- Podcasty
- Z archivu osobností

Poslechněte si podcast: Kytarista Miloslav Klaus připomíná nedožité 98. narozeniny kytaristy a skladatele Jiřího Jirmala
Jiří Jirmal, vlastním jménem Jiří Novák se věnoval jak klasické, tak jazzové hudbě. Absolvoval státní konzervatoř u profesora Štěpána Urbana. V padesátých a šedesátých letech 20. století byl vyhledávaným kytaristou a spolupracoval například s Orchestrem Karla Vlacha, orchestrem Karla Krautgartnera, klarinetistou Ferdinandem Havlíkem, kontrabasistou ANtonínem Gondolánem a s dalšími umělci a hudebními těles. Jméno předního českého kytaristy, hudebního skladatele a pedagoga Jiřího Jirmala nyní ponese koncertní sál Základní uměleckého školy Charlotty Masarykové v Praze 6 Vokovicích.
Z archivu osobností
Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.
Muzikálová zpěvačka a šansoniérka Radka Fišarová prozradila své nejbližší projekty
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude zpěvačka Radka Fišarová. Už během studia získala Radka Fišarová díky konkurzu první muzikálovou roli v muzikálu Vlasy/Hair. Pak následovala Evita, kterou zpívala jako nejmladší představitelka této role na světě. Po otevření divadla Broadway, které se stalo její nepsanou domovskou scénou, zde odehrála celou řadu představení. V muzikálech zpívá dodnes, ale kromě toho se věnuje také šansonu. Letos se představí také v rámci hudebního cyklu Šlechtická sídla v souznění, který je sérií hudebních večerů konaných v sídlech šlechtických rodů. Jeho smyslem je rozšířit nabídku klasických prohlídek hradů a zámků a dát tak možnost široké veřejnosti vnímat tyto historické prostory i jinak.
Co čeká v nejbližší době basbarytonistu Lukáše Bařáka?
Lukáš Bařák je nositelem Ceny ředitele pražského Národního divadla pro umělce do 35 let. Sólistou této scény je od sezony 2020/21 a v aktuální sezóně zde ztvárnil například role Masetta, Schaunarda, Marulla, Fiorella, Guglielma, Moralese, Papagena, Indiána, Čerta strážce/Maršálka a Mercutia. Akademii múzických umění v Praze absolvoval v roce 2018 pod vedením Ivana Kusnjera. Co ho čeká v nejbližší době, prozradil Ivanu Dlaskovi v pořadu Z archivu osobností.
Klavíristka Jitka Čechová hostem v pořadu Z archivu osobností
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude přední česká klavíristka Jitka Čechová. Jitka Čechová po studiu na konzervatoři v Praze u profesora Jana Novotného pokračovala ve svém hudebním vzdělávání na Akademii múzických umění v Praze u profesora Petera Toperczera. Velký vliv na rozvoj její hudební individuality měla postgraduální studia u Eugena Indjice v Paříži a Vitali Berzona ve Freiburgu. Další zkušenosti sbírala na mistrovských kurzech Richarda Kehrera ve Výmaru, Eugena Indjice a Lazara Bermana v Piešťanech. Na podzim 2023 ke svým aktivitám přidá i pozici umělecké garantky Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica.
Filip Sychra hostem v pořadu Z archivu osobností
Co dělá Filip Sychra, když se v devět ráno rozloučí s posluchači Classic Praha? Filip Sychra absolvoval na Pražské konzervatoři obor hudebně dramatický. Od té doby se věnuje divadlu, ale také zpívá, moderuje a je činný i v pedagogické a publicistické oblasti. Portfolio jeho činností se tedy zdaleka neomezuje jen na práci moderátora, ale věnuje se i celé řadě dalších zajímavých projektů. V současnosti je možné jej vidět například v jeho vlastní one man show s neobvyklým názvem Burg s knedlíkem.
