- Podcasty
- Český rozhlas - Jídlo a gastronomie

Poslechněte si podcast: Kuchařské čarování: Tipy a inspirace na vaření s chřestem
Italské rizoto na tři různé způsoby, chřest s pomeranči i jahodami a také trochu inspirace z Rakouska nabídne ve svém Kuchařském čarování Petr Stupka. Chřestová sezóna je totiž v plném proudu. A nebude chybět ani několik zážitků z chřestových slavností.
Český rozhlas - Jídlo a gastronomie
Recepty a nápady, jak si jídlem zlepšit den.
Pochoutkový rok: Poslechněte si: Pochoutkový rok 25. 5. 2025
Soutěžní recept: Rebarborové řezy od Václava Ségla. Víte, jak se vyrábí hotelový porcelán? Rada z etikety Ladislava Špačka: Jíst makaróny je těžší než jíst špagety.
Pochoutkový rok: Jíst makaróny je těžší než jíst špagety. Pozor, krájení je zakázané. Jak správně na to?
Dnes nás zajímá, jak jíst zdánlivě obyčejné makaróny. Radí odborník na stolování Ladislav Špaček.
Pochoutkový rok: Porcelán, který používají největší hotely, musí něco vydržet a hostům padnout do ruky
Kaolín, křemen a živec. Tři základní suroviny, které jsou zapotřebí k výrobě porcelánu. A protože na území Karlovarského kraje se od 18. století těžil ten nejkvalitnější kaolín, vzniklo v kraji více než 30 různých porcelánových značek.
Pochoutkový rok: Rebarborové řezy od Václava Ségla v sobě skrývají i zázvor, který dezertu dodá mimořádnou chuť
Rebarbora a zázvor? Netušená kombinace. Moučník je vysoký, krásně nadýchaný a plný krému a šlehačky. Pekl Václav Ségl z Praskoles.
Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou: České prvorepublikové laskonky
Zhruba ve stejné době se ve francouzských kavárnách objevily makronky a v českých laskonky. Těžko říct, zda se makronka inspirovala laskonkou, nebo tomu bylo naopak.
Jezte, ať vám to sluší: Dna. Proč jíst hodně třešní a jak důležitý je při nemoci pitný režim?
Co přesně je dna a jak v těle vzniká? Proč se dně říká "nemoc králů"? Jakou roli v léčbě hraje strava? Co jsou puriny a v čem je najdeme? Které potraviny jsou nejproblematičtější? Jaký vliv na dnu má káva a alkohol? Má smažení a grilování nějaký vliv? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Andrey Jakešové.
Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou: Esíčka podle cukráře Ladislava Jíny z Turnova
Podle dochovaných dobových obalů se známé sušenky Esíčka nevyráběly jen v Opavě, ale například i v Jínově továrně na suchary v Lomnici nad Popelkou. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření se podělí o recept.
Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou: Domácí šuměnky
Zdalipak si ještě vzpomenete na šumák neboli šuměnky? Šumivé nápoje v prášku pocházejí již z konce 19. století. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření mají recept, jak si jednoduše šuměnku vyrobit doma.
Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou: Mátová cukrátka podle knihy Domácí cukrářství z roku 1906
Kdo by neznal hašlerky? Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření přiblíží jejich cestu do Čech a předchozí názvy této dobroty. A také jak doma připravit podobnou mlsotu, mátová cukrátka.