Pochoutkový rok
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Krokety s houbami a kysaným zelím od Márii Křižkové

Ve Valašském Meziříčí nás přivítala další soutěžící, Mária Křižková. Krokety plněné houbami a se zelím jsou vlastně smažené palačinky. Houby v kombinaci se zelím dodají pokrmu téměř masovou chuť. Krustička od smažení na másle pak nádherně křupne v ústech. Jídlo se hodí k jakémukoliv pití i jako chuťovka. Když přinesete krokety na stůl, potěšíte každého.

08:05

Pochoutkový rok

Vydává: Český rozhlas

Kulinární průvodce pro všechny milovníky jídla. V neděli 1. října startuje hlasování o nejlepší posluchačský recept. Poslouchejte každou neděli po 10. hodině nebo v repríze po 21. hodině. Vítězové získají vybavení do kuchyně v celkové hodnotě 100 000 Kč.

Web

Před týdnem 26:34

Poslechněte si: Pochoutkový rok 24. 9. 2023

Soutěžní recept: Chlupaté knedlíky s houbami od Vladislavy Bujnové. Dýně je čím dál oblíbenější. Jakou teplotu má mít víno poradí Ladislav Špaček.

Před 2 týdny 10:12

Smetanově rybí salát od Vladislava Chaloupka

Vladislav Chaloupek připravil unikátní rybí dílo. Pro další soutěžní recept jsme si zajeli do Srb u Nepomuku v Plzeňském kraji. V jemňounké, až smetanově rybí konzistenci se mísí sladké, slané i kyselé chutě. Ale ta klasická salátová kyselost tady rozhodně nedominuje. Svoje kouzlo sehrálo i koření. To musíte vyzkoušet.

Před 2 týdny 02:32

Cibule je základ. Správně orestovaná královna české kuchyně patří k majstrštykům

Co by byly tuzemské omáčky bez cibule. Jak by dopadl guláš, jak by (ne)chutnalo zelí, o jaký rozměr by přišla většina salátů, kdybychom neměli k dispozici zeleninovou královnu české kuchyně. Cibule člověka provází tak dlouho, že se ani s jistotou neví, odkud vlastně pochází.

Před 2 týdny 01:37

Drobné pečivo u stolu a na společenských rautech ulamujeme, nikdy neukusujeme, radí Ladislav Špaček

Dnes už nejen v pizzeriích přinesou košíček s pečivem. Také na banketech se pečivo zmenšuje nebo překrajuje na menší části, aby se lépe konzumovalo. Jak je to správně?

Před 2 týdny 30:01

Poslechněte si: Pochoutkový rok 17. 9. 2023

Soutěžní recept: Smetanově rybí salát od Vladislava Chaloupka. Rada z etikety: Jak jíst drobné pečivo u stolu a na společenských rautech. Cibule jako základ pokrmů.

Před 3 týdny 31:24

Poslechněte si: Pochoutkový rok 10. 9. 2023

Soutěžní recept: Krokety s houbami a kysaným zelím od Márii Křižkové. Jak jíst kompotované ovoce s peckou radí Ladislav Špaček. Proč se vyplatí mít kmín vždy při ruce?

3. září 2023 10:22

Krkonošské srnčí ragú od Josefa Kopeckého

Spousta malých věcí a dokonalá chuť. To je podstata ragú. Lehce nasládlé a dorovnané kyselostí vína, dvěma druhy slaniny, bylinkovým aroma a samozřejmě houbami připravil Josef Kopecký z Malé Úpy. Tohle srnčí má ty správné grády. Podáváme s krkonošskými sejkorami.

3. září 2023 01:53

Zbytky na talíři můžete nechat na pracovním obědě, u tchyně si radši ještě přidejte

Máme podle etikety nechat na talíři poslední sousto, nebo talíř raději odevzdat prázdný? Můžeme si dovolit nechat na talíři nějaký zbytek jídla?

3. září 2023 02:59

Chleba upečený v peci chutná prostě jinak. Přesvědčit se o tom můžete třeba v Chebu

Obecní pece byly dříve běžnou součástí měst a vesnic. Sloužily především rodinám, které si vlastní pec nemohly dovolit. Běžně se v nich peklo ještě v poválečné době.