FinTech Roadmap
Sezóna 1Epizoda 193. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Kryptoměny a ChainCamp s jeho organizátorem Martinem Kuchařem

Každý fanoušek kryptoměn již nejspíše slyšel o ChainCampu [https://www.chaincamp.cz/] - největší konferenci zaměřené na blockchain a kryptoměny v ČR.  Martin nám prozradil, jak probíhá plánování tak velké akce a jak dopadl její druhý ročník. Kromě organizace Chaincampu jsme se samozřejmě bavili i o tom, jaké novinky aktuálně rezonují v kryptoměnové komunitě. Probrali jsme například Bitcoin maximalismus vs altcoinerství, blockchain trilema a jeho možné řešení prostřednictvím Lightning Network, Bitcoin coby ochrana před inflací nebo i regulatorní vývoj v oblasti kryptoměn a spoustu dalších zajímavých témat. Velmi živá byla i debata ohledně zavedení Bitcoinu jako legal tender v El Salvadoru nebo také o tom, jaké trendy Martin Kuchař zrovna sleduje v oblasti digitalizace.

56:07

FinTech Roadmap

Vydává: Asociace pro komunikační nástroje a internet věcí

V našich podcastech budeme rozebírat témata z oblasti finančních technologií se zajímavými hosty. Těšit se můžete například na blockchain, crowdfunding, open banking, asset management, insurtech, regtech, payments a další. Více informací o naší činnosti se můžete dovědět na stránkách www.ctit.cz

Web

Před pěti dny 15:18

Developer Experience nejen ve FinTech s CEO DX Heroes Prokopem Simkem

Světy financí i technologií, ze kterých se spojil FinTech, jsou plné zkratek a zajímavých výrazů. Jedním z nich, tentokrát ze světa technologií, je DX - Developer Experience. Nevíte, o co se jedná? To v této epizodě vysvětluje CEO DX Heroes [https://www.dxheroes.io/] Prokop Simek. Kromě vysvětlení tohoto pojmu jsme se s Prokopem bavili také o tom, jak konkrétně mohou pomoci firmám zlepšit DX jejich produktů a proč je to důležité. Řeč přišla i na porovnání spolupráce s bankami a FinTechy a zmínili jsme také, kam se ubírá budoucnost finančních služeb.

Před 3 týdny 18:51

Vývoj globální krypto burzy z Česka s CEO Coinmate Romanem Valihrachem

Hostem této epizody je Roman Valihrach, který je zakladatel a CEO jediné české kryptoměnové burzy Coinmate [https://coinmate.io/cs]. O Bitcoinu se dozvěděl již v roce 2011 a postupem času se stal známou tváří v místní kryptoměnové komunitě. Podcast jsme začali tím, jak vznikla myšlenka založit Coinmate a jaké úspěchy i komplikace od té doby zaznamenali. Bavili jsme se i o moderních funkcích mnohých burz, jako jsou napojení na API či staking, které na Coinmate již možné jsou nebo je připravují. Roman a jeho tým se však nesnaží vybudouvat jen burzu, ale také čechy ohledně krypta vzdělávají a usilují o podporu adpoce. Proč to dělají a jaký je jeho osobní pohled na oblast kryptoměn? To a další zajímavosti se dozvíte v této epizodě.

24. říjen 2022 20:09

Digitální správa budov s CEO BeiT Miro Hachlincem

Správa budov a zejména bytových domů neodpovídala dnešnímu digitálnímu světu. To se rozhodl změnit Miro Hachlinec a založil BeiT [https://beit.io/], které usiluje o digitalizaci této agendy. S Mirem jsme si povídali o tom, jak k této problematice přistoupili a co digitalizace přináší za výhody. Hlavním akcentem byla úspora energií, což je v dnešní době velmi skloňované téma. Díky BeiT totiž nemusíte čekat, než vám přijde vyúčtování, ale aktuální spotřebu si můžete v aplikaci zkontrolovat každou hodinu. Probrali jsme samozřejmě další zajímavosti a trendy v oblasti IoT a Miro nám také prozradil, jaké plány má s BeiT do budoucna.

17. říjen 2022 21:11

Odložené platby s country managerem Twisto Janem Hanzlíkem

Twisto [https://www.twisto.cz/] je jedním z nejznámějších českých FinTechů. Prorazilo v oblasti odložených plateb, což je business model známý také pod anglickou zkratkou BNPL (Buy Now Pay Later). Stále nevíte, jak tento typ služeb funguje a zda je to něco pro vás? Po poslechnutí této epizody budete mít určitě jasno. Hned na začátku rozhovoru Jan vysvětlil, jak vlastně odložené platby fungují, kolik stojí a v jakých situacích je vhodné je používat. Twisto toho však umí mnohem více, a proto jsme se bavili o dalších službách a produktech Twisto, mezi které patří například chytrá aplikace a karta. Probrali jsme také různé zajímavosti, jako jsou další konkurenti na českém BNPL trhu, což je velmi aktuální téma díky probíhajícímu vstupu Klarny. Řeč přišla také na to, jak Twisto ovlivnila akvizice australskou společností Zip.