Co poslouchá a chystá sopranistka Alžběta Poláčková
Sopranistka Alžběta Poláčková patří mezi stěžejní sólisty Opery Národního divadla a Státní opery již mnoho let. Objevuje se v nejdůležitějších rolí sopránového oboru a s chutí se věnuje i koncertnímu repertoáru. V současnosti ji můžeme v Praze spatřit v mnoha páteřních produkcích Národního divadla a Státní opery: diváci ji znají jako Liu v Pucciniho Turandot, Mařenku v Prodané Nevěstě Bedřicha Smetany, Krasavu ve Smetanově Libuši, Jenůfu v Janáčkově Její pastorkyni nebo Káťu Kabanovou v opeře stejného autora, Rusalku v nejslavnější opeře Antonína Dvořáka či Micaelu v Bizetově Carmen, Donnu Elviru v Mozartově Donu Giovannim a mnohých dalších. Nejnověji Alžběta Poláčková ztvární titulní roli Armidy ve stejnojmenné Dvořákově opeře, přičemž sama podotýká, že co se obtížnosti týče, lze Armidu přirovnat k odzpívání dvou Rusalek za sebou.
Muzikoložka PhDr. Olga Mojžíšová PhD. představuje deníky mladého Bedřicha Smetany
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude členka výboru Společnosti Bedřicha Smetany, muzikoložka PhDr. Olga Mojžíšová PhD., která se podílela na novém kritickém vydání Smetanova studentského deníku. V letošním roce vyšla pod názvem Bedřich Smetana: Deníky / Diaries I (1840-1847) kritická edice studentského deníku Bedřicha Smetany. Jedná se o první kompletní vydání tohoto unikátního pramene k ranému období Smetanova života. K vydání ji připravili Olga Mojžíšová a Tomáš Bernhardt.
Významná česká sopranistka Jana Jonášová prozradí, jak oslaví své letošní kulatiny
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude operní pěvkyně Jana Jonášová, která slaví v letošním roce významné životní jubileum. Sopranistka Jana Jonášová studovala zpěv na Pražské konzervatoři u L. Bendlové a později na Hudební fakultě AMU v Praze u Teodora Šrubaře. Od roku 1965 vystupovala v Komorní opeře Praha, poté ji její kariéra zavedla do Hudebního divadla v Karlíně, libereckého Divadla F. X. Šaldy a v roce 1970 byla angažována operou Národního divadla v Praze, kde pak od roku 1973. Později byla též sólistkou Státní opery Praha.
Vítězka loňského ročníku kompoziční soutěže Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram Kateřina Horká na Classic Praha
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude mladá česká skladatelka Kateřina Horká, vítězka sedmého ročníku kompoziční soutěže Hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami. Její kvartet č. 2 s názvem Islandská krajina bude v premiéře uveden v rámci 54. ročníku festivalu 9. května 2023 v podání Wihanova kvarteta. Kateřina Horká (*7. 5. 1993) se narodila v Praze. Pochází z hudební rodiny, první drobné skladbičky začala komponovat v šesti letech. Zúčastňovala se skladatelských soutěží vyhlašovaných ministerstvem školství, kde získávala přední místa. Ve dvanácti letech jí vyšlo tiskem první klavírní album; v současné době má na svém kontě sedm notových alb, z toho tři pro klavír a ostatní pro různá komorní seskupení.
Herečka, zpěvačka a autorka reflexivní knihy Divný kořeny. Hana Frejková na Classic Praha
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude česká herečka a zpěvačka německo-židovského původu Hana Frejková, rozená Hannah Elizabeth. Hana Frejková pochází z umělecké rodiny. Narodila se v Londýně, kde byli její rodiče v emigraci. Její otec Ludwig Freund byl židovský Němec a její matkou byla herečka Alžběta Frejková, rozená Elisabeth Henke-Warnholtz. Československo opustili v roce 1938 a žili ve Velké Británii, kde se zapojili do protifašistického odboje. Později Hana Frejková vystudovala gymnázium v Jablonci nad Nisou a po absolvování DAMU našla své první profesionální angažmá v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech. Poté vystřídala řadu dalších scén, řadu let hrála v Divadle Jaroslava Průchy v Kladně, od roku 1986 působí jako herečka na volné noze a hostuje v různých pražských divadlech. Díky svému původu se také dlouhodobě věnuje zpřístupňování židovské kultury, mj. jako interpretka židovských písní. V roce 2007 vydala Hana Frejková autobiografickou knihu Divný kořeny, v níž otevřeným způsobem vzpomíná na své vlastní mládí a herecké začátky včetně zkušeností s drogami a alkoholem, především ale píše o nevšedních osudech svých rodičů a pohnuté poválečné době.