- Podcasty
- Řečí peněz

Poslechněte si podcast: Luxusní značky mají žně. I přes inflační krizi totiž vysokopříjmové domácnosti bohatnou, říká ekonom
Letos v dubnu se česká koruna těsně přiblížila ke kurzu 23 korun za euro. K historicky nejsilnějšímu kurzu těsně pod 23 korunami z roku 2008 se ale nakonec nedostala. Proč je česká koruna v současnosti tak silná? A jak to souvisí se stagnací českých mezd a s krocením inflace?
Řečí peněz
Přední čeští ekonomové glosují aktuální nejen ekonomické události, které hýbou naší i světovou společností.
Investice do nemovitostí jsou během na dlouhou trať, říká ekonom. Vyplatí se nyní?
Na rozdíl od stále dražších potravin, služeb a energií zažívá realitní trh pokles cen. Mezi odborníky přitom není shoda na tom, jestli se jedná o dočasný výkyv nebo dlouhodobý trend. „Očekávám, že se situace stabilizuje. Jestli ceny nemovitostí porostou, tak si myslím, že pomaleji než inflace a pomaleji než nominální mzdy a nájmy,“ předpovídá Jan Bureš, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.
Ekonomka: Nový zelený svět má ohromné nároky na výrobu hliníku a mědi. Ta je jedna z nejšpinavějších
Česko se v nejnovější zprávě o udržitelném rozvoji umístilo na osmém místě ze 166 hodnocených zemí, od loňského roku si dokonce polepšilo o pět pozic. „I menší odchylka může zapříčinit poměrně významnou změnu pozice,“ mírní však nadšení ekonomka Švihlíková. Jak je na tom Česko s dekarbonizací a přechodem k udržitelným energetickým zdrojům? A proč by mohla být „zelená změna“ pro Evropu spíš kontraproduktivní?
Matesová: Summit G20 měl potenciál, který nenaplnil. Rusko skupina stále neodsoudila
Nejmocnější ekonomiky světa se dohadovaly na summitu G20 v Indii ohledně řešení nejvážnějších hrozeb, ale výsledek je nejasný, jeho interpretace je mnohoznačná a každá ze stran si jej vykládá trochu jinak. Co ale summit ukázal, je snaha západních ekonomik posílit svůj vliv v rozvojových zemích. Jak důležitý byl summit pro pořádající Indii?
V posledních letech se vláda snažila naplnit své sliby a dává více na mzdy ve školství, ale ne všude
Klíčové vysoké školy, které mají být zásadním pomocníkem v modernizaci české ekonomiky zatím čekají marně. To vše v době, kdy tuzemská ekonomika čelí nejdelšímu období, kdy klesají reálné mzdy. Ekonom Daniel Münich z institutu CERGE-EI řekne, jaké riziko tento koktejl znamená a jak ho změnit. Ptát se bude Naďa Bělovská.
Češi svědomitě spoří, teď ale přišli opravdu o hodně, říká ekonom ke klesající hodnotě mezd a úspor
Průměrná česká mzda vzrostla ve druhém čtvrtletí o 7,7 procenta na 43 193 korun. Vzhledem k výši inflace si ale za náš měsíční plat můžeme koupit méně zboží či služeb než před rokem. Je v dohlednu doba, kdy se platy začnou zase reálně zvedat? A na čem to bude záležet?
Provést analýzu a sociálně citlivé položky přesunout do snížené sazby, navrhuje řešení DPH Horská
Snahy o změnu konsolidačního balíčku a návrh státního rozpočtu na příští rok s dalšími úsporami jsou horkými tématy debat v české politice i společnosti. Jaké úpravy balíčku by z ekonomického hlediska dávaly smysl?
Ekonom: Maďaři ve velkém nakupují státní dluhopisy. Země ale může mít v budoucnu problém je splácet
Maďarsko bojuje s nejvyšší inflací v Evropě. Maďaři ale nechtějí o své peníze kvůli rostoucím cenám přijít, a tak hromadně vybírají peníze z bank a nakupují za ně státní dluhopisy, protože věří, že jejich stát nezkrachuje a slíbené výnosy z dluhopisů dostanou. Tento týden na to upozornila agentura Bloomberg. Hrozí podobné reakce i v dalších evropských zemích? Jak inflace změnila přístup Evropanů k investování a jak ovlivnila ekonomické chování domácností a firem?
Češi podle průzkumů věří ve zlepšení ekonomické situace. Mohlo by ale být i lépe, namítá ekonom
Češi zase začali věřit ve zlepšování své ekonomické situace. To říkají tzv. konjunkturální průzkumy, které pravidelně zveřejňují statistici. V červenci se důvěra zvýšila jak u podnikatelů, tak i u spotřebitelů, tedy domácností. V lepší situaci věří i český průmysl, a to přes nedostatečnou poptávku. „V příštím roce bude určitě lépe, ale mohlo by být ještě lépe, pokud by se sešlo více pozitivních faktorů,“ soudí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Ekonom: Americká ekonomika je na tom lépe než evropská. Pomáhá jí větší surovinová soběstačnost
Americká ekonomika nestagnuje, roste zhruba dvouprocentním tempem, ukazují nejnovější americké statistiky. Spojené státy stejně jako my stále bojují s inflací, ale v mnohem menší míře než Evropa. Může nás díky tomu americké hospodářství v příštích letech silně předběhnout, nebo se naše síly brzy vyrovnají? Můžeme si z amerického vývoje vzít příklad?
Ekonom: Zastánci české koruny mají silný argument. Díky ní můžeme reagovat na konkrétní situace v ČR
Téměř přesně rok vládne české monetární politice Aleš Michl společně s obměněnou bankovní radou. Po strategii zvyšování základních úrokových sazeb, kterou ordinovala Česká národní banka vedená Jiřím Rusnokem, přišla strategie stabilizace těchto sazeb. Byl to správný postup? Měla centrální banka ještě zpřísňovat měnovou politiku?