Zvídavec Evy Sinkovičové
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč se haocinovi přezdívá smrdutý pták?

Jeho mláďata mají drapky na křídlech, připomíná dinosaura archeopteryxe a můžete ho spatřit pouze v povodí Amazonky a Orinoka v Jižní Americe. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

02:58

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Dnes 03:25

Byli dražší než koně a hrozilo jim vyhynutí. Opravdu dokáže irský vlkodav ulovit vlka?

Tenhle pes s děsivým jménem má dlouhou a zajímavou historii. V minulosti byl velmi ceněn a pokud byl z královského chovu, stál více než jezdecký kůň. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Včera 02:35

Co jsou to mimikry a jak fungují?

Napodobení, klam, zmatení. Tak by se dala popsat schopnost živočichů i rostlin, která jim umožňuje přežít. Jak to vypadá v praxi?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před čtyřmi dny 02:29

Máte na uchu záhadnou dírku? Pokud ano, patříte k jednomu procentu populace

Preauricular sinus je zvláštní dutinka na uchu. U afrických národů se vyskytuje častěji než u ostatních. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před pěti dny 03:04

Žijí si králové jako v pohádce?

Kolik království vůbec dodnes v Evropě je? Jaká práva dnes králové mají? A jsou v Evropě kromě království i jiné monarchie? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před šesti dny 04:01

Gumoví medvídci slaví 100 let. Denně se jich vyrobí 160 milionů. Jak vznikli?

Kde se vzal název slavné firmy, která vyrábí gumové medvídky? A jaké je jejich složení? Po téhle epizodě Zvídavce se vám určitě budou sbíhat sliny. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:07

Víte, jak vypadá pišťucha?

Kde žije pišťucha pika a čím je výjimečná? Seznamte se s tímhle roztomilým zvířátkem. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:26

Jaký je rozdíl mezi magmatem a lávou, jak vznikají sopky a proč se jim říká vulkány?

Tenhle díl podcastu Zvídavec bude pěkně žhavý! Prozradíme, jak se rodí sopky a co všechno o nich lidé (ne)vědí. Další epizody najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 02:27

Proč se otylce hnědé přezdívá naštvané avokádo?

Pohled na ni každého zaručeně rozesměje. Tahle žabka je zajímavá i tím, že neumí plavat a na hladině se udrží díky tomu, že se nafoukne jako balónek. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:34

Měl by člověk opravdu ujít 10 00 kroků denně, nebo je to mýtus?

Chůze je tím nejpřirozenějším pohybem a jedním z nejúčinějších cvičení. Jsou nějaké chodecké rekordy a víte, co je to švihlá chůze?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 02:49

Proč někteří lidé kýchají, když se podívají do sluníčka? Není to alergie

Jde o reflex, který je zřejmě dědičný, má ho třetina populace a první zmínky o něm pochází teprve z 50. let minulého století. Máte ho taky? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.