Zvídavec Evy Sinkovičové
12. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Kde se vzalo pojmenování Zlatá ulička? Alchymisté v ní nikdy nebydleli

Jaká je historie Zlaté uličky? Kdy z ní odešli poslední obyvatelé? A jak se tam žilo? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

04:38

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Včera 03:32

Kolik hvězd má Mléčná dráha a kde se vzal její název?

Je to naše domovská galaxie, to znamená, že se v ní nachází naše Slunce se sluneční soustavou. Proč se jmenuje zrovna Mléčná dráha? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před čtyřmi dny 03:08

Vítejte ve vesnici dlouhovlasých žen. Jak to, že nešediví a proč se nesmí ostříhat?

V čínské vesnici by se kadeřník asi neuživil. Ženy si tam vlasy nestříhají a samy z nich vytváří účesy, které o své nositelce lecos prozradí. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před pěti dny 04:04

Co všechno se dá složit z papíru? Objevte krásu origami

Kdy se začalo považovat skládání origami za umění a k čemu může být dobré? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před šesti dny 04:27

Co je to placebo a jak funguje?

Jak je možné, že si dáte lék, ve kterém ve skutečnosti žádná léčivá látka není, a stejně vám pomůže? Co je to placebo efekt? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 04:01

Kdo jsou Sanové? Národ s prastarými kořeny a rovným postavením mužů a žen

Říká vám něco označení Křováci? Víte, kde žijí, jak vypadají a jakou mluví řečí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:59

Rozkošní damani jsou příbuzní slonů. Voňavou směs jejich moči a trusu domorodci žvýkali

Proč jde z těchto rozkošných zvířátek někdy strach? A kde byste je našli? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 05:05

Záchodové zvyky: Ve které zemi mají speciální přezůvky a kde nepatří toaletní papír do mísy?

Znáte historii toalet? Kam se chodilo vykonávat potřebu na hradech a kdy se vše lilo z oken? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:03

Jak dlouho se rozkládá plastové brčko a čím vším se dá nahradit?

Pokud nechcete škodit přírodě používáním zbytečných plastů, ale zároveň nehodláte cucat limonádu rozmočeným papírovým brčkem, nezoufejte. Existuje i lepší náhrada. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:36

Jak je možné, že letadlo létá?

Váží desítky až stovky tun, a přesto se odlepí od země. Jak je to možné? Kdy poprvé člověk vzlétl k nebi a kde je nejlepší sedět při turbulencích? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před 2 týdny 04:17

Proč chtějí v Turkmenistánu uhasit Bránu do pekla? Hořící kráter láká turisty

Oblíbený cíl turistů v Turkmenistánu možná zmizí. Proč? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a aplikaci mujRozhlas.