Zvídavec Evy Sinkovičové
1. květen 2023

Poslechněte si podcast: Která povolání jsou nejnebezpečnější a co dělá dojič hadů nebo ochutnavač psího žrádla?

Která povolání patří mezi ty nejnebezpečnější na světě, a která mezi ty nejpodivnější? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

04:37

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Dnes 04:26

Kolik váží mrož a jak dlouhé má kly?

Čím se tenhle mořský savec živí? A jak může ve skupině ztratit dobré postavení? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Včera 03:04

Která zvířata pomáhají hmyzu v opylování rostlin? Najdete mezi nimi netopýry i lemury

Nejen hmyzu vděčíme za to, že máme kolem sebe tolik rostlin. Do opylování se zapojují i savci. Proč to dělají? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před čtyřmi dny 05:08

Proč je kůrovec nebezpečný pro les a dá se s ním bojovat?

Kolik druhů kůrovců existuje? Proč jsou tak obávání a jak rychle se množí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před pěti dny 03:08

Podivné prase s kly miluje bláto. Kde žije babirusa?

Používá své zakroucené kly v boji? Proč má tak zvláštní jméno? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před šesti dny 03:24

Mara slaništní pojídá vlastní výkaly a skvěle skáče. Se kterým zvířetem je příbuzná?

Jednomu živočichovi je velmi podobná, s jiným je příbuzná. Kromě rostlinné stravy požírá i dost nechutnou věc. Kdo je vlastně mara slaništní? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:24

Jak získává želva kyslík, když zrovna nepoužívá plíce?

Některé druhy želv se dokáží skvěle přizpůsobit okolnímu prostředí. I vědce pak překvapí, jaké prazvláštní schopnosti mají.

Před týdnem 04:45

Kdo vynalezl počítačovou myš a smajlíky?

Používáte je denně, ale co o nich vlastně víte? Jak vypadala první počítačová myš a jak jsou staré smajlíky? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:24

Nejdražší tekutina na světě stojí až 250 milionů za litr. Která to je?

O kterou tekutinu jde a proč je tak drahá a vzácná? Tipnete si? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 02:57

Žralok šotek je tvor z pravěku. Jak je velký?

Proč se mu říká živoucí zkamenělina? Který unikátní trik tenhle žralok umí? A je nebezpečný pro člověka? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 04:06

Z čeho jsou komety? Může některá zasáhnout Zemi a bylo by to horší než srážka s asteroidem?

Proč se jádro komet někdy popisuje jako špinavá ledová koule a jak jsou komety velké? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.