad Ruska

Ještě před rokem by nikoho nenapadlo, že budoucnost Ruska může být tématem nikoliv odborné debaty, ale široké diskuse v českém veřejném prostoru. Ruská agrese na Ukrajině to ale změnila. A dost často zaznívá přání, aby se Rusko rozpadlo na mnoho menších a slabších států.

Epizoda 14410. říjen 2022 04:45

Anděl na horách, Středula na Václaváku

Před pár dny dostal Nobelovu cenu míru běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki, ruská lidskoprávní organizace Memorial a ukrajinské Centrum pro občanské svobody. To je známý fakt.