3. říjen 2022 31:07

Zdanění kryptoměn s CEO SimpleTax&Law Kirillem Juranem

Zajímáte se o kryptoměny již delší dobu? Pak jste pravděpodobně narazili na to, že jejich zdanění může být poměrně komplikované. Hostem této epizody byl Kirill Juran, který je CEO advokátní a daňové kanceláře SimpleTax&Law [https://www.smpl.cz/], jež se tématikou zdanění kryptoměn aktivně zabývá. Probrali jsme, jak postupovat při zdanění v jednoduchý případech, kdy fyzická osoba kryptoměny pouze drží a obchoduje. Nastínili jsme také, jak do této problematiky vstupuje například staking, těžba, používání DeFi aplikací a podobně. Kirill mimo jiné prozradil, jak probíhá kontrola finančním úřadem. Rozhovor jsme uzavřeli debatou o tom, jaký je jeho přístup k oblasti kryptoměn i mimo právní a daňovou rovinu.

13. září 2022 22:07

Nákup kryptoměn bez KYC s CEO Bitcoinmatu Janem Krajčou

Pokud jste se již někdy zkoušeli registrovat na kryptoměnové burze, jistě víte, že proces ověření identity (KYC) nemusí být zdaleka vždy hladký. Není také ideální tímto procesem procházet v případě, kdy si chcete zachovat anonymitu. Jednou z alternativ je nákup kryptoměn v automatech, které to do určitého limitu umožňují. Jedním z provozovatelů těchto automatů je společnost Bitcoinmat.sk [http://www.bitcoinmat.sk/], s jejíž CEO Janem Krajčou jsme se bavili v této epizodě podcastu. Řeč přišla na výhody a nevýhody nákupu kryptoměn v Bitcoinmatech oproti nákupu ve směnárnách. Probrali jsme také připravovanou regulaci MiCA a plány Bitcoinmatu do budoucna.

5. září 2022 39:51

Crowdfunding s CEO Fingood Vítem Endlerem

Jednou z nejaktivnějších společností na českém crowdfundingovém poli je Fingood [https://fingood.cz/], s jehož CEO Vítem Endlerem jsme se bavili v této epizodě podcastu. Shrnuli jsme to, o čem crowdfunding je a jakou pozici zaujímá ve světě FinTechu. Řeč přišla samozřejmě také na tržní přehled a chystanou evropskou regulaci crowdfundingu. Stěžejním tématem této epizody byl pak investiční crowdfunding, na který se Fingood zaměřuje. Vít nám prozradil, jak u nich probíhá posuzování rizika projektů, jaký výnos mohou investoři očekávat a další specifika tohoto crowdfundingového modelu.

17. srpen 2022 27:01

Růstové financování digitálních společností s CEO Threshold Capital Martinem Bodockým

Po menší letní pauze se můžete těšit na novou epizodu našeho podcastu, do které přijal pozvání Martin Bodocký, který je CEO společnosti Threshold Capital [https://threshold.capital/]. S Martinem jsme se bavili na téma financování digitálních společností, což je jejich hlavní činnost. Stěžejní téma našeho rozhovoru bylo vysvětlení, jaký je rozdíl mezi equity financováním a dluhovým financováním a také vysvětlení toho, v jakých případech je ta či ona varianta vhodnější. Podívali jsme se také na zajímavý model revenue-based financing, který Threshold Capital umožňuje a probrali jsme také další zajímavosti související s touto tématikou.

11. srpen 2022 50:33

DAOs a Web3 z právního pohledu s Daliborem Černým ze Sparring.io

Téma kryptoměn v našem podcastu aktivně řešíme. Tentokrát jsme k technickému pohledu však přidali i pohled právní. Dalibor, který je advokátem v advokátní kanceláři Sparring [https://sparring.io/], se totiž oblastí decentralizovaných řešení aktivně zabývá. Zaměřili jsme se pak především na to, co jsou to DAOs, neboli decentralizované autonomní organizace, a zda s nimi jde skloubit tradiční firemní entity. Kromě dalších zajímavostí o DAOs jsme probrali také Web3, který má být další vývojovou fází internetu. Bavili jsme se například o tom, co digitální tokeny reprezentují z právního hlediska. Nezapomněli jsme také samozřejmě na obávanou regulaci MiCA a další zajímavá témata.

7. červen 2022 27:03

O klubu investorů a zajímavostech z oblasti investování s Aleksandarem Brdarem

Do této epizody přijal pozvání předseda brněnské pobočky Klubu investorů Aleksandar Brdar [https://klubinvestoru.com/]. Probrali jsme, co je hlavní činností tohoto studentského spolku, jak je možné se připojit a další zajímavosti ohledně fungování klubu. Debata se stočila také na téma různých technologií používaných pro fundamentální a další analýzy. Zajímavá byla také konverzace o alternativních investičních instrumentech, jako jsou zlato či kryptoměny a na závěr jsme okomentovali také aktuální geopolitické dění a jeho dopady na investiční aktiva.