Doktorská rada
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Kýlu si můžeme způsobit sami zvednutím těžkého břemene

Kýla je nepříjemné bolestivé poranění, které může způsobit omezení v aktivním životě a působit větší problémy. Je to ve své podstatě otvor – můžeme říci díra v břišní stěně, přes kterou se vyklenují pod kůži vnitřní orgány. Vyskytuje se především v místech, ve kterých je břišní stěna oslabená. To jsou třísla a oblast pupku. Proto se nejčastěji objevuje tzv. kýla tříselní nebo pupeční. Často si jí ale způsobíme neopatrností sami.

03:26

Doktorská rada

Vydává: Český rozhlas

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu MUDr. Irena Kudrnovská. Pořad připravuje Markéta Vejvodová.

Web

Před třemi dny 02:59

Plíseň může způsobit vážné zdravotní komplikace

Vlhké prostory nebo i pouhé vlhké místo v rámci bytu se během zimy většinou zhorší. Právě teď uprostřed zimy může někdo zjistit, že má navlhlou a plesnivou zeď. Ovšem plíseň je nebezpečná a může způsobit vážné zdravotní následky. Nejčastěji alergie, zánět plic nebo astma.

Před 2 týdny 03:29

Silná podrážděnost může signalizovat zvýšenou funkci štítné žlázy

Štítná žláza je nezastupitelný orgán v našem hormonálním systému. Nachází se v krční jamce a svou funkcí ovlivňuje fungování našeho organismu. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu. Může se jednat o sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy a každé toto onemocnění má jiné příznaky.

Před 3 týdny 03:04

Snížená funkce štítné žlázy může způsobovat vleklou únavu

Štítná žláza je nezastupitelný orgán v našem hormonálním systému. Nachází se v krční jamce a svou funkcí ovlivňuje fungování našeho organismu. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu. Může se jednat o sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy a každé toto onemocnění má jiné příznaky.

28. prosinec 2022 03:13

Dobrou náladu nedělá alkohol, ale dobrá společnost

Silvestrovské oslavy si chceme užít všichni, ale většinou zapomínáme, že nám z přílišného zapíjení alkoholem může být špatně. Dobrou náladu ale nedělá alkohol, nýbrž dobrá společnost. K oslavám ale alkohol patří a k silvestru také. Jak to vyřešit? Hodování si můžete užít, pokud budete dodržovat několik jednoduchých zásad.

21. prosinec 2022 03:06

Hlavní zásadou vánočního hodování je nemíchat všechny dobroty dohromady

Letošní Vánoce bude většina rodin slavit mnohem více pospolu. Je proto velmi pravděpodobné, že každý přinese něco dobrého, a hrozí, že nakonec Vánoce prožijeme s žaludeční nevolností nebo podrážděným žlučníkem. Hlavní zásadou je nepřejídat se a jídla nemíchat. A pokud chcete ochutnat více jídel během večera, dopřejte si mezi tím menší pauzu.

14. prosinec 2022 03:19

Žlučníkové kameny mohou náhle překvapit při vánočním hodování

Problémy se žlučníkem mohou být rodová dispozice, ale nejčastěji souvisí s přejídáním nebo se stresem. Následky stresu se sice mohou projevovat mnoha způsoby, ale často negativně ovlivňují právě zažívání. Při podrážděném žlučníku se pak cítíte těžce a nafouknutě. Nejčastěji se tyto problémy objevují po jídle, které je příliš mastné a těžké, ale nemusí to být pravidlem.

7. prosinec 2022 03:23

Inkontinence je zdravotní problém, který musí řešit více odborníků

Problém inkontinence je velmi diskrétní, ale trápí stále více lidí. Tyto zdravotní komplikace mohou značně komplikovat společenský i soukromý život a u postiženého mohou kromě diskomfortu vést i ke ztrátě sebevědomí. Inkontinencí jsou postižené nejen ženy, ale stále častěji také muži. Problémy přichází plíživě, jsou však řešitelné.

30. listopad 2022 03:12

Při náhlém brnění nohy zbystřete. Může jít o ucpanou stehenní tepnu

Může se stát, že náhlé nepříjemné brnění nohy způsobí embolus ve stehenní tepně. Záchrana končetiny pak závisí na rychlém převozu na chirurgii.

23. listopad 2022 02:58

Užívání hormonální antikoncepce je vhodné prodiskutovat i se svým praktickým lékařem

V posledních desetiletích došlo k velkému rozvoji antikoncepce jako takové. Jsou nejrůznější druhy i způsoby užívání. Mezi nejoblíbenější ale stále patří antikoncepce hormonální. Ovšem její užívání může mít následky nejen na přírodní prostřední, ale hlavně na zdraví ženy, která antikoncepci používá. Žena, která hormonální antikoncepci používá, by se měla o možných zdravotních následcích poradit nejen se svým gynekologem, ale i se svým praktickým lékařem.