Úžasné životy
10. duben 2023

Poslechněte si podcast: Květa Fialová podle Nadi Konvalinkové

Květa Fialová a Naďa Konvalinková se seznámily na sklonku 70. let. Květa byla už tehdy velká filmová a divadelní hvězda. Prý své mladší kolegyni řekla, že patří do její řeky. Řeka jejich přátelství se léty proměnila ve veletok, ve kterém se rozpustila nejedna trampota. Na svou životní přítelkyni zavzpomíná v Úžasných životech Naďa Konvalinková.

25:09

Úžasné životy

Vydává: Český rozhlas

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

Web

Před šesti dny 24:54

Antonín Svojsík podle Václava Marhoula

„Jednou skautem – navždy skautem," prohlásil zakladatel a náčelník československého junáctví Antonín Benjamin Svojsík. O jeho zásluhách a vzpomínkách na junácké tábory vypráví filmový režisér a scenárista Václav Marhoul, někdejší člen 18. vodního skautského oddílu se základnou v pražském Podolí.

Před týdnem 24:20

Rozhlasový režisér Jiří Horčička podle Viktora Preisse

Rozhlasového režiséra zaznamenal tehdejší student herectví na pražské divadelní akademii díky stáži v Československém rozhlase. „V pověstném studiu 2 jsme se setkali s pánem, jehož projev byl hlasitý, dikce výrazná. Přednášel nám, co je rozhlas, jakou má sílu. Co je herecká technika před mikrofonem,“ vzpomíná Viktor Preiss na první setkání s režisérem Jiřím Horčičku. „Do rozhlasu byl absolutně zažraný, byla to jeho životní láska.“

Před 2 týdny 24:57

Ivan Král podle Honzy Vedrala

Českých muzikantů, kteří by se opravdu výrazně zapsali do světové populární hudby, není mnoho. Ivan Král je jedním z nich. Zanechal nesmazatelnou stopu už ve svých počátcích s Patti Smith, jeho písně zpíval David Bowie i Iggy Pop. Stejně významná je jeho spolupráce s českými muzikanty v devadesátých letech v roli producenta. Na skvělého hudebníka a pokorného člověka bude vzpomínat hudební publicista Honza Vedral, který spolu s Králem napsal jeho biografii.

Před 3 týdny 25:14

Iveta Bartošová podle Janise Sidovského

V 80. letech začala Iveta Bartošová slibnou kariéru. Jenže v showbyznysu platí, že nestačí píle a talent, ale i štěstí a především odolnost vůči nástrahám této branže. A právě tady nastal začátek konce jedné z nejúspěšnějších popových zpěvaček u nás. Co na poli popu dokázala? Čím byla výjimečná? A proč přišel pád, ze kterého nebylo cesty zpět? Na Ivetu Bartošovou zavzpomíná úspěšný televizní producent a pořadatel originálních kulturních show Janis Sidovský.

30. duben 2023 25:09

Úžasné životy: Ján Zákopčaník podle Aleny Zárybnické

Nebýt Jána Zákopčaníka, nezněl by dodnes veřejným prostorem tak často slogan Slunce v duši. Nebýt jeho, nepromlouvala by k nám dodnes z obrazovek jedna z nejznámějších televizních tváří, Alena Zárybnická. Nejen v jejím životě zanechal meteorolog Ján Zákopčaník nesmazatelnou stopu. Na svého někdejšího kolegu zavzpomíná v dalším díle Úžasných životů.

23. duben 2023 24:45

Lubomír Lipský podle Ivy Hüttnerové

George Camel z komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo student v ženském převleku v divadelní komedii Charleyova teta. To jsou jen dva příklady mistrovských kousků Lubomíra Lipského, který patřil desítky let k nejpopulárnějším českým hercům. V roce 1945 zakládal divadlo satiry a později bylo jeho domovskou scénou divadlo ABC. Jaká byla jeho kariéra a jaký byl Lubomír Lipský kolega a kamarád? V Úžasných životech o něm bude vyprávět herečka Iva Hüttnerová.

16. duben 2023 24:24

Václav Klement podle Jana Králíka

Václav Klement byl vizionář a průkopník motorismu v českých zemích. Z knihkupce se vypracoval na jednoho z předních manažerů, který od píky vybudoval evropskou automobilku Laurin&Klement. Historik Jan Králík o něm mluví jako o mimořádném a čestném člověku, který se mimo jiné zasloužil o vznik Národního technického muzea.

2. duben 2023 25:02

Jan Sokol podle Tomáše Halíka

Intelektuál, který se nebál praktické politiky. Po sametové revoluci usedl Jan Sokol v parlamentu, byl ministrem školství v úřednické vládě a v roce 2003 kandidoval proti Václavu Klausovi na prezidenta. Za normalizace se filozof a teolog Jan Sokol pohyboval mezi klíčovými postavami českého disentu, účastnil se bytových seminářů. Čím inspiroval jiného křesťanského intelektuála Tomáše Halíka? Čeho si Halík na Sokolovi nejvíce vážil a jak na něj vzpomíná?

26. březen 2023 24:40

Bohumil Hanč podle Tomáše Hodana

Bohumil Hanč byl na počátku 20. století průkopníkem lyžařského sportu u nás. Pravidelně vítězil v běžeckém padesátikilometrovém závodu na hřebenech Krkonoš, kde v boji o prvenství a národní hrdost 24. března 1913 vyčerpáním zemřel. Jeho příběh zpracoval ve filmu Poslední závod režisér Tomáš Hodan, který o osudu nadějného a respektovaného sportovce vypráví v Úžasných životech.