Očima Saši Mitrofanova
Epizoda 7113. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Kupředu vlastní, zpátky ni krok

Blbé dětství a mládí, to se různým lidem může přihodit v různé podobě. Otec buď není, nebo rodinu opustil, anebo sice je, ale pije a je domácí násilník. Na noze vám naroste šest prstů, anebo jste se narodil tak manuálně nešikovný, že neumíte vůbec nic z toho, co vaši vrstevníci zvládají levou zadní. Ještě se může stát, že jste tak malý, že v pouličním gangu, ke kterému jste přilnul, máte pozici sice největšího, ale jenom největšího prcka.

04:52

Očima Saši Mitrofanova

Vydává: Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Epizoda 280Před čtyřmi dny 05:02

Normální prezident

Slovo normalizace má na dlouhá léta výrazné zabarvení. Je to všeobecně přijímané označení historického období, které neodešlo do minulosti zcela. Jeho ducha budou v různých volbách vzývat příznivci řady českých stran a hnutí. Protože chtějí, aby svět byl normální. Normální ovšem po jejich. 

Epizoda 279Před šesti dny 04:22

Má se Putin bát Julie Navalné?

Bojí se Vladimir Putin Julie Navalné? Na to se nedávno zeptal časopis Time samotné vdovy po Alexeji Navalném. 

Epizoda 278Před týdnem 05:02

Co je nad to, je od zlého

Napadlo mě, jak hluboce příbuzné jsou výroky Za komunistů bylo líp a Za Babiše bylo líp.
Někdy je dokonce pronášejí stejní jedinci. Náhoda? Nemyslím si, jak říkají ruští propagandističtí oblíbenci zmíněných jedinců. Dlouhá léta ze stejného směru, z východu přichází snaha o ovládnutí českého veřejného mínění za pomoci vzpomenutých jedinců.

Epizoda 277Před týdnem 05:20

Putin vzkřísil mučení jako normu vyšetřování

V lednu 1939 Josef Stalin ve speciálním šifrovaném telegramu adresovaném sovětským stranickým orgánům a tajné službě NKVD vyjádřil nespokojenost s tím, že se někteří činitelé snažili vyhýbat mučení jako metodě vyšetřování. „Použití fyzického působení v praxi NKVD bylo uvolněno počínaje rokem 1937 na základě povolení ÚV VKS(b),“ stálo v telegramu.

Epizoda 276Před 2 týdny 05:03

Čapek varoval, je čas ho poslechnout

Karel Čapek nebyl žádný zahraniční hodnostář, který by se jal udělovat hraběcí rady. Byl to český spisovatel. Že ho někteří obyvatelé jeho vlastní země nakonec uštvali k smrti, to je fakt, který poznamenáme a zatím dáme stranou. Bude se ještě hodit. 

Epizoda 275Před 2 týdny 05:10

O Rusku. Pragmatismus versus zbožné přání

Jeden z těchto dvou mužů žije a přednáší v Brně. Druhý žije a píše tu v Angli, tu ve Francii, tu ve Španělsku. Oba se těší úctě v ruské intelektuální komunitě. Oba nenávidí Putinův režim. Oba je Putinův režim nenávidí. Prohlásil je za cizí agenty a jednoho z nich navíc za extremistu a teroristu. Za to, že píše knihy a články. 

Epizoda 274Před 3 týdny 05:03

Naděje přeje ozbrojeným

Poslouchám knihu Pavla Kosatíka Slovenské století. Je to úchvatné a zároveň trýznivé vyprávění. Zvláště se to týká období společného státu před druhou světovou válkou. Bije do očí, jak se mnohé rysy tehdejší situace podobají dnešku.

Epizoda 273Před 3 týdny 04:55

Putin chce formovat elity ze zločinců. Má to tradici

Teroristický útok v Moskvě nakonec využil Vladimir Putin k ještě většímu utahování šroubů v domácí politice. Bez důkazů označil za viníky teroru USA a NATO, které podle jeho představ využily Ukrajinu, která zas zorganizovala islamisty.

Epizoda 27225. březen 2024 05:03

Zlo démonické a všední

Masakr v moskevském Krokus Centru vzkřísil emoce spojené se zlem. Vraždění prováděné islámskými radikály má pro nás démonické zbarvení. Svádí to k tomu, aby člověk příšerné zlo zaškatulkoval jako něco mimo náš civilizační okruh. Byl by to ale postoj hodný pana Povondry z Války s mloky. 

Epizoda 27123. březen 2024 05:40

Rusko po „volbách“. Ten umí to a ten zas tohle

V poledne v neděli 17. března vzplál na Můstku v Praze Putin. Nebyl to ruský prezident, jen jeho maska. Asi stovka ruských občanů, kteří Putina nesnáší, však i tento rituál doprovodila potleskem.