• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Magazín o kultuře a kulturním dění

Tentokrát vás spolu s odbornicí na rudolfínské sbírky Eliškou Fučíkovou pozveme na výstavu Mistrovská díla ze sbírek Pražského hradu, která je k vidění v Císařské konírně. Představíme dokument Erupce lásky nebo nabídneme rozhovor s Amber Galloway Gallegovou, která tlumočí hudební vystoupení pro neslyšící. Pořad připravila Michaela Vetešková.

25:17

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před pěti dny 44:30

ArtCafé: Hodina ticha nebo dobrovolné vstupné. Čím lákají festivaly Povaleč, Kočí v Chotči a Repete Fest?

Už 4. srpna začíná hudební festival Povaleč, o týden později 12. srpna pak multižánrové festivaly Kočí v Chotči a Repete Fest. Co se letos na festivalech chystá, přišli představit zakladatel chotečského festivalu Ladislav Groh a scénografka Iva Ščerbáková, o festivalu na Karlovarsku Povaleč mluví organizátor František Špinka a na Příbramsko na Repete Fest zve Norbert Zadák.

Před šesti dny 43:12

ArtCafé: ArtCafé z LFŠ. Filmová výchova pomocí virtuální reality

Letošní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti se tradičně věnuje i vzdělávání v oblasti filmu a audiovize. Agáta Hrnčířová si přímo do stanu Českého rozhlasu přizvala Adélu Mrázovou a Terezii Křížkovskou, které stojí za Národním filmovým muzeem a ve vzdělávání využívají i nové technologie, jako je například virtuální realita. O zkušenostech z pedagogické a lektorské praxe mluví i lektor a metodik Aeroškoly František Topinka.

Před týdnem 43:16

Jak vystavovat ve sterilním kancelářském prostoru? Květinová unie nechala rozkvést budovy Rady EU

Květinová unie je název uměleckého projektu, který zastřešuje díla devíti mladých českých umělců a designerů vzniklých k příležitosti letošního českého předsednictví v Radě EU. Hlavním symbolem společného díla i individuálních intervencí se stal věneček dvanácti léčivých rostlin znázorněný na dvanácti velkoformátových kobercích. Jednotlivá díla představují umělci Barbora Fastrová, Jakub Jansa a módní designérka Karolína Juříková.

Před 2 týdny 44:30

ArtCafé: Křehkost, zranitelnost i násilí promlouvá na bienále Ve věci umění 2022

Od 21. července do 23. října se odehrává v pořadí druhé bienále Ve věci umění pořádané platformou tranzit.cz ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, a to na třech různých pražských lokalitách. Hosty Alžběty Žabové jsou vystavující umělkyně Marie Tučková (dílo Polyfonní lůno), Marie Lukáčová (dílo Middlevil 1. kapitola) a Ľuboš Kotlár (dílo Vytvaruj Spoj Rozpust Zamichej Odděl Špetku CUKRU Opakuj). Koncept letošního bienále představuje kurátor Rado Ištok.

Před 2 týdny 25:13

Unikátní mistrovská díla ze sbírek Pražského hradu jsou k vidění v Císařské konírně a popíše je týdeník Kultura Plus

Nabídne vám ale také rozhovory s dvěma spisovateli a představí archivní dokumenty o operaci Anthropoid, které do Prahy dorazily z Velké Británie. Připravila Michaela Vetešková.

Před 2 týdny 49:02

ArtCafé: Mezi jehlou a nití –⁠ výšivka je kód, který chrání v boji a spojuje generace

Setkání s výšivkou, jež plní roli média, skrze sérii úspěšných workshopů Dialog tradiční a moderní výšivky nabídla Alena Drury Sojková, pedagožka a výzkumnice z Masarykovy univerzity v Brně. Pohled na ukrajinskou výšivku i její symboliku (nejen) v čase války otevírá Mariya Skyba ze sdružení Berehyňa. O lidových panenkách, motankách, vypráví umělkyně a restaurátorka Yana Dereza.

Před 2 týdny 45:14

ArtCafé: Erupce lásky, Slovo, A pak přišla láska… aneb Karlovarská nadílka láskyplných filmů

Šplouchání termálního bazénu zní v podkresu láskyplného ArtCafé, které se ohlíží za 56. ročníkem MFF Karlovy Vary. Hanka Malaníková natočila rozhovor s režisérem Šimonem Holým o jeho ezoterikou inspirovaném komorním snímku A pak přišla láska…, s americkou režisérkou Sarou Dosa o jejím archivním střihovém dokumentu Erupce lásky a do třetice s čerstvou držitelkou Ceny za režii Beatou Parkanovou o jejím dobovém dramatu Slovo.

Před 3 týdny 25:48

Kultura Plus: Slavné plakáty od Alfonse Muchy, ale také jeho návrhy třeba krabiček na sušenky a portréty některých členů rodiny

To všechno zaplnilo Valdštejnskou jízdárnu na Malé straně v Praze. Právě tam se na výstavu "Mucha, rodinná sbírka" vypraví magazín Kultura Plus. Nejen ji, ale také další aktuality ze světa kultury představí Michaela Vetešková.

Před 3 týdny 40:21

ArtCafé: Festival současného umění v Uničově ohledává neuchopitelné a navrací se k přírodě

Festival současného umění v Uničově, který se koná do 17. července, se letos odvíjí od tématu spirituality a duchovna. Pozvaní umělci a umělkyně prohledávají nemateriálno, vytvářejí tzv. magická místa a zvou na duchovní zážitky. O tom, co konkrétně letos festival na Moravě nabídne, mluví Agáta Hrnčířová s jedním z organizátorů Vojtěchem Janouškem a umělkyněmi Lucií Kramářovou, která se zabývá úzkostnými stavy, a Luisou Prokopovou, která se věnuje tématu Alzheimerovy choroby.