Akcent
1. únor 2023

Poslechněte si podcast: Kůzlata vykupuje Jednota. Jaká byla socialistická reklama?

Saša Michailidis se ptá filmové historičky Lucie Česálkové a kurátora Národního muzea Ondřeje Táborského. Spotřební imaginace státního socialismu: Reklama v Československu 1948–1989, to je název knihy, kterou vydává nakladatelství Akropolis ve spolupráci s Národním muzeem. Co se z publikace dozvíme o socialistické spotřební kultuře?

27:01

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

Včera 24:44

Nezávislá videohra Afterglitch uhranula svět. Je mimořádná a vymyká se mainstreamové produkci

Saša Michailidis se ptá vývojáře nezávislých her, výtvarníka, autora hry Afterglitch Vladimíra Kudělky a Jiřího Bigase z magazínu Vortex, který se zabývá videoherní kulturou. Nezávislá scifi videohra Afterglitch může získat prestižní světové ocenění. Jaké postavení mají takzvané indie hry ve světě herního průmyslu? Jakou odezvu mají v herní komunitě, co na ně publikum?

Před čtyřmi dny 25:24

Výběr týdne: české umění v cizině, filmoví Oscaři, Magnesia Litera, bruselský styl na železnici

Saša Michailidis mluví s hosty o možnostech prezentace českého výtvarného umění v zahraničí, Drážďany totiž hostí ojedinělou výstavu. Věnujeme se filmovým Oscarům a výzvám, kterým čelí Hollywood. Nominační kategorie výročních knižních cen Magnesia Litera doznaly změn. A hledá se další využití pro železniční budovy v bruselském stylu.

Před pěti dny 26:56

České umění není v zahraničí vidět. Politiky nezajímá a umělcům se nechce vyjíždět

Saša Michailidis se ptá kurátora drážďanské výstavy českého umění Jiřího Fajta a hlavního kurátora Centra současného umění DOX Otto M. Urbana. Až do 9. července je v Kunsthalle im Lipsiusbau otevřena výstava Všechnu moc imaginaci!. Jde o největší prezentaci moderního a současného českého umění v zahraničí za několik posledních desetiletí. Proč se nepropaguje tuzemské umění v cizině takto častěji?

Před šesti dny 25:27

Železniční budovy v bruselském stylu je třeba smysluplně využít, tvrdí architekt

Saša Michailidis se ptá architekta Karla Hájka ze stavební fakulty ČVUT a historika architektury, památkáře Martina Strakoše. Výpravní železniční budova v Ostravě Vítkovicích, postavená v 60. letech minulého století v tzv. bruselském stylu, se dočká rekonstrukce. Ta v Havířově už je v novém. Proč zachraňovat architektonicky cenné železniční budovy s puncem socialismu?

Před týdnem 25:32

Nové kategorie Magnesie Litery? Kvalitní humoristickou literaturu u nás skoro nemáme, zní v Akcentu

Saša Michailidis se ptá organizátora cen Magnesia Litera Pavla Mandyse a slovesné dramaturgyně Vltavy Kláry Fleyberkové. Známe nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Organizátoři letos udělali v kategoriích pár změn. V kategorii próza mohli porotci nominovat už jen tři knihy místo šesti, nově přibyly žánrové kategorie. Proč? Kam literární ceny směřují?

Před týdnem 26:17

Oscaři: Nezávislá studia a streamovací platformy drtí Hollywood. Díky za ten zdravý trend

Saša Michailidis se ptá Kristiny Roháčkové ze zpravodajského serveru iRozhlas a Veroniky Bednářové z časopisu Reflex. Všechno, všude, najednou – film, který letos dominoval předávání Oscarů. Proč se prosazují menší, nezávislá studia na úkor těch velkých, hollywoodských? Jak silnou pozici si budují streamovací platformy a jejich snímky?

Před týdnem 26:41

Výběr týdne: český zvuk na Oscarech, rap je nový pop, školní knihovny podporují ve čtení

Saša Michailidis mluví s hosty o pravidlech nasazování filmů do kin a konkurenci VOD platforem. Jak školní knihovny mohou pomoci k větší čtenářské gramotnosti u dětí? Je rap nový český pop? Jakou pozici si vybudovaly české rapperky? Jak se zvučilo válečné drama Na západní frontě klid? Zvukař Viktor Prášil, nositel letošní ceny BAFTA, je nominován i na Oscara.

Před týdnem 24:59

Běh v bahně, v zákopech těsno… Zvučení válečného filmu je peklo, ale výsledek stojí za to

Saša Michailidis se ptá filmového zvukaře Viktora Prášila a mikrofonisty Ondřeje Vondráčka. V noci z neděle na pondělí se dozvíme držitele letošních Oscarů. Nominováni jsou také Češi za práci na válečném dramatu Na západní frontě klid. Jde o zvukaře, trikaře a maskérku. Jak vypadá proces zvučení válečného dramatu přímo na place? Proč se vyplatí mít dobrou fyzičku, teplé oblečení a dvojité boty?

Před týdnem 27:07

Rap je nový pop. Padly žánrové bariéry a otvírá se nový vesmír. Konečně jsou slyšet i české rapperky

Saša Michailidis se ptá hudební publicistky Michaely Peštové a hudebního publicisty Karla Veselého. Album Roadtrip českých rapperů Calina a Viktora Sheena vyvolalo pozdvižení na tuzemské i mezinárodní hudební scéně. Čím to, že právě tato rappová nahrávka tolik zaujala? Může se stát rap budoucností české hudby a mainstreamovou záležitostí? Jakou pozici si budují české rapperky?

Před 2 týdny 26:54

Všichni češtináři na školní knihovně makáme. Na knihy ale máme pět tisíc na rok, říká učitelka

Saša Michailidis se ptá Edity Vaníčkové Makosové z Centra pro školní knihovny a učitelky češtiny Lenky Kaliničové ze ZŠ Rabasova v Ústí nad Labem. V posledních deseti letech vzrůstá v Česku počet dětí, které si čtou pro radost. Vyplývá to z dat OECD. V mezinárodním srovnání ale situace už tak optimistická není. Jak mohou k větší čtenářské gramotnosti přispět pedagogové a školní knihovny?