8. leden 2022

Poslechněte si podcast: Tři velké operní premiéry pro Národní divadlo v Praze nastudovali tři světoví režiséři

Premiéry budou ještě teď v lednu. Rozhovor o murálech a pozvánka na premiéru dokumentu Martina Marečka o krizi středního věku a krizi mužství nazvaný Síla. Připravila Michaela Vetešková.

25:07

Kultura Plus

Vydává: Český rozhlas

Přehled kulturních událostí týdne. Reportáže z premiér, rozhovory s autory. Ale i reflexe z akcí, o kterých byla v daném týdnu řeč.  

Web

Dnes 25:56

Soutěž na novou koncertní síň pro Prahu je u konce

Hosté: ředitel Pražského jara Roman Bělor a dirigent Jakub Hrůša. Zavzpomínáme ale také na herce Josefa Abrháma. Retro muzeum v pražském obchodním domě Kotva. Připravila a moderuje Michaela Vetešková.

Před týdnem 25:37

Příběh Krále Šumavy. Nový film režiséra Ondříčka se natáčí přímo na šumavských pláních

Ostravské divadlo Jiřího Myrona uvádí nově zpracovaný balet Carmen. Oproti klasickému pojetí se autoři rozhodli nové nastudování přiblížit současnosti. Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm se koná už potřetí v Liberci. České streamovací platformy čím dál více lákají diváky na exkluzivní obsah. Připravila Michaela Vetešková.

Před 2 týdny 25:45

Jaká budoucnost čeká Muzeum Kampa po odchodu mecenášky umění Medy Mládkové

Hostem je šéfkurátor Jan Skřivánek. Pozveme vás také do Lobkovického paláce na detailní prohlídku obrazu Senoseč od vlámského malíře Pietera Bruegela, nebo na polský film Nezanechat stopy. Připravila a moderuje Michaela Vetešková.

Před 3 týdny 25:59

Ukrajinský režisér Oleh Sencov měl převzít jednu z hlavních cen na filmovém festivalu FEBIOFEST

Pozve vás ale také do divadla Petra Bezruče v Ostravě na první divadelní zpracování knihy Karin Lednické Šikmý kostel anebo na představení Národního divadla v Praze s názvem POE, které je věnováno dílu Edgara Allana Poea. Pořad připravila Michaela Vetešková.

23. duben 2022 25:53

Nový slovenský film Cenzorka, který sklízí zahraniční ceny

Jak to vypadá v legendárním pražském antikvariátu Valentýnská. O nové sbírce básní Miloše Doležala. Moderuje Michaela Vetešková.

16. duben 2022 26:05

Výroční ceny Magnesia Litera znají své výsledky

Jaké jsou nejlepší knihy uplynulého roku, které se objevily na pultech českých knihkupectví? Dozvíte se, jak vypadá český aukční trh. A v Národním technickém muzeu navštívíte výstavu českého sklářství. Připravila Michaela Vetešková.

9. duben 2022 25:03

Multimediální instalace Nekonečná knihovna v Goethe-Institutu

Činohra Národního divadla Brno uvedla v Mahenově divadle premiéru inscenace Kavkazský křídový kruh. Aktuální snímky z oblasti kolem Kyjeva vystavuje pražské Centrum současného umění DOX. Do kina můžete zajít na novou francouzskou komedii Test. Kulturní přehled připravila Michaela Vetešková.

2. duben 2022 26:02

Předávání filmových cen Oscar

Dne 1. dubna začala oficiální turistická sezona. Státní i nestátní hrady a zámky otevírají a návštěvníkům nabízejí nové expozice, návštěvnické okruhy i nově opravené objekty. A sezonu zahájil i Pražský hrad výstavou věnovanou 150 výročí Jože Plečnika. Připravila a moderuje Michaela Vetešková.

19. březen 2022 26:13

V Brně vystavují modely vynálezů Leonarda da Vinciho

Pod taktovkou dirigenta Petra Popelky Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahrál na benefičním koncertu pro Ukrajinu. Film Vidět Salisbury, který nachystalo pražské Divadlo pod Palmovkou, v kinech. Rozhovor s ukrajinistou Miroslavem Tomkem. Výstava Svět Jindřicha Chalupeckého. Připravila Michaela Vetešková.

12. březen 2022 26:01

Předávání filmových cen Český lev i premiéra filmu podle povídek Zdeňka Svěráka Betlémské světlo

Nové provedení opery Carmen v Národním divadle. Výstava, kde najdete dva tisíce exponátů, které představují minulost českých zemí od osmého století až do první světové války.