- Podcasty
- Akcent

Poslechněte si podcast: Kůzlata vykupuje Jednota. Jaká byla socialistická reklama?
Saša Michailidis se ptá filmové historičky Lucie Česálkové a kurátora Národního muzea Ondřeje Táborského. Spotřební imaginace státního socialismu: Reklama v Československu 1948–1989, to je název knihy, kterou vydává nakladatelství Akropolis ve spolupráci s Národním muzeem. Co se z publikace dozvíme o socialistické spotřební kultuře?
Akcent
Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Nezávislá videohra Afterglitch uhranula svět. Je mimořádná a vymyká se mainstreamové produkci
Saša Michailidis se ptá vývojáře nezávislých her, výtvarníka, autora hry Afterglitch Vladimíra Kudělky a Jiřího Bigase z magazínu Vortex, který se zabývá videoherní kulturou. Nezávislá scifi videohra Afterglitch může získat prestižní světové ocenění. Jaké postavení mají takzvané indie hry ve světě herního průmyslu? Jakou odezvu mají v herní komunitě, co na ně publikum?
Výběr týdne: české umění v cizině, filmoví Oscaři, Magnesia Litera, bruselský styl na železnici
Saša Michailidis mluví s hosty o možnostech prezentace českého výtvarného umění v zahraničí, Drážďany totiž hostí ojedinělou výstavu. Věnujeme se filmovým Oscarům a výzvám, kterým čelí Hollywood. Nominační kategorie výročních knižních cen Magnesia Litera doznaly změn. A hledá se další využití pro železniční budovy v bruselském stylu.
České umění není v zahraničí vidět. Politiky nezajímá a umělcům se nechce vyjíždět
Saša Michailidis se ptá kurátora drážďanské výstavy českého umění Jiřího Fajta a hlavního kurátora Centra současného umění DOX Otto M. Urbana. Až do 9. července je v Kunsthalle im Lipsiusbau otevřena výstava Všechnu moc imaginaci!. Jde o největší prezentaci moderního a současného českého umění v zahraničí za několik posledních desetiletí. Proč se nepropaguje tuzemské umění v cizině takto častěji?
Železniční budovy v bruselském stylu je třeba smysluplně využít, tvrdí architekt
Saša Michailidis se ptá architekta Karla Hájka ze stavební fakulty ČVUT a historika architektury, památkáře Martina Strakoše. Výpravní železniční budova v Ostravě Vítkovicích, postavená v 60. letech minulého století v tzv. bruselském stylu, se dočká rekonstrukce. Ta v Havířově už je v novém. Proč zachraňovat architektonicky cenné železniční budovy s puncem socialismu?
Nové kategorie Magnesie Litery? Kvalitní humoristickou literaturu u nás skoro nemáme, zní v Akcentu
Saša Michailidis se ptá organizátora cen Magnesia Litera Pavla Mandyse a slovesné dramaturgyně Vltavy Kláry Fleyberkové. Známe nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Organizátoři letos udělali v kategoriích pár změn. V kategorii próza mohli porotci nominovat už jen tři knihy místo šesti, nově přibyly žánrové kategorie. Proč? Kam literární ceny směřují?
Oscaři: Nezávislá studia a streamovací platformy drtí Hollywood. Díky za ten zdravý trend
Saša Michailidis se ptá Kristiny Roháčkové ze zpravodajského serveru iRozhlas a Veroniky Bednářové z časopisu Reflex. Všechno, všude, najednou – film, který letos dominoval předávání Oscarů. Proč se prosazují menší, nezávislá studia na úkor těch velkých, hollywoodských? Jak silnou pozici si budují streamovací platformy a jejich snímky?
Výběr týdne: český zvuk na Oscarech, rap je nový pop, školní knihovny podporují ve čtení
Saša Michailidis mluví s hosty o pravidlech nasazování filmů do kin a konkurenci VOD platforem. Jak školní knihovny mohou pomoci k větší čtenářské gramotnosti u dětí? Je rap nový český pop? Jakou pozici si vybudovaly české rapperky? Jak se zvučilo válečné drama Na západní frontě klid? Zvukař Viktor Prášil, nositel letošní ceny BAFTA, je nominován i na Oscara.
Běh v bahně, v zákopech těsno… Zvučení válečného filmu je peklo, ale výsledek stojí za to
Saša Michailidis se ptá filmového zvukaře Viktora Prášila a mikrofonisty Ondřeje Vondráčka. V noci z neděle na pondělí se dozvíme držitele letošních Oscarů. Nominováni jsou také Češi za práci na válečném dramatu Na západní frontě klid. Jde o zvukaře, trikaře a maskérku. Jak vypadá proces zvučení válečného dramatu přímo na place? Proč se vyplatí mít dobrou fyzičku, teplé oblečení a dvojité boty?
Rap je nový pop. Padly žánrové bariéry a otvírá se nový vesmír. Konečně jsou slyšet i české rapperky
Saša Michailidis se ptá hudební publicistky Michaely Peštové a hudebního publicisty Karla Veselého. Album Roadtrip českých rapperů Calina a Viktora Sheena vyvolalo pozdvižení na tuzemské i mezinárodní hudební scéně. Čím to, že právě tato rappová nahrávka tolik zaujala? Může se stát rap budoucností české hudby a mainstreamovou záležitostí? Jakou pozici si budují české rapperky?
Všichni češtináři na školní knihovně makáme. Na knihy ale máme pět tisíc na rok, říká učitelka
Saša Michailidis se ptá Edity Vaníčkové Makosové z Centra pro školní knihovny a učitelky češtiny Lenky Kaliničové ze ZŠ Rabasova v Ústí nad Labem. V posledních deseti letech vzrůstá v Česku počet dětí, které si čtou pro radost. Vyplývá to z dat OECD. V mezinárodním srovnání ale situace už tak optimistická není. Jak mohou k větší čtenářské gramotnosti přispět pedagogové a školní knihovny